Loading...
Uroda

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Piękna kobieta z aparatem na zęby

Ortodoncja wielu z nas jawi się jako szansa na odzyskanie pięknego uśmiechu. To właśnie dzięki tej dziedzinie stomatologii, pacjenci zyskują nie tylko efektowny wygląd, ale też zdrowie jamy ustnej, które gwarantuje poprawnie ustawiony zgryz. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zastosowanie wybranego aparatu ortodontycznego. Nie trzeba być jednak ortodontą, aby wiedzieć o tym, że aparaty te dzielimy na stałe i ruchome. Czym się one wyróżniają? Odpowiedzi szukajcie w dzisiejszym artykule.

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty ortodontyczne stałe to takie aparaty, które przymocowywane są do szkliwa na stałe i pozostają na zębach pacjenta przez cały proces leczenia. Dziś jednak nie musimy decydować się wyłącznie na tradycyjny metalowy aparat, który jest doskonale widoczny na powierzchni zębów. Jakie modele możemy wybierać? Otóż po pierwsze, są to wspomniane już aparatu metalowe, których wielkość zamków możemy dostosowywać do potrzeb. Zapytajcie o nie swojego ortodontę.

Drugim modelem jest aparat szafirowy, który jest nieco droższy, lecz jego estetyka jest warta zachodu! Jego zamki są niemalże całkowicie przezroczyste i w wyglądzie przypominają szkło. Możecie mieć pewność, że będą one praktycznie niewidoczne! Jeżeli więc czujecie, że wasze samopoczucie czy też pewność siebie w pracy wzrosną przez obecność niewidocznego aparatu — to idealna opcja dla was!

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome to jak sama nazwa mówi, mogą być wyjmowane i wkładane bez problemu przez pacjenta. Ich stosowanie jest zalecane u dzieci czy także u pacjentów dorosłych. Tradycyjne aparaty ruchome mają najczęściej postać płytki z akrylu z przymocowanym drutem. Mają one swoje zalety: mogą być noszone zarówno w dzień, jak i w nocy, ale też okres przyzwyczajenia się do nich jest znacznie krótszy.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na bardzo ciekawe rozwiązanie, jakim jest aparat Invisalign. Jest to zestaw nakładek o które są całkowicie przezroczyste. Dzięki temu proces leczenia przebiega niemal niezauważenie dla osób postronnych, a wy zakończycie leczenie z takim samym efektem jak po leczeniu aparatem stałym. Sami więc widzicie, jak dużo ciekawych rozwiązań skrywa w sobie ortodoncja! Wystarczy zapytać swojego ortodontę o to, co może on dla was przygotować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.