Loading...
Kręgosłup

Rehabilitacja pooperacyjna

Pytanie:
Szanowny Panie Doktorze,
Chcę podziękować za udzieloną mi rzeczową odpowiedź (o ile pamiętam 477), która pomogła mi podjąć decyzję o operacji. Jestem miesiąc po mikrodikoidectomii przez fenestrację na poziomie L5-S1. Znowu mogę chodzić bez bólu i to nawet w pozycji wyprostowanej! Kiedy mam rozpocząć rehabilitacje i od jakich zabiegów zacząć? Czy już się gimnastykować? Czuję się dobrze; odczuwam dolegliwości tylko w okolicy operowanej.
Gdzie w literaturze (internecie) mogę znaleźć informacje o rehabilitacji i dalszych zaleceniach co do trybu życia, np. czy będę mogła kiedyś jeździć na rowerze, chodzić na obcasach albo wytrzymać ciężar brzucha w ciąży. Znalazłam szczegółowe informacje nawet o sposobie wykonania zabiegu operacyjnego, ale nigdzie nie ma nic o rehabilitacji pooperacyjnej.
Bardzo proszę o pomoc – nie chciałabym nieopatrznie zepsuć efektów udanej operacji.

Odpowiedź:
Postępowanie usprawniające po zabiegu operacyjnym ma kluczowe znaczenie dla utrzymania i utrwalenia poprawy wynikłej z interwencji chirurgicznej. Rozpoczynając wczesną rehabilitację należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Stopień stabilności kręgosłupa (oceniany śródoperacyjnie przez chirurga) jest jednym z czynników decydującym o czasowym zastosowaniu zabezpieczenia kręgosłupa pasem lub gorsetem. Obecność deficytów neurologicznych sugeruje odpowiednie ćwiczenia wzmacniające niedowładne grupy mięśniowe.
Obciążenia towarzyszące (choroby współistniejące) mogą utrudnić lub uniemożliwić udział w niektórych elementach gimnastyki leczniczej czy innego sposobu usprawniania. Założeniem terapii jest między innymi dążenie do uzyskania jak najlepszej postawy ciała i nabycie umiejętności utrzymywania jej w spoczynku, w ruchu, przy pracy itp. Jednym z warunków jest maksymalne wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za tę postawę (mięśnie brzucha, prostowniki grzbietu, mięśnie pośladkowe). Pierwsze ćwiczenia rozpoczyna się już przed wstaniem z łóżka, na drugi-trzeci dzień po zabiegu.
Na ogół z pełnym obciążeniem organizmu ćwiczeniami należy poczekać około 2-3 miesięcy od operacji, z uwagi na zachodzące w tym okresie procesy gojenia. Najlepiej jest, jeśli wzorzec ćwiczeń wytwarzany jest w bezpośredniej, indywidualnej współpracy z doświadczonym terapeutą, zdolnym dobrać odpowiednie ćwiczenia, czuwać nad prawidłowym sposobem ich wykonywania i wskazać typowe sytuacje, które mogą owocować przeciążeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.