Loading...
Uroda

Rodzaje i formy oczyszczania twarzy

oczyszczanie skóry twarzy

Nasza twarz jest naszą najlepszą wizytówką. Dlatego też należy o nią szczególnie dbać. Warto poznać tajniki odpowiedniej jej pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chcemy mieć zdrową, rześką, rumianą, promienną cerę. Jakie kosmetyki stosować, w końcu, jakich błędów nie popełniać, by cieszyć się piękną cerą?

Dlaczego należy oczyszczać twarz?

Przede wszystkim poprzez codzienne odpowiednie mycie twarzy możliwe jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia na naszej twarzy. Tylko dzięki regularnemu myciu, zarówno rano, jak i wieczorem, usuniemy bakterie odpowiadające za zaskórniki, odetkamy pory, a nasza skóra zacznie wreszcie oddychać.

Cera tłusta, mieszana, normalna albo sucha. Sprawdź, której z nich jesteś posiadaczką?

Dzięki poznaniu swojego rodzaju cery łatwiej ci będzie o nią zadbać, a dokładniej ją pielęgnować. Sprawdź, który typ pasuje do ciebie.

Cera tłusta

Często występuje u nastolatków, ale borykają się z nią również dorośli. Cera tłusta lubi się błyszczeć, ma kolor ziemisty, często także występują zaskórniki czy rozszerzone pory. Idealny krem dedykowany tej cerze to beztłuszczowy, matujący, z witaminą E. Kremy nawilżające do cery tłustej, najlepiej, gdyby miały w składzie kwas hialuronowy.

Cera mieszana

To najczęstszy typ cery. Okolice czoła, nosa i brody, to tzw. strefa T, która jest tłusta. Linia żuchwy oraz policzki pozostają przy tym suche. Najlepiej stosować tutaj dwa typy kremów. W miejscach połysku smarować preparatami matującymi, a w suchych — środkami nawilżającymi.

Cera normalna

Jest to z pewnością najmniej problematyczny typ cery. Specjaliści zalecają, by stosować na co dzień kremy nawilżające, odżywcze oraz te z filtrami UV. Razem z wiekiem, warto zaopatrzyć się też w środki z witaminą C oraz D.

Efekty oczyszczania twarzy
Źródło: Pexels.com

Cera sucha

Jest szorstka w dotyku, czasem napięta, może też delikatnie piec, czerwienić się. Są na niej widoczne drobne zmarszczki. Posiadaczka takiego typu cery może skarżyć się na uczucie ściągnięcia. Cera taka jest pozbawiona elastyczności. Poza tym jest mało odporna na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Taka osoba powinna chętnie sięgać po kosmetyki z różnymi olejami, woskami, ceramidami. Najlepszy będzie D-pantenol, allantoina, a także wyciągi roślinne z nagietka, malwy, melisy oraz mocznik.

Jak dobrać idealny krem do twarzy?

Po pierwsze warto sprawdzić, jaką masz cerę — tłustą, mieszaną, wrażliwą, naczyniową, a może wiecznie przesuszoną albo normalną? Sugerując się tą klasyfikacją, dobierz właściwy dla siebie kosmetyk. Jeśli jesteś posiadaczką cery tłustej, musisz zwrócić szczególną uwagę na konsystencję kremu. Idealny krem dla Ciebie to taki, który posiada lekką formułę i łatwo się wchłania.

Nie chcesz chyba jeszcze bardziej podkreślić tłustych śladów na Twojej twarzy? Lekkie preparaty są dla Twojej skóry idealne, gdyż wchłaniają się całkowicie pod zewnętrzną warstwę skóry, a do tego dają matowe zakończenie. W okresie letnim zwracaj również uwagę na posiadane w kremach filtry mineralne — substancje przeciwsłoneczne w nich zawarte są naturalne i nie podrażniają skóry, jak to ma miejscy w przypadku filtrów chemicznych. Takie same porady tyczą się skóry mieszanej.

Jeśli masz problem zupełnie innej natury, taki jak przesuszona skóra, to najlepszą metodą będzie zaopatrzenie się w krem półtłusty z dodatkiem takich witamin jak witamina A oraz E. Dzięki takiej kombinacji jesteśmy w stanie pozbyć się zrogowaceń skóry, oraz dogłębnie ją nawilżyć. Dodatkowo tłusta warstwa kremu na Twojej skórze będzie działała ochronnie na wiele czynników, takich jak detergenty, suche powietrze czy mróz.

Niezbędne kosmetyki, których potrzebujesz do codziennej pielęgnacji twarzy

Po pierwsze mleczko albo tonik

Najlepiej będzie, jeśli najpierw zastosujesz mleczko do demakijażu, a następnie użyjesz toniku. Sam tonik występuje najczęściej w formie płynu, który ma za zadanie oczyścić oraz nieco odświeżyć skórę twarzy. Może mieć też działanie nawilżające, natłuszczające czy ściągające oraz przywraca skórze odpowiednie pH. Nie należy o nim zapominać w codziennej pielęgnacji. Tonik składa się w największym stężeniu z wody, bo aż 95%, z różnych ekstraktów ziołowych oraz substancji czynnych. Z kolei mleczka nie podrażniają skóry twarzy, dlatego też osoby ze skórą wrażliwą śmiało powinny po niego sięgać.

Płyn micelarny nie tylko do demakijażu

Taki preparat składa się głównie z wody, ekstraktów roślinnych czy witamin oraz tzw. miceli. Można go używać nawet dwa razy dziennie. Z rana oczyści skórę z potu oraz sebum, które nagromadziło się w nocy, zaś wieczorem usuniemy nim makijaż oraz oczyścimy twarz i przygotujemy ją do dalszej pielęgnacji. Płyny micelarne poza tym wspaniale odżywiają twarz, nawilżają, łagodzą wszelkie podrażnienia, regenerują oraz odświeżają. Co więcej, każdy typ cery może używać takiego kosmetyku.

Dobry krem to podstawa

Wybór odpowiedniego kremu powinien być uzależniony od tego, jaki masz typ cery. Dobry krem dostarczy skórze twarzy wszystkiego, czego tylko potrzebuje, w tym sporą ilość cennych składników. Wybierając naturalny preaparat, dostarczysz skórze twarzy wielu witamin oraz drogocennych składników pochodzących z ekstraktów z roślin. Dla dojrzałej cery najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kremu przeciwzmarszczkowego. Dla suchej cery warto wybrać coś nawilżającego. Tłusta skóra potrzebuje środka matującego oraz nawilżającego, a naczyniowa/wrażliwa — kremów łagodzących.

Niezbędny peeling

Warto kilka razy w tygodniu zastosować peeling na swoją twarz. Dzięki temu oczyścimy ją, pozbawiając twarz martwego naskórka i przywracając skórze dawno utracony blask. Skóra po peelingu jest gładka i delikatna. Poza tym ziarenka odblokują pory i sprawią, że skóra będzie pozbawiona zaskórników. Po takim masażu przygotujesz skórę do dalszej pielęgnacji. Co znaczy, że kremy będą się lepiej wchłaniać w skórę.

Drogocenna i wartościowa maseczka

Maseczkę, podobnie jak peeling warto nakładać na twarz 1-2 razy w tygodniu. Może być oczyszczająca, nawilżająca, rozświetlająca. Na rynku drogeryjnym znajdziesz na prawdę wiele maseczek, a każda z nich wzbogacona jest o cenne substancje, dzięki którym pierwsze efekty po jej zastosowaniu widać niemalże natychmiast.

Żel lub pianka do mycia twarzy — który wybrać?

Obojętnie, który kosmetyk wybierzesz, na pewno środek taki dobrze oczyści skórę. Wybierz taki, który będzie dostosowany do potrzeb twojej skóry.

Olejki do twarzy, które są najlepsze?

Olejki są przeznaczone do całego ciała, w tym także i do twarzy. Łagodzą podrażnienia, nawilżają, odżywiają oraz regenerują. Mogą także ograniczać starzenie się skóry, likwidując zmarszczki. Olejek można stosować samodzielnie albo dodawać do kremów do twarzy, dodatkowo potęgując jego działanie. Co ważne, olejki nadają się do pielęgnacji wyłącznie na noc.

Domowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

  1. Po pierwsze wykonaj demakijaż. Jeśli masz na sobie makijaż, zmyj go z pomocą odpowiednich kosmetyków, na przykład płynu micelarnego albo mleczka, nasączając go wcześniej w waciku i dalej dokładnie przecierając twarz.
  2. Drugi krok to oczyszczanie twarzy. Do tego zabiegu wykorzystaj żel albo piankę. Dokładnie przemyj twarz, rozcierając kosmetyk, nie zapominając o szyi.
  3. Nie zapomnij na koniec o właściwej tonizacji. Użyj do tego tonika, nasączając środek w waciku, a następnie pocierając go o skórę twarzy.
  4. Dwa razy w tygodniu zastosuj peeling, dalej maseczkę na twarz, a zaraz potem odpowiedni, odżywczy krem, najlepiej na noc.

Wodorowe oczyszczanie twarzy i inne zabiegi u kosmetyczki

Zabieg wodorowego oczyszczania twarzy

Czym jest wodór, może jeszcze pamiętamy z zajęć chemii. Jeśli nie, to pragniemy przypomnieć, że jest to najmniejszy atom i najbardziej podstawowy pierwiastek. 90% tego, co nas zawiera w sobie wodór. Jak więc wpływa zabieg oczyszczania cery wodorem na twoją skórę?

W związku z lekkością wodoru podstawową zaletą jest dokładne oczyszczenie. Prócz tego zabieg oczyszczania wodorowego wiąże się z odżywieniem skóry, co nadaje jej promienny wygląd, a dodatkowo wizualnie ją odmłodzi. Specjalne urządzenie wykorzystywane przez kosmetyczkę wprowadza wodór w jak najgłębsze warstwy skóry, niszcząc wolne rodniki poprzez wykorzystanie podciśnienia.

Mikrodembrazja

Nazwa z pewnością brzmi bardzo tajemniczo i niepewnie, lecz spokojnie, dla Twojej skóry może to być bardzo przydatny zabieg. Polega on na dogłębnym i kontrolowanym złuszczaniu zrogowaciałego naskórka. Jak się udaje to osiągnąć? Za pomocą głowic pokrytych warstwą diamentu oraz pompką zasysającą. Tak samo jak w przypadku oczyszczania wodorowego, zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny, pozwala również na szybki powrót do wszelkich aktywności.

Peeling kawitacyjny

Oczyszcanie twarzy
Źródło: Pexels.com

Czy zabiegi oczyszczania cery możliwe są do realizacji w domu niczym w salonie kosmetycznym? Naturalnie! Najlepsza metoda jednak znajdzie się u kosmetyczki i dopiero po zapoznaniu się z takim sposobem oczyszczania twarzy, możemy podjąć decyzję robienia go samodzielnie we własnych czterech ścianach. Czyszczenie tą metodą polega wyłącznie na naszych manualnych zdolnościach i posiadanym sprzęcie. Jak działa takie urządzenie? Jest to kolejna metoda bezbolesna, która tym razem wykorzystuje ultradźwięki do oczyszczania skóry.

Peeling chemiczny

Ten sposób oczyszczania twarzy polega na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnie przygotowanych preparatów, w zależności od rodzaju naszej cery. Zwiększają one grubość skóry właściwej bez tworzenia stanów zapalnych. Dodatkowo metoda ta powoduje dłuższe nawilżenie skóry, spłycenia zmarszczek oraz wizualnego odświeżenia twarzy. Peeling chemiczny również pozwala pozbyć się śladu po trądziku czy przebarwieniach. Jedynym z minusów takiego zabiegu jest pewne ograniczenie różnych czynności takich jak opalanie, nakładanie makijażu (do doby od zabiegu) czy zdrapywania naskórka.

Jak można wykorzystać składniki do pielęgnacji twarzy, które masz w domu pod ręką, na przykład w kuchennej szafce?

Pomimo wielu dostępnych kosmetyków na rynku, z pewnością znajdą się jeszcze w naszych otoczeniach babcie, które uznają, że najlepsza metoda, to domowa metoda. Nie można zaprzeczyć, że z naszych domowych zapasów jesteśmy również w stanie stworzyć dla siebie odpowiednią alternatywę w dbaniu o twarz. Chcemy spróbować domowego peelingu, bo gotowe produkty ze sklepu nagle nam się wykończyły? Nie ma problemu — połączenie kiwi, cukru trzcinowego oraz soku z cytryny z pewnością da radę. Czas walczyć ze zmarszczkami? Czas wyciągnąć z szafki jajko, twarożek i słodką śmietanę. Jak dobrze wiadomo, białko zapobiega starzeniu się skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.