Loading...
CiałoCiążaZdrowie

Rola śluzu przed okresem. Jak odróżnić dni płodne od niepłodnych?

Kobieta przed miesiączką

Dbałość o nasze zdrowie jest w dzisiejszych czasach absolutną podstawą. Styl życia, nawyki żywieniowe oraz aktywność fizyczna – te czynniki wpływają na nasz organizm. Niejednokrotnie kluczowym elementem w aspekcie naszego codziennego funkcjonowania jest płeć.

Kobiety, w odróżnieniu od mężczyzn, często zmagają się z nieco innymi trudnościami i pytaniami na temat swojego ciała. Ta sytuacja ma związek z odmienną budową anatomiczną. Opisywane zmiany są widoczne m.in. w odniesieniu do zagadnień związanych z płodnością, w tym również z cyklem menstruacyjnym. Pomimo, że to tak istotne kwestie, często wiedza kobiet na ich temat jest niewystarczająca.

Śluz szyjkowy

Podstawowym zagadnieniem, jakiemu poświęcony zostanie niniejszy artykuł będzie rola śluzu w kobiecym organizmie. Przede wszystkim, aby rozwinąć omawiany temat zasadne jest przedstawienie samej definicji, która przyczyni się do lepszego zrozumienia tematu.

Śluz z pochwy jest również nazywany śluzem szyjkowym. Jego obecność w ciele kobiety jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie. Wydzielina spełnia wiele istotnych funkcji. Zaczynając od ochrony przed bakteriami, a kończąc na zapewnieniu żywotności plemnikom.

Rodzaje śluzu w zależności od fazy cyklu mogą różnić się pod kątem koloru, zapachu i konsystencji. Zostanie to opisane w dalszej części tekstu.

Czym jest śluz przed okresem?

Jednym z podstawowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem żeńskiego układu rozrodczego jest temat okresu. Miesiączka jest na stałe wpisana w życie kobiet w okresie płodności. Wiele z nich często nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważne procesy zachodzą w ich organizmach podczas menstruacji. W codziennym biegu warto jednak poświęcić chwilę uwagi i poznać dokładniej regularnie zachodzące procesy.

Jednym z interesujących zagadnień z tego obszaru może być wydzielina z pochwy, która jest wpisana w cykl menstruacyjny kobiet. Jak dotychczas wspomniano, w zależności od sytuacji może ona przybierać różną konsystencję oraz kolor.

Śluz przed okresem stanowi naturalną reakcję fizjologiczną kobiecego organizmu. W przypadku zbliżającej się menstruacji nazywamy go śluzem niepłodnym, który powoduje zamknięcie szyjki macicy. To prowadzi jednocześnie do zamknięcia drogi plemnikom, uniemożliwiając im tym samym dalsze przedostawanie się. Warto pamiętać o tym, że śluz przed okresem zmienia swoje zabarwienie oraz konsystencję, co często prowadzi do niepokoju. Niemniej jednak takie zmartwienie jest często medycznie nieuzasadnione.

Jaka powinna być prawidłowa wydzielina z pochwy przed okresem?

Śluz przed okresem powinien być regularnie obserwowany przez kobiety, najlepiej z samego rana. Istotne jest zwrócenie uwagi zarówno na jego konsystencję, zapach oraz kolor. Zbliżająca się miesiączka sprawia, że śluz jest coraz gęstszy i mniej przejrzysty. Jest go więcej, a barwa zmienia się na białą lub lekko żółtą. Za taki stan rzeczy w organizmie odpowiada progesteron.

Śluz o innym zabarwieniu nie musi być powodem do niepokoju

Kobiecy organizm jest na tyle skomplikowany, że przedstawienie tak krótkiej informacji jak powyższa jest zdecydowanie niewystarczające. Śluz przed okresem może również przybierać zupełnie inne zabarwienie. Taka sytuacja jest zupełnie naturalna i zależy od wielu czynników. Obecnie warto przyjrzeć się innym wariantom, które wcale nie muszą świadczyć o tym, że w naszym ciele dzieje się coś złego.

Po pierwsze skupmy się na zagadnieniu, jakim jest śluz przed okresem z domieszką krwi. Na pierwszy rzut oka pojawienie się takiej sytuacji może wydawać się niepokojące. Niemniej jednak jest to sytuacja naturalna i wynika z tego, że zmniejszająca się ilość progesteronu prowadzi do złuszczania się śluzówki macicy zwiastując tym samym nadchodzący okres.
Powodów do niepokoju nie powinniśmy też mieć w przypadku, gdy śluz przed okresem przyjmie kolor brązowy (szczególnie w przeddzień okresu), bądź mleczny. Taki stan rzeczy odpowiada również najczęściej za zbliżającą się miesiączkę.

Z powyższego możemy w prosty sposób wywnioskować, że śluz przed okresem może przybierać różne formy, a wiele z nich nie jest niebezpieczna.

Śluz szyjkowy, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę

Dotychczas skupiliśmy się na wariantach wynikających z naturalnej specyfiki kobiecego organizmu. Śluz przed okresem zawiera jednak w sobie zdecydowanie więcej cennych informacji. Może nas informować o tym, że powinniśmy zasięgnąć konsultacji u lekarza ginekologa.

Za nietypową wydzielinę możemy traktować np. tę o białym kolorze z widocznymi grudkami. Jej pojawienie się może zwiastować grzybicę pochwy, szczególnie w momencie, gdy opisanym objawom towarzyszy świąd lub podrażnienie.

Z kolei zielony, bądź szary śluz przed okresem może dawać nam znaki, że organizm zmaga się z infekcją intymną. Kolor żółty oznaczać może natomiast stan zapalny pochwy.

Podsumowując dotychczasowe rozważania możemy stwierdzić, że śluz przed okresem jest naturalny w odniesieniu do kobiecego organizmu. Co więcej, dostateczna wiedza na temat jego monitorowania da nam odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. W gorszych przypadkach zaalarmuje nas, kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Śluz, ciąża i antykoncepcja

Bolący brzuch przed okresem
Źródło: Freepik.com

Z dotychczas przekazanych informacji można było dowiedzieć się, że śluz przed okresem może się zmieniać. Nie wszystkie rodzaje śluzu są powodem do niepokoju. Wręcz przeciwnie, większość z nich, pomimo odmiennego koloru, konsystencji, czy zapachu nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia kobiety.

Warto jednak na tę chwilę odejść od tematu miesiączkowania i skupić się na nieco innych zagadnieniach, równie istotnych z punktu widzenia kobiety. Rodzaje śluzu są istotnym czynnikiem nie tylko podczas obserwacji zbliżającego się okresu. To również istotny czynnik pozwalający nam na łatwiejsze planowanie rodziny, ale też zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą. 

Generalnie rzecz biorąc należy powiedzieć, że cykl menstruacyjny kobiety dzieli się na trzy fazy:

  1. przedowulacyjną, która nazywana jest również folikularną,
  2. owulacyjną,
  3. poowulacyjną, czyli lutealną.

Każda z nich spełnia ważną funkcję i daje nam odpowiednie wskazówki w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć.

W modelowym przykładzie będziemy w stanie doskonale rozpoznać dni płodne i niepłodne.

Jak rozpoznać dni płodne i niepłodne?

Stosowanie się do prawidłowych zaleceń związanych z obserwacją śluzu w łatwy sposób da nam odpowiedź na postawione w temacie pytanie. W takiej sytuacji bardzo łatwo rozróżnić rodzaje śluzu i wiedzieć, który moment jest odpowiedni na zajście w ciążę.

Za dni płodne odpowiada faza folikularna w której główną rolę odgrywają estrogeny. To właśnie one sprawiają, że śluz staje się przyjazny i otwarty na proces zapłodnienia. Jego konsystencja staje się rzadka oraz przejrzysta. Ma to za zadanie ułatwić przedostawanie się plemników do komórki jajowej.

Warto zaobserwować na własnym ciele, że ilość śluzu opisywanego stopniowo się zwiększa, aż do momentu kiedy osiągnie maksimum. Mamy wówczas do czynienia z owulacją, podczas której jest największa szansa na powiększenie rodziny.

Z kolei w czasie dni niepłodnych kobiety często mają uczucie suchości w pochwie. Wszystko to dzięki zmiennej konsystencji śluzu, który przybiera formę mniej elastycznego.

Podsumowanie

Podsumowując dotychczasowe zagadnienia możemy stwierdzić, że obserwacja kobiecego organizmu pozwala wyciągnąć prawidłowe wnioski na temat jego funkcjonowania.

Szczególnie istotnym czynnikiem w zakresie funkcjonowania kobiecego układu rozrodczego jest monitorowanie śluzu. Jak można było się dowiedzieć jego konsystencja, zapach oraz kolor zmieniają się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Inną konsystencję będzie miał śluz przed okresem, a inną w trakcie owulacji.

Wszystkie powyższe czynniki mogą być pomocne w zależności od pożądanego celu. Obserwacja śluzu jest świetnym doradcą w trakcie planowania rodziny, ale też w momencie, gdy takiej decyzji jeszcze nie podjęliśmy i chcemy zminimalizować ryzyko zapłodnienia.

Niemniej jednak należy pamiętać, że każdy organizm reaguje w indywidualny sposób. Nie należy kierować się wyłącznie tym wyznacznikiem. Szczególnie ważne jest to z punktu widzenia antykoncepcji. Nigdy nie będziemy mieć całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Pamiętajmy, że plemniki mają dłuższą zdolność do przeżycia w kobiecym organizmie, w związku z czym może się okazać, że faza niepłodna zamieni się w płodną, co jednocześnie będzie skutkować nieplanowanym zapłodnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.