Loading...
ChorobyCiałoUrodaZdrowie

Ropa przy paznokciu, zanokcica, zastrzał – jak postępować?

Stan zapalny przy paznokciu

Nasze dłonie są narażone na codzienne obciążenia, dlatego ropa przy paznokciu jest dość powszechnym zjawiskiem. W medycynie nazywa się to paneurytmią. Ropne zapalenie rozwija się zwykle w okolicy paznokcia i towarzyszą mu bardzo nieprzyjemne objawy. Proces zapalny jest spowodowany różnymi przyczynami. Dziś powiemy, co robić w przypadku ropy przy paznokciu, z czym jest ona związana i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej. Stan zapalny przy paznokciu to poważna sprawa i nie należy go bagatelizować.

Jakie są objawy ropy przy paznokciu?

Stan zapalny przy paznokciu trudno pomylić z czymkolwiek innym. Podczas jego powstawania występuje szereg charakterystycznych objawów. Są one dość nieprzyjemne.

  • W miejscu zapalenia można odczuwać silny ból. Zwykle ma charakter pulsujący.
  • Skóra w miejscu zranienia staje się czerwona.
  • Stan zapalny przy paznokciu może spowodować opuchliznę..
  • W rzadkich przypadkach, w miarę dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia, może dojść do podwyższenia gorączki.
  • W przypadku wystąpienia tych objawów nie należy zwlekać z leczeniem. Stan zapalny może się pogłębić i spowodować nieprzyjemne konsekwencje.

Niebezpieczeństwo związane z tą chorobą polega na tym, że jeśli nie zostanie ona w porę wyleczona, ropień może przekształcić się w zapalenie kości, ścięgien lub stawów. Wymaga to wówczas poważnego leczenia. Bardzo prawdopodobne jest zapalenie kości i szpiku kostnego (ropne zapalenie elementów kostnych, okostnej lub szpiku kostnego). Dlatego ważne jest, aby każdy pacjent, gdy tylko podejrzewa stan zapalny przy paznokciu, zgłosił się do wykwalifikowanego specjalisty.

Zastrzał palca — przyczyny

Przyczyny prawie zawsze wynikają z wpływów zewnętrznych. Najczęstszą przyczyną jest uszkodzenie skóry, w wyniku którego do rany dostaje się brud i zakażenie. Dlaczego więc dochodzi do rozwoju zapalenia? Przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom powstawania ropni.

  • Zły nawyk obgryzania paznokci. W takim przypadku powstają zadziory, które powodują pęknięcie palca w okolicy paznokcia.
  • Zranienie się w gospodarstwie domowym, np. rana, zadrapanie lub drzazga.
  • Choroby grzybicze.
  • Wrastający paznokieć u nogi.
  • Niedbale wykonany manicure, źle zabezpieczone niesterylne narzędzia.
  • Szczególnie zagrożone są osoby z zaburzeniami metabolicznymi i chorobami krwi.
  • Ropnie palców u nóg mogą być związane z pracą zawodową. Niektórzy ludzie podczas pracy muszą poddawać swoje ręce dużym obciążeniom. Należą do nich stolarze, mechanicy, robotnicy rolni i inni.

Wszystkie te przyczyny można zminimalizować, stosując się do elementarnych zasad profilaktyki. Należy okresowo wykonywać kąpiele rąk, manicure tylko u zaufanego mistrza, prace domowe i ogrodnicze warto robić w rękawiczkach.

Rozwój i rodzaje ropni — zanokcica, paneurytmia

ropa przy paznokciu - konsultacja lekarska
Źródło: Freepik.com

Wszystko zaczyna się od lekkiego zaczerwienienia okolicy krocza i powstania obrzęku. Dochodzi wtedy do połączenia zespołu bólowego, powstaje pęcherz z naciekiem zawierającym patogeny. W wyniku działania patogenów zawartość jest przekształcana w wysięk ropny. Rozróżnia się dwa rodzaje procesów patologicznych:

  • Zanokcica. Na palcu ręki w okolicy paznokcia pojawia się stan zapalny z zaczerwienieniem i obrzękiem, a wzdłuż łożyska paznokcia tworzy się ropny naciek;
  • Paneurytmia: zapalenie rozprzestrzenia się na inne części palca, postępuje ropienie.

Zanokcica może być ostra lub przewlekła. Ostry rozwój choroby jest charakterystyczny dla zakażenia bakteryjnego. W tym przypadku zespół bólowy jest wyraźny. Objawy szybko się nasilają i dochodzi do powstania ropnej grudki u podstawy wałka okołopaznokciowego.

Przewlekła patologia występuje rzadziej i jest uważana za objaw choroby ogólnoustrojowej. W tym przypadku zapalenie na palcu w okolicy paznokcia zaczyna się od przekrwienia tego obszaru. Niewielki obrzęk i łagodna bolesność pojawiają się po 1-2 dniach. Paneurytmia jest powikłaniem zaawansowanej paronychii lub wynikiem niewłaściwego leczenia ropnia.

Podtypy przebiegu paneurytmii

  • Zapalenie skóry. Pod naskórkiem gromadzi się ropa, czasem z domieszką krwi. Występuje swędzenie i lekkie zaczerwienienie, ale ból jest niewielki. Jeśli ropna grudka powiększa się, oznacza to, że proces rozprzestrzenił się na okoliczne tkanki.
  • Paneurytmia paznokci. Ropa gromadzi się w pobliżu paznokcia palca lub stopy, a następnie przechodzi pod płytką. Przyczyną nieprzyjemności może być drzazga, ukłucie ostrymi przedmiotami, połknięcie stałych cząstek gruzu.
  • Patologia kości. Zakażenie dostaje się bezpośrednio do kości palca w wyniku złamania, rozprzestrzenia się na tkanki kostne wraz z postępem paronychii.
  • Paneurytmia stawów międzypaliczkowych. To niebezpieczne schorzenie objawia się znacznym ograniczeniem lub całkowitą utratą ruchomości chorego stawu i paliczka, silnym obrzękiem i bólem. Choroba jest wywoływana przez przewlekłą chorobę zwyrodnieniową stawów, zapalenie stawów, przenikanie patogenów do stawów palców przez ropienie palca przy paznokciu oraz zaawansowaną paronychię.
  • Zapalenie ścięgien (tendovaginitis). W takim przypadku ruchomość jest ograniczona nie tylko w palcu dotkniętym chorobą, ale także w całej ręce. Chorobie towarzyszy silny ból i ogólne złe samopoczucie.

Stan zapalny przy paznokciu — leczenie za pomocą tradycyjnych środków

Leczenie ropnia palca zwykle trwa długo, ponieważ nie można całkowicie uniknąć przeciążenia tego obszaru. Należy jednak zrobić wszystko, co możliwe, aby je zminimalizować. Bolący palec u nogi można również leczyć w domu, jeśli ma się pewność, że zakażenie nie rozprzestrzeniło się dalej i ma umiarkowany charakter. Aby pozbyć się ropnia, należy wypróbować następujące środki zaradcze.

  • Starym, sprawdzonym środkiem, który można przypisać raczej tradycyjnej niż tradycyjnej medycynie, jest mydło i sól. Doskonale odprowadza ropę, zmniejsza stan zapalny i ogólnie łagodzi dolegliwości. Z tych dwóch składników należy zrobić okład. W tym celu należy kilkakrotnie złożyć kawałek gazy, zwilżyć go wodą, natrzeć zwykłym bezzapachowym mydłem do kąpieli i posypać drobną solą. Kompres należy przyłożyć do chorego miejsca na kilka godzin, a następnie zdjąć go i przemyć palec czystą wodą. W razie potrzeby powtórz procedurę.
  • Synthomycin liniment to poważniejsza metoda leczenia,. Jej celem jest źródło zapalenia, czyli bakterie chorobotwórcze. Jest to maść z antybiotykiem, która pomaga pozbyć się zaczerwienienia, obrzęku i bolesności oraz zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia.
  • Wartym rozważenia środkiem leczniczym jest maść ichtiolowa.

Jeśli leczenie w domu nie przynosi rezultatów, należy zawsze skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach może być konieczny niewielki zabieg chirurgiczny w celu usunięcia ropy.

Rana przy paznokciu — leczenie za pomocą środków ludowych

Jeśli wolisz czerpać zdrowie z natury lub po prostu nie masz pod ręką odpowiedniego lekarstwa, spróbuj wyleczyć bolący kciuk za pomocą środków ludowych. Istnieje wiele „starożytnych” przepisów, ale my przedstawiamy tylko te najbardziej popularne i skuteczne.

  • Leczenie cebulą jest jednym z najbardziej popularnych przepisów. W tym celu należy upiec w piekarniku całą cebulę do miękkości, przekroić ją na pół, nałożyć na chore miejsce i przymocować bandażem. Opatrunek należy odnawiać co 3-4 godziny.
  • Okład z mydła i czosnku może sprawić, że ropień palca szybko zniknie. Jest to dość skuteczne i zalecane w przypadku ciężkich ropni. Podobnie jak w pierwszym przepisie, główkę czosnku należy upiec w piekarniku, obrać, utrzeć na purée i dodać do niego trochę zmielonego na drobnej tarce mydła domowego lub kąpielowego. Powstanie masa o konsystencji ciasta. Uformuj z niego placek i połóż go na bolącym palcu na cztery godziny.
  • Jeśli ropień dopiero się zaczyna i nie nagromadziła się jeszcze ropa, należy leczyć go w taki sposób, aby zapobiec jego rozwojowi. Najpierw należy włożyć palec do wanny z roztworem manganu. Woda powinna być lekko różowa i delikatnie ciepła. Nie wolno używać gorącej wody! Następnie należy zetrzeć buraka na drobnej tarce i zrobić z niego kompres.
  • Palec można również wyleczyć zwykłym olejem rycynowym. Podgrzej odrobinę oleju rycynowego, namocz w nim płatek kosmetyczny i przyłóż do zmienionego chorobowo miejsca. Opatrunek należy zmieniać co trzy godziny.
  • W rzadkich przypadkach, gdy stan zapalny szybko postępuje, konieczne jest zastosowanie zupełnie innego sposobu leczenia. Lekarz może przepisać antybiotyki, jeśli ropień jest zaawansowany, lub jeśli pacjent jest zagrożony cukrzycą lub zaburzeniami krwi. Nie należy próbować leczyć stanów zapalnych antybiotykami na własną rękę! Jeśli grupa leków nie zostanie prawidłowo dobrana, leczenie nie będzie skuteczne.

Wiele osób boryka się z zaczerwienieniem i krostami w okolicy paznokcia. Jak widać, nie ma w tym nic złego. W większości przypadków zapalenia można wyleczyć w domu, stosując proste i niedrogie środki zaradcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.