Loading...
Zdrowie

Recepta online – jak działa?

Leki na stole wykupione przez recepte online

Recepty online stały się popularne na początku trwania pandemii COVID-19, ponieważ była to jedna z prostszych form kontaktu z lekarzem celem otrzymania e-recepty w ramach kontynuacji leczenia. Mimo iż od tego czasu minęło ponad dwa lata, to usługi przychodni online nadal cieszą się popularnością wśród Polaków.

E-recepta w kilka minut

Proces realizacji e-konsultacji lekarskiej jest bardzo prosty i procedurę można porównać do typowych zakupów online, lecz należy pamiętać o tym, że w Polsce jest zakaz sprzedaży recept. Wszystkie formularze medyczne są analizowane przez lekarza, a także rozmowy telefoniczne lub na czacie.  Istnieje możliwość, że lekarz konsultujący odmówi wystawienia e-recepty ze względu na brak wskazań medycznych lub zaleci zrealizowanie konsultacji stacjonarnej. 

Przed realizacją e-wizyty należy zapoznać się z dostępnym regulaminem, który zazwyczaj jest umieszczony w miejscu widocznym. Będą w nim dokładnie informacje o procedurze realizacji konsultacji lekarskiej, a także lekach na które można uzyskać receptę online.

Następnie należy wybrać odpowiednią usługę, dokładnie wypełnić formularz medyczny oraz podać niezbędne dane osobowe, które zostaną wykorzystane do wystawienia e-recepty. Na końcu procedury należy dokonać zapłaty, pamiętając, że konsultacja będzie zrealizowana po zaksięgowaniu płatności. Wybierając opcje standardowego przelewu/przelewu na poczcie należy pamiętać o tym, że czas realizacji usługi e-konsultacji może być wydłużony.

Po dokonaniu wszystkich formalności, zazwyczaj do kilkunastu minut jest przekazana informacja od lekarza. Jeżeli recepta online została wystawiona, to na wskazany numer telefonu zostanie przesłana wiadomość SMS z kodem do e-recepty. Ponadto zostanie wysłana także pełna dokumentacja medyczna na wskazany adres e-mail.

E-recepta będzie również widoczna w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), więc jest pewność, że recepta nigdy się nie zgubi.

Każda placówka medyczna ma różny przebieg procedury konsultacji, dlatego warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi informacjami, które są na stronie internetowej.

Tabletki antykoncepcyjne bez wychodzenia z domu

W ramach e-wizyty można uzyskać receptę na wiele leków, które są stosowane przewlekle m.in. na tabletki antykoncepcyjne, leki w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, chorób tarczycy, czy też w ramach niwelowania objawów alergii.

Z usług przychodni online bardzo często korzystają kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną, ponieważ tabletki są stosowane przez wiele lat, więc kobiety niekoniecznie co kilka miesięcy chcą skorzystać z wizyty stacjonarnej celem otrzymania e-recepty. Recepta online jest często tańszym oraz szybszym rozwiązaniem, aby otrzymać e-receptę. Natomiast warto pamiętać o tym, że wizyty stacjonarne są nadal konieczną formą kontaktu z lekarzem, ponieważ tylko podczas wizyty w gabinecie może być przeprowadzone badania fizykalne, które jest stosowane profilaktycznie. Wykrycie wielu chorób na wczesnym etapie, może doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia lub zmniejszyć długość procesu terapeutycznego.

Recepta online legalna i bezpieczna

E-konsultacja lekarska z możliwością wystawienia e-recepty jest legalną oraz bezpieczną formą kontaktu z lekarzem. Tylko lekarz z odpowiednimi uprawieniami może wystawić e-receptę, czasami też pielęgniarka lub położna, lecz te dwie grupy zawodowe praktycznie nie stosują teleporad.

Podczas konsultacji jest prowadzona dokumentacja medyczna, która częściowo jest przekazana do Ministerstwa Zdrowia (zgodnie z wymogami), a czas jej przechowywania wynosi 20 lat. Pacjent ma prawo do wglądu do dokumentacji. Zazwyczaj wystarczy skontaktować się z placówką i poprosić o kompletny zapis danych.

Ponadto placówki muszą przestrzegać przepisów związanych z RODO. Na stronie internetowej jest umieszczona polityka prywatności, która dokładnie informuje o administratorze danych osobowych oraz zakresu przetwarzania danych. W niektórych podmiotach jest również wyznaczony Inspektor Ochrony Danych, którego zadaniem jest sprawowanie bezpieczeństwa nad danymi.

Ratunek w sytuacji awaryjnej

Usługi telemedyczne nie tylko mają na celu ułatwienie dostępu do lekarza, lecz także przydają się w sytuacji awaryjnej w której np. trzeba zastosować tabletkę dzień po. Jest to specyficzny medykament, który należy zażyć jak najszybciej po incydencie, a recepta online umożliwia uzyskanie e-recepty nawet w nocy. Powyższe rozwiązanie niweluje stres związany z poszukiwaniem lekarza, który wystawi receptę na antykoncepcję awaryjną.

Jest to też ciekawe rozwiązane w sytuacji w której potrzeba zastosować doraźnego leku w ramach leczenia dolegliwości bólowych, czy leczenia infekcji. Istotne jest to, aby w formularzu medycznym bardzo dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, a opisać dokładnie występujące dolegliwości. Jeżeli zostaną zatajone jakieś informacje i zalecony lek doprowadzi do pogorszenia stanu zdrowia, to lekarz może nie ponieść odpowiedzialności za wdrożenie leczenia, ponieważ doszło do zatajenia ważnych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.