Loading...
Kręgosłup

Pytanie o usztywniający ból pleców

Pytanie:
Mam 30 lat. Po weekendzie na biegówkach w poniedziałek wykonałam malutki ruch i zabolało mnie w kręgosłupie poniżej talii, bardziej po lewej stronie i tak boli od tego czasu. Usztywniło mnie. Najgorzej jest po długim bezruchu (po nocy), boli przy dłuższym siedzeniu. Przy zginaniu się do przodu jest punkt, którego nie mogę przekroczyć; ból jest ciągły, dość uciążliwy i pochodzi z jednego punktu – co mam robić?
Zażywam Olfen 50 2x dziennie i gimnastykuję się (na ile pozwala) wg szkoły pleców dr Kampfa. Co powinnam uczynić, aby przestał? 7 lat temu miałam podobny objawy – ból trwał 1/2 roku – czy dałoby się szybciej wrócić do zdrowia?

Odpowiedź:
Można przypuszczać, że Pani kręgosłup jest wrażliwy na przeciążenia. Przyczyna tego stanu rzeczy nie jest mi znana. Podłożem może być wrodzona lub nabyta niedoskonałość budowy kręgu osłabiająca wytrzymałość mechaniczną kręgosłupa lub rozpoczynający się proces zwyrodnieniow, powodujący np. deformację krążka międzykręgowego. Za tą ostatnią możliwością przemawiałoby uczucie ograniczenia ruchomości kręgosłupa, które jest niczym innym jak odruchem obronnym przed przyjmowaniem niebezpiecznych lub uciążliwych dla kręgosłupa ułożeń ciała.
W stanie, w którym pojawiają się bóle krzyża lub obronny skurcz mięśni, do ćwiczeń należy podchodzić z wielką ostrożnością. Powinno się unikać wszelkich sytuacji powodujących ból. Przez pierwszych parę dni po wystąpieniu pogorszenia zalecany jest spoczynek, przyjmowanie pozycji i leków rozluźniających mięśnie. Niektóre osoby dobrze reagują na miejscowe stosowanie ciepła. Gdy dolegliwości zaczną ustępować, można podjąć tak zwane izometryczne ćwiczenia mięśni brzucha, najlepiej w pozycji leżącej. W tym momencie warto skontaktować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który poinstruuje, jaki rodzaj ćwiczeń wskazany jest w Pani stanie.
W miarę zmniejszania się nasilenia bólu stopniowo można wracać do uprzedniej aktywności ruchowej, wzbogacając ją o regularną gimnastykę wzmacniającą mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i zwracając uwagę na unikanie sytuacji, które grożą przeciążeniami. Jeśli mimo stosowania leku przeciwzapalnego i spoczynku dolegliwości nie wykażą tendencji do wycofywania się, należy poddać się badaniu lekarskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.