Loading...
Choroby

Rehabilitacja po udarze mózgu

Wnętrze kliniki rehabilitacyjnej

Po udarze mózgu niezwykle ważna jest rehabilitacja. Nie warto z nią zwlekać.

Zmiana w życiu

Udar mózgu jest wydarzeniem, które zmienia całe życie. Nawet jeśli pacjent należy do grupy szczęśliwców, którzy nie muszą borykać się z następstwami, udar jest zawsze tym wydarzeniem, które diametralnie odmienia tryb życia – dietę, kwestie związane z dbałością o siebie, o swoje zdrowie i kondycję fizyczną. Najczęściej jednak niestety jest tak, że udar pozostawia po sobie ślady, związane z upośledzeniem pewnych funkcji. Zaburzenia mowy, ruchu, częściowy paraliż – te wszystkie problemy dotykają osoby, które przeszły udar. Skala problemu zależna jest od tego, która część mózgu została uszkodzona i od tego jak rozległy był udar.

Następstwa udaru

Dla życia i zdrowia pacjenta najważniejsze jest szybkie rozpoznanie udaru, kiedy mamy z nim do czynienia. W ciągu każdej kolejnej minuty mogą następować nieodwracalne w skutkach zniszczenia delikatnych komórek nerwowych. Rozpoznać należy jednak nie tylko udar, ale i jego następstwa, tak aby podjąć skuteczną rehabilitację. Często problem ten dotyczy pacjentów w podeszłym wieku – w ich przypadku ważne jest, aby obniżenia sprawności psychicznej i ruchowej nie wiązać z metryką. Wśród następstw udaru znajduje się na przykład niesprawność ruchowa. Może się ona objawiać w różny sposób, na przykład niedowładami czy zaburzeniami równowagi. Innym problemem jest apraksja, polegająca na zaburzeniu wykonywania wyuczonych, bardziej skomplikowanych gestów. Mamy też do czynienia z problemami psychicznymi – pojawiają się nawet omamy. Całą grupę zaburzeń stanowią te związane z mową. Rehabilitacja nie zawsze przywróci pełną sprawność, ale może w znaczącym stopniu pomóc uporać się z następstwami udaru. Można powiedzieć, że jest ona jedyną szansą na powrót do normalności.

Rehabilitacja po udarze mózgu

Nie warto czekać z podjęciem rehabilitacji po udarze mózgu. Powód jest prosty – im więcej czasu minie od udaru, tym trudniejszy będzie powrót do sprawności. Pacjent bowiem łatwiej wróci do wyuczonych zachowań, reakcji jeśli nie nałożą się na nie nawyki powstałe po udarze. Opcje dla pacjenta są różne, jedną z nich jest ośrodek rehabilitacyjny po udarze mózgu. W Polsce są miejsca oferujące cały system zabiegów oraz działań rehabilitacyjnych, które pomagają pacjentom, jednym z takich miejsc jest klinika rehabilitacji Nowy Dwór). Każdy pacjent jest kwalifikowany na indywidualnie dobrane zabiegi. W czasie jednego turnusu jest ich około stu. Po jego zakończeniu otrzymuje też szczegółowe wytyczne dalszego leczenia, które będzie można kontynuować już lokalnie. Rehabilitacja obejmuje na przykład hipoterapię, mająca udowodniony wpływ na osoby ze stanami neurologicznymi, zajęcia z zakresu kinezyterapii, poprawiające sprawność ruchową czy pokonujące niedowłady. Nie należy także zapominać, że w terapii osób dotkniętych udarem, ważne są często konsultacje logopedyczne, pozwalające choremu przywrócić umiejętność mówienia. Często jest bowiem tak, że chory nie jest w stanie nazwać znanych sobie przedmiotów, emocji itp., chociaż potrafi je rozpoznać.

Udar mózgu potrafi zasiać w organizmie spustoszenie. Natura jednak wyposażyła mózg w niezwykłe zdolności regeneracyjne. Dlatego dla osób po udarze jest nadzieja na normalny, zdrowy styl życia. Należy im jednak pomóc odpowiednią rehabilitacją.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.