Loading...
Choroby

Rak krtani, rak gardła – objawy i leczenie

Kobieta która jest w szpitalu dostaje jedzenie od pielęgniarki

Artykuł sponsorowany.

Główne typy nowotworów, które określane są nowotworami gardła, to rak gardła oraz rak krtani. Pierwszy z nich rozwija się w tej części gardła, która występuje tuż za ustami, a z kolei drugi – w dolnej części gardła 1, 2.

Objawy raka gardła i krtani

Symptomy, które mogą sugerować występowanie raka krtani i gardła to:

  • problemy z połykaniem lub oddychaniem (skrócony oddech),
  • występowanie zmian w głosie takich, jak chrypka, kłopoty z wyraźnym mówieniem czy trzeszczenie,
  • uporczywy kaszel (może występować również z krwią), ból gardła lub ból ucha, który nie przechodzi,
  • ból głowy,
  • poczucie, że coś utknęło w gardle,
  • nieustępujący ból szyi,
  • obecność guzka w gardle lub na szyi,
  • niezamierzona utrata masy ciała.

Zaobserwuj, jak długo występują u Ciebie wymienione symptomy. Jeżeli utrzymują się one dłużej niż kilka tygodni, skontaktuj się z lekarzem. Warto pamiętać jednak, że te same objawy (np. ból gardła) mogą występować również przy wielu innych chorobach i niekoniecznie muszą być powiązane z chorobą nowotworową2, 3.

Leczenie raka gardła i krtani

Leczenie uzależnione jest od wielu czynników, w tym lokalizacji, stopnia zaawansowania nowotworu czy ogólnego stanu zdrowia chorego. Poniżej niektóre stosowane metody leczenia raka gardła i raka krtani4.

1. Operacja.

Jej celem jest usunięcie guza, a decyzja o jej wykonaniu uzależniona jest od wielkości guza. W zależności od umiejscowienia nowotworu, a także stadium zaawansowania dobierany jest rodzaj operacji. Leczenie to może obejmować wycięcie części gardła, całkowite lub częściowe usunięcie krtani, języka czy tarczycy.

2. Radioterapia.

Metoda ta może stanowić główny rodzaj leczenia raka krtani i gardła lub uzupełnienie zabiegu chirurgicznego czy chemioterapii. W przypadku, kiedy nowotwór nie rozprzestrzenił się na węzły chłonne lub guz jest niewielki, radioterapia może stanowić jedyną metodę leczenia. W bardzo zawansowanym stadium, radioterapia może być wykorzystywana w celu złagodzenia występujących symptomów, a także poprawy samopoczucia pacjenta.

3. Chemioterapia.

W metodzie tej wykorzystuje się leki, które działają destrukcyjnie na komórki nowotworowe. Jest często stosowana w połączeniu z radioterapią przy nowotworach gardła. Należy pamiętać, że zastosowanie chemioterapii z radioterapią może zwiększać powikłania terapii. Warto przedyskutować z lekarzem możliwe skutki uboczne leczenia.

4. Immunoterapia.

Leczenie to jest najczęściej stosowane u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, u których standardowe metody są nieskuteczne. W immunoterapii wykorzystywany jest układ odpornościowy chorego do walki z nowotworem3, 4.

5. Terapia celowana.

Stosowane w tej metodzie leki uszkadzają tylko komórki nowotworowe5.

Dodatkowo, zwróć uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej – leczenie przeciwnowotworowe, w tym zastosowanie promieniowania, zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej czy głowy, mogą działać drażniąco na przełyk, gardło czy jamę ustną. W konsekwencji połykanie, a także spożywanie posiłków może być utrudnione. Zadbaj o regularne szczotkowanie zębów delikatną pastą, a także nawyk codziennego nitkowania9.

Nowotwory gardła i krtani – wsparcie żywieniowe

Prawidłowe żywienie stanowi kluczowe wsparcie leczenia przeciwnowotworowego w przypadku większości nowotworów złośliwych. Stwierdza się, że utrata masy ciała może dotyczyć nawet 75 % pacjentów ze zdiagnozowanym nowotworem złośliwym w obrębie głowy i szyi. Dodatkowo, samo leczenie nowotworów, w tym radioterapia, chemioterapia czy leczenie chirurgiczne, mogą mieć negatywny wpływ na stan odżywienia ze względu na nasilenie dysfagii. Właściwa interwencja żywieniowa może ograniczyć częstotliwość występowania działań niepożądanych leczenia chirurgicznego, poprawiając gojenie ran, a także skracając czas pobytu w szpitalu6.

Pomocne w przypadku raka krtani i raka gardła może okazać się uzupełnienie codziennego jadłospisu żywnością medyczną. Jeżeli spożywanie tradycyjnej żywności staje się utrudnione (np. wskutek dolegliwości utrudniających jedzenie, w tym ból gardła czy problemy z przełykaniem) i dostarcza się niewielkie ilości pożywienia, dieta może być niedoborowa. Warto w takiej sytuacji skonsultować z lekarzem zastosowanie żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Dzięki skoncentrowanej zawartości składników odżywczych w niewielkiej objętości, jej wdrożenie może mieć pozytywny wpływ na stan odżywienia. Przykładem może być wysokoenergetyczny preparat Resource Refresh, do stosowania przez pacjentów onkologicznych niedożywionych lub narażonych na rozwój niedożywienia. Jest to produkt w płynnej formie, który pozwala na dostarczenie aż 300 kcal w jednej butelce. Co więcej, aż 90 % badanych pacjentów onkologicznych potwierdziło efekt chłodzący produktu7, 8, a 84 % badanych pacjentów onkologicznych – efekt kojący7, 8. Aby zwiększyć podaż energii można również skonsultować z lekarzem wdrożenie wysokoenergetycznego produktu Resource 2.0, który w jednej butelce zawiera aż 400 kcal. Pomocne może okazać się także zastosowanie produktu Resource Protein, który z kolei odznacza się wysoką zawartością białka. Uzupełnienie codziennej diety w ten składnik odżywczy może być skutecznym rozwiązaniem w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na białko w chorobie nowotworowej. Wybór odpowiedniego preparatu zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Piśmiennictwo:

  1. Mayo Clinic. 2021. Throat cancer. Symptoms & causes. Pobrany 15.06.2022 r., z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/throat-cancer/symptoms-causes/syc-20366462
  2. What You Need to Know About Throat Cancer. Pobrany 15.06.2022 r., z https://www.webmd.com/oral-health/guide/throat-cancer-symptoms-treatments
  3. Cancer Council. What is throat cancer? Pobrany 15.06.2022 r., z https://www.cancer.org.au/cancer-information/types-of-cancer/throat-cancer
  4. Mayo Clinic. 2021. Throat cancer. Diagnosis & treatment. Pobrany 15.06.2022 r., z https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/throat-cancer/diagnosis-treatment/drc-20366496
  5. Medycyna Praktyczna. Nowotwory złośliwe gardła (rak gardła). Pobrany 15.06.2022 r., z https://www.mp.pl/pacjent/onkologia/chorobynowotworowe/148021,rak-gardla
  6. Kapała A. Nutritional therapy during the treatment of head and neck cancer. Oncology in Clinical Practice 2018; 14(2): 79-85.
  7. Baker A, Huhmann M., Oreskovich D. Co-developing a nutritional beverage for oncology patients with oncology patients, caregivers, and healthcare practitioners. Paper presented at: Abstract for SIOG 20192019.
  8. Nestle (data on file). CL19-002 Project COOL DNHS–101710: BOOST Soothe Peach Mint and Strawberry Kiwi Taste Claims Study. 2019.
  9. Leukemia & Lymphoma Society. Lung Cancer. Pobrany 01.07.2022 r. z https://pearlpoint.org/i-have-lung-cancer-what-should-i-eat/

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Refresh – do postępowania dietetycznego u pacjentów onkologicznych z zaburzeniami zmysłu smaku związanymi z radioterapią lub chemioterapią, niedożywionych lub z ryzykiem wystąpienia niedożywienia. Resource 2.0 – do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein – do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.