Loading...
Uroda

Rodzaje soczewek kontaktowych – czym się różnią?

Kobieta zakładająca soczewki w łazience

Jeżeli planujesz zakup soczewek, na pewno zastanawiasz się, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami. Wybór odpowiednich szkieł powinien zawsze być skonsultowany ze specjalistą, jednak wiedza własna w tym temacie na pewno ci pomoże. Dowiedz się, jakie soczewki można znaleźć na rynku i czym się charakteryzują.

Soczewki

Podział soczewek ze względu na zastosowanie

Szkła kontaktowe mogą mieć różne zastosowania. Pierwsze to korekcja wady wzroku. W tej grupie znajdują się soczewki, które mogą z powodzeniem zastąpić okulary podczas wykonywania czynności, w których te mogłyby przeszkadzać, np. podczas uprawiania sportu. Znajdziesz tu soczewki sferyczne, stosowane w korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności, toryczne przeznaczone dla astygmatyków i soczewki multifocal dla osób ze starczowzrocznością (prezbiopią). Kolejna grupa to szkła o działaniu leczniczym (terapeutycznym). Stosuje się je jako nośnik leków lub opatrunek w różnego rodzaju schorzeniach. Zalicza się tu między innymi soczewki twarde, przepisywane pacjentom ze stożkiem rogówki. Ostatnia grupa to soczewki kosmetyczne, które zazwyczaj mają na celu zmienić kolor oczu lub wyrównać jakieś niedoskonałości estetyczne.

Podział soczewek ze względu na materiał

W tej grupie znajdują się dwa typy szkieł kontaktowych. Pierwsze z nich to wspomniane już soczewki twarde. Wykonuje się je ze szkła organicznego polimetakrylanu metylu (PMMA). Materiał ten charakteryzuje się dosyć dobrą przepuszczalnością powietrza, jednak ze względu na niższy komfort noszenia stosuje się tego typu szkła głównie wtedy, kiedy z jakiejś przyczyny nie można nosić soczewek miękkich. Drugi typ to soczewki miękkie. Cechują się one wysoką przepuszczalnością tlenu i są wykonywane z komfortowych, elastycznych materiałów. Wyróżnia się hydrożelowe, które zapewniają właściwe uwodnienie, są delikatne i praktycznie niewyczuwalne, ale mają niższą przepuszczalność tlenu oraz silikonowo-hydrożelowe, które bardzo dobrze przepuszczają tlen, jednak są trochę sztywniejsze od tych pierwszych.

Soczewka w dłoni

Podział soczewek ze względu na czas noszenia

Kolejna kategoria to szkła kontaktowe różniące się od siebie systemem wymiany. Wyróżnia się tutaj soczewki jednodniowe i jednorazowe. Jak sama nazwa wskazuje, należy je wyrzucić po użyciu. Jest to jedyna grupa soczewek, która nie wymaga pielęgnacji oraz gwarantuje najwyższy komfort noszenia. Na tego typu szkłach nie powstają osady powierzchniowe, które wpływają na komfort noszenia z czasem użytkowania. Ta propozycja szczególnie dobrze sprawdza się u osób, które dopiero zaczęły nosić szkła kontaktowe oraz tych, które nie mają czasu na codzienną pielęgnację. Kolejna grupa to soczewki wielokrotnego użytku, które nosi się przez dwa tygodnie lub miesiąc. Wymagają one mycia po każdym użyciu i większej uwagi w zakresie pielęgnacji. Jeżeli przestrzega się jej zasad, tego typu soczewki świetnie sprawdzą się w okresie, na który są przeznaczone. Po upływie wskazanego czasu należy szkła wymienić i nie nosić ich dłużej. Wariant trzydziestodniowy jest najchętniej wybierany przez konsumentów. Następna i ostatnia grupa to soczewki roczne, tzw. konwencjonalne. Wykonuje się je z tradycyjnych materiałów hydrożelowych i są przeznaczone na okres dwunastu miesięcy (do noszenia wyłącznie za dnia). W związku z wciąż doskonalącą się technologią, tego typu szkła są stosowane tylko wtedy, gdy nie można wymienić ich na takie o krótszym czasie stosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.