Loading...
Choroby

Pulsowanie i tętnienie w uchu

Mężczyzna z pulsującym bólem w uchu

Pulsowanie w uszach może być spowodowane różnymi dolegliwościami. Jego przyczyną może być uraz okolicy skroniowej, podwyższone ciśnienie krwi, ale także zaleganie woskowiny. Warto skonsultować u laryngologa tę przypadłość, gdyż może iść ona w parze z przykrymi i dokuczliwymi dolegliwościami jak szumy, problemy ze słuchem, bóle głowy i zawroty.

Pulsowanie i tętnienie w uszach – najczęstsze przyczyny

Najczęściej pulsowanie pojawia się w jednym uchu, a jego przyczyną są dolegliwości związane bezpośrednio z uszami. Pierwszym powodem pulsowania może być po prostu zaleganie woskowiny w uszach. Nie ma ono związku z nieprzestrzeganiem higieny – po prostu czasem zdarza się tak, że woskowina jest produkowana w zbyt dużych ilościach, a to prowadzi do zatkania się przewody słuchowego. Jeżeli objawy nie są dotkliwe, można użyć sprayu do czyszczenia uszu. Pulsowanie i dzwonienie w uchu może dotykać także osób, które są narażone na wysoki hałas – np. w pracy. Innym powodem tej dolegliwości mogą być także nawracające infekcje, które dotykają ucho środkowe i wewnętrzne. Powodem pulsowania może być też wodniak błędnika, czyli choroba Meniere’a. Bez względu na przyczynę najlepiej jest udać się do laryngologa, który pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

Inne przyczyny pulsowania w uchu

Dolegliwości związane z uszami, w tym także pulsowanie nie muszą być ściśle związane z układem słuchu. Mogą być one objawem innych, często poważniejszych chorób. Pierwszą z nich może być niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, które odczuwane jest jako pulsowanie wewnątrz ucha. Inną przyczyną tego problemu może być także dolegliwość kardiologiczna w postaci zaburzenia rytmu serca. Jednak nie tylko układ krwionośny może być „winowajcą” pulsowania w uchu. Powodem mogą być także bóle głowy niewiadomego pochodzenia, choć niektóre z tych bólów mogą mieć podłoże w zmianach naczyniowych. Pulsowanie ucha może być spowodowane także urazem głowy, dlatego w przypadku pojawienia się tego objawu, warto zastanowić się, czy niedawno doznany uraz nie jest jego przyczyną. Niestety pulsowanie w uchu może być też zwiastunem poważniejszych chorób, do których mogą należeć:

  • nowotwory umiejscowione w obrębie ucha,
  • guzy mózgu, które znajdują się w okolicy ujścia nerwów słuchowych,
  • stwardnienie rozsiane,
  • tętniaki znajdujące się blisko w okolicach ucha, np. tętnicy szyjnej.

Oczywiście nie ma powodów, aby się martwić na zapas. Najlepiej skonsultować swoje dolegliwości z lekarzem laryngologiem, który w razie potrzeby skieruje pacjenta na badania lub do innego, właściwego specjaliści.

Badania wykonywane w przypadku pulsowania w uchu

Pierwszym krokiem w przypadku pojawienia się podobnych objawów powinno być udanie się do lekarza rodzinnego, a jeszcze lepiej do laryngologa. Lekarz powinien nas skierować na badania. Najczęściej wykonywana diagnostyka to:

  • badania wykluczające choroby i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, czyli rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa,
  • próby błędnikowe i kaloryczne wykonywane w gabinetach laryngologicznych,
  • rejestrowanie potencjałów wywołanych.

Warto pamiętać jednak, że badania mają na celu wykluczenie poważniejszych chorób i schorzeń. Bardzo często trudno jest ustalić przyczynę pulsowania. Szybkie wykonanie badań mogą gwarantować tylko prywatne gabinety laryngologiczne i specjalistyczne palcówki, które oferują skorzystanie z profesjonalnej poradni laryngologicznej i wykonanie wszystkich niezbędnych badań koniecznych w przypadku pulsowania w uchu.

Objawy towarzyszące pulsowaniu w uszach

Niestety szumienie i pulsowanie w uszach może nieść ze sobą także inne, dokuczliwe objawy. Codzienne funkcjonowanie może utrudniać rozdrażnienie i brak koncentracji, które są skutkiem i jednocześnie objawem towarzyszącym szumom. Kiedy pulsowanie w uchu wieczorem się nasila, może być to powodem bezsenności i problemów z zasypianiem, które dodatkowo powodują zmęczenie, problemy z pamięcią i spadek efektywności. Uciążliwe pulsowanie w uchu może prowadzić także do objawów ze strony psychicznej, takich jak depresja lub niektóre jej objawy, a nawet myśli samobójcze. Wiąże się to z faktem, że pulsowanie w uchu staje się uciążliwe, towarzyszy człowiekowi cały czas, a pacjent nie ma od niego wytchnienia. W związku z tym już na początku, gdy pojawią się objawy, należy interweniować.

Leczenie pulsowania w uchu

W przypadku, kiedy pulsowanie w uszach spowodowane jest gromadzeniem się woskowiny, wówczas należy skupić się na dbaniu o higienę i czyszczeniu uszu odpowiednimi preparatami dostępnymi w aptece. Narażenie na hałas powinno wiązać się w tej sytuacji z używaniem ochraniaczy na uszy. Jeżeli przyczyną pulsowania w uszach są inne schorzenia, wówczas powinno zostać wdrożone odpowiednie ich leczenie, np. regulacja ciśnienia tętniczego za pomocą leków, aktywności fizycznej i zdrowej diety. Lekarz może zalecić także stosowanie maskerów zmniejszających dokuczliwość objawów. Najważniejsze jest, by przestrzegać zaleceń lekarza i skrupulatnie je wykonywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.