Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Rękawice jednorazowe – skuteczna bariera przed niewidzialnymi zagrożeniami

rękawiczki jednorazowe

Pandemia Covid-19 diametralnie zmieniła spojrzenie wielu osób na ochronę przed zagrożeniami. Dlatego w czasie zagrożenia, obostrzeń i rekomendacji epidemiologów nieco wyraźniej dostrzegamy, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się wśród nas wirusów i bakterii? Częste mycie i dezynfekcja w połączeniu z nowoczesnymi środkami zabezpieczającymi, takimi jak maseczki, przyłbice i rękawice jednorazowe potrafią skutecznie ochronić ludzkie zdrowie i życie.

Jak wybrać dobre rękawice ochronne?

Wydawałoby się, że przekonywać o skuteczności maseczek i rękawic jednorazowych w walce z pandemią już nie trzeba. A jednak wciąż słychać głosy przeciwników ich noszenia! Cóż, podobno są też wśród nas wyznawcy płaskiej ziemi… Dużo ważniejszą kwestią jest pytanie o to, jakich rękawic jednorazowych należy używać?

Na rynku znajdziemy produkty ochronne z trzech materiałów. Lateks, organiczny kauczuk, to najstarsze tworzywo, z którego wytwarza się rękawice. Wciąż uchodzą za niedoścignioną barierę przed drobnoustrojami, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości biobójcze. Jednak są dość delikatne, a wiele osób zniechęca do nich talk, bez którego trudno byłoby je założyć. Przy dłuższym używaniu, zwłaszcza pod wpływem tłuszczu, produkty z lateksu żółkną. Jednak lateksowe rękawice diagnostyczne wysokiej klasy z oferty sklepu medyczny.store są lepiej przystosowane do długiej pracy.

A może nitryl lub winyl?

Dużo bardziej odporne na uszkodzenia są różnokolorowe rękawice nitrylowe, wykonane z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Zapewniają dość duży poziom czucia w palcach, są najczęściej beztalkowe i bardziej rozciągliwe. Produkty specjalistycznych firm zapewniają wysoki poziom ochrony przed mikroorganizmami także w tym przypadku. Wiele osób woli grube, niskoelastyczne rękawice winylowe, stosunkowo najsłabiej chroniące ze względu na nieprzyleganie do skóry. Niektórzy używają ich wielokrotnie, co ma rację bytu jedynie w celu zabezpieczenia dłoni przed zabrudzeniem, pofarbowaniem, itp. Jednak nigdy nie powinno się zakładać ich powtórnie wtedy, gdy w grę wchodzi aseptyczność.

Dobór środków ochrony może zależeć od indywidualnych preferencji. Kupując rękawice jednorazowe, ochronne należy koniecznie zwrócić uwagę na dwa oznaczenia:

  • atest wskazujący zgodność z normą EN 455
  • oznaczenia wskaźnika AQL

Pierwsze z nich potwierdza m.in. nieprzepuszczalność i wytrzymałość na rozciąganie na podstawowym poziomie. Drugie to oznakowanie dla specjalistycznych produktów. Każda para rękawic opisywanych jako medyczne musi posiadać wskaźnik AQL (Acceptance Quality Limit, czyli limit akceptowalnej jakości) na poziomie 1.5, co oznacza możliwość występowania otworów mniejszych niż 25-50 µm. Możemy również wybrać produkty z AQL 1.0 i 0.6, jeszcze bardziej odporne na przenikanie z zewnątrz. Każde z tych oznaczeń wskazuje na najwyższy poziom nieprzepuszczalności. Jednorazowe środki ochrony odpowiedniej jakości znajdziemy jedynie w specjalistycznym sklepie medycznym takim jak medyczny.store.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.