Loading...
Kręgosłup

Rehabilitacja przy chorobie Scheuermanna

Pytanie:
Witam,
Mam 28 lat i jestem po przebytej w dzieciństwie chorobie Scheuermanna. Chciałbym podzielić się uwagami co do rehabilitacji. Od roku uczęszczam na jogę wg metody Iyengara (metoda ta kładzie szczególny nacisk na precyzyjne wykonywanie pozycji, co zapobiega powstawaniu kontuzji lub dalszemu pogłębianiu nieprawidłowości ciała). Postęp jest naprawdę duży. Poprawiła się ruchomość mojego kręgosłupa. Okrągłe plecy w znacznym stopniu „spłaszczyły” się, choć zdaję sobie sprawę, że powrót do całkowicie prostego kręgosłupa jest raczej niemożliwy z powodu klinowatych kręgów w odcinku piersiowym. Dodatkowo ramiona cofnęły się i rzadziej odczuwam ból.
Polecam jogę wszystkim z dolegliwościami kręgosłupa, ale pod warunkiem, że nauczycielem jest doświadczony i dyplomowany nauczyciel jogi wg metody Iyengara. Dodatkowo poleciłbym zainteresowanie się tym systemem ludzi, którzy prowadzą rehabilitację.
Pozdrawiam,

Odpowiedź:
Cieszę się, że osiągnął Pan poprawę, stosując ćwiczenia systemu jogi. Ćwiczenia te lub pewne elementy gimnastyki jogi mogą być korzystne w wybranych schorzeniach, zwłaszcza tych, które przebiegają z obniżoną ruchomością kręgosłupa. Nie jestem jednak przekonany, że jogę można polecić wszystkim osobom z chorobami kręgosłupa. W niektórych bowiem patologiach nie jest wskazana mobilizacja połączeń kręgosłupa. Choroba Scheuermanna charakteryzuje się między innymi osłabieniem ruchomości piersiowego odcinka kręgosłupa. W schorzeniu tym uruchamianie poszczególnych odcinków układu ruchu ma dużą wartość. Ważne jest również wzmacnianie mięśni prostujących grzbiet, ale w ten sposób, by nie doprowadzić do przeciążenia odcinka lędźwiowego. Oczywiście istotna jest Pańska uwaga, że ćwiczenia powinny być prowadzone przez trenera posiadającego niezbędny zasób wiedzy na temat mechaniki kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.