Loading...
Choroby

Rehabilitacja kręgosłupa – na czym polega?

Rahabilitacja kręgosłupa.

Kręgosłup jest niezwykle skomplikowaną konstrukcją, która trzyma w ryzach naszą postawę. Jest wyjątkowo unerwioną częścią naszego organizmu, odpowiedzialną za wiele funkcji psychoruchowych. Istnieją jednak negatywne czynniki zewnętrzne oraz nawyki, przez które nasz kręgosłup nie jest w stanie odgrywać w pełni swojej roli. Wtedy z pomocą przychodzi nam m.in. rehabilitacja kręgosłupa. Czym jest i dla kogo? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Rehabilitacja kręgosłupa, a jej definicja

Rehabilitacja kręgosłupa to zbiór zabiegów i czynności fizjoterapeutycznych mających na celu poprawę funkcjonowania kręgosłupa, zmniejszenie dolegliwości bólowych i podniesienie jakości życia pacjenta. Najczęściej polega ona na oddziaływaniu na poszczególne partie kręgosłupa terapią manualną oraz na wykonywaniu poszczególnych, dostosowanych indywidualnie ćwiczeń. Rehabilitacja kręgosłupa to także hydroterapia, krioterapia oraz inne zabiegi z zakresu fizykoterapii (ultradźwięki, elektroterapia).

Ze względu na to, że kręgosłup jest podzielony na kilka odcinków, które odpowiedzialne są za postawę i funkcjonowanie całego organizmu, rehabilitacja kręgosłupa zazwyczaj dzielona jest na: terapię odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowego. Oczywiście, w razie potrzeb pacjenta prowadzona jest terapia łączona – całego kręgosłupa.

Rehabilitacja kręgosłupa w centrum medycznym

Najlepsze rezultaty w tej kwestii przynosi, już na początku wspomniana, terapia manualna oraz praca samego pacjenta ze wskazówkami fizjoterapeuty. Tego typu strategię prowadzimy w naszych gabinetach rehabilitacyjnych CMMedicum, gdzie wielu pacjentów już po pierwszej wizycie odczuwa znaczną ulgę i poprawę komfortu życia. O tym, jakie w danym przypadku rozwiązanie będzie najkorzystniejsze, decyduje wykwalifikowany i doświadczony w tej kwestii lekarz ortopeda bądź neurochirurg i fizjoterapeuta. Dzięki temu, że jesteśmy kompleksowym ośrodkiem, każdy etap leczenia jest wykonywany na miejscu. Przed samym zaleceniem rehabilitacji, nasi specjaliści mogą wykonać szereg profesjonalnych badań diagnostycznych. Nasz zespół fizjoterapeutów posługuje się w swojej pracy wieloma skutecznymi technikami pracy, do których należy m.in. neuromobilizacja, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, manipulacja krótkodźwigniowa, stabilizacja centralna, mobilizacja stawów oraz terapia punktów spustowych. W czym jeszcze dokładniej pomaga i co leczy rehabilitacja kręgosłupa? O tym szerzej w kolejnym akapicie.

Dolegliwości, jakie niweluje rehabilitacja kręgosłupa

Wiedząc już, na czym polega sama rehabilitacja kręgosłupa, musimy także ustalić, w czym dokładnie może ona nam pomóc. Otóż niweluje ona przede wszystkim ból, zarówno ten pojawiający się podczas spoczynku, wykonywania codziennych czynności, jak i w trakcie uprawiania sportu. Może być on związany zarówno ze zwyrodnieniami, jak i wynikiem nieprawidłowej eksploatacji kręgosłupa, co w konsekwencji prowadzi do wielu patologii. Oczywiście ból, sztywność i zmniejszony zakres ruchów, spowodowany jest także szeregiem urazów mechanicznych – w wyniku wypadku lub kontuzji podczas ćwiczeń. To, w czym jeszcze rehabilitacja kręgosłupa pomaga to zwiększenie zakresu ruchów, budowanie stabilizacji wewnętrznej, odblokowanie napiętych struktur i zapobieganie sztywnieniu stawów. Konkretnie, w naszym centrum medycznym wspieramy rehabilitacją pacjentów, którzy zmagają się z:

  • bólem i zawrotami głowy,
  • rwą kulszową,
  • rwą ramienną,
  • dyskopatią,
  • chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa,
  • stanami pourazowymi.

Kto zatem może zgłosić się do nas na diagnostykę i rehabilitację? Już spieszymy z odpowiedzią w kolejnej części.

Do kogo jest skierowana rehabilitacja kręgosłupa?

Tak naprawdę w obecnym czasie rehabilitacja kręgosłupa jest skierowana do każdego z nas. Praca siedząca, niewłaściwa postawa przy biurku, brak ruchu lub na odwrót – jego nadmiar i forsowanie kręgosłupa prowadzący do urazów, mogą być wskazaniem do rehabilitacji. Warto także podkreślić fakt, że rehabilitacja jako działanie profilaktyczne może przynieść wiele korzyści – przeciwdziałać chorobom kręgosłupa, poprawiać postawę, nieść wiedzę, co robić, by uniknąć bólu. Dziedzina ta jest skierowana również do dzieci – za sprawą rehabilitacji kręgosłupa mają one szansę na prawidłowy rozwój i niwelowanie wad postawy.

Rehabilitacja kręgosłupa jest prowadzona także dla pacjentów po udarze. Jest ona połączona z rehabilitacją również innych partii ciała. Bardzo często stosuje się ją również u osób, które uległy rozległych obrażeń w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale nie tylko. Rehabilitacja kręgosłupa skierowana jest do chorych po długiej hospitalizacji, w celu prawidłowej pionizacji.

Podsumowując, rehabilitacja kręgosłupa może mieć zbawienny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Przeprowadzona profesjonalnie i renomowanym centrum może zatrzymać, cofnąć, a nawet przeciwdziałać większości dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.