Loading...
Kręgosłup

Pytanie o operacje – czy konieczna?

Pytanie:
Witam!
Mam 35 lat, z czego 11 lat pracowałam jako pielęgnniarka. Od kilku lat cięrpię na ból odcinka lędźwiowego i ocieżałość nóg. Dwa lata temu pojawiła się silna rwa lewostronna i prawie 4 m-ce leczenia (blokady, fizjoterapia, akupunktura, leki, zmieniłam pracę).
Wynik TK był taki: L4-L5 centralne uwypuklenie materiału tarczy z niewielką impresją na worek oponowy, L5-S1 centralne uwypuklenie z impresją nieco bardziej lewostronną, umiarkowane zmiany przeciążeniowe w zobrazowaniu stawów międzywyrostkowych.
Obecnie znowu mam silną rwę lewostronną, nie mogę chodzić. Od pasa w dół ciało jest ciężkie i jakby nie moje. TK ze stycznia 2003: L4-L5 jak poprzedni, L5-S1 wypadnięcie materiału tarczy z zajęciem zachyłka korzeniowego lewego i zwężeniem kanału kręg. do 50% – progresja zmian w porównaniu z 2000 r.
Czy konieczna jest operacja usunięcia dysku? Po masażach wyprostowałam się trochę, ale mam wrażenie, że rwa się nasiliła i trudniej mi chodzić. Czy można to nastawić manualnie lub inaczej (do tej pory fizjoterapia nie dawała poprawy, a leki nie bardzo przynoszą ulgę). Zawsze byłam aktywna, teraz bardzo cierpię z powodu niemożności bycia aktywną, chociaż przyznaję, że jestem niesystematyczna w ćwiczeniach. Czy brać nadal masaże?

Odpowiedź:
Decyzję co do leczenia operacyjnego należy podejmować na podstawie wyników głównie badania klinicznego. Bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego jest wystąpienie niedowładów lub porażeń. Nie wiem, jakie są odchylenia u Pani w badaniu neurologicznym, tym niemniej przyznaję, że opisywane zmiany są zaawansowane i w przypadku braku efektu po leczeniu zachowawczym należy poważnie rozważyć konieczność leczenia operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.