Loading...
Kręgosłup

Pytanie operacja a leczenie zachowawcze

Pytanie:
Mój tato od wielu lat ma problemy z kręgosłupem. Kilka miesięcy temu bóle nasiliły się do tego stopnia, że tato nie może chodzić. Każde obciążenie nogi powoduje ból promieniujący od pośladka do stopy. lekarz rodzinny w końcu skierował tatę na rezonans magnetyczny. Badanie MR wykazało że:
1) na poziomie L4/L5 widoczna jest niewielka pośrodkowo-prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego z uciskiem na worek oponowy i prawy korzeń L5,
2) na poziomoe L5/S1 stwierdza się symetryczne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging disc,
3) umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe trzonów i stawów międzykręgowych, szczególnie na poziomach L4/L5/S1 ze zwężeniem otworów międzykręgowych.
Proszę o poradę, jak leczyć ww. schorzenia. Neurolog wspominał o ewentualnej operacji – proszę powiedzieć, na czym miałaby ona polegać i jakie zagrożenia się z tym wiążą. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:
Opisywane zmiany w badaniu rezonansu magnetycznego mogą być odpowiedzialne za dolegliwości Pani taty, a konsekwencją ucisku na korzeń jest promieniowanie bólu do kończyny dolnej. W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego należy rozważyć leczenie operacyjne, opierając się przy podejmowaniu decyzji przede wszystkim na badaniu klinicznym oraz biorąc oczywiście pod uwagę obecność ewentualnych przeciwwskazań i obciążeń. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, co do celowości operacji, jej zakresu oraz oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.