Rower biegowy, pomimo długiej historii zyskał w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Każdy mały człowiek chciałby jeździć na rowerze, a rower biegowy bardzo często jest pierwszym wyborem. Już nawet 2-latek jest w stanie nauczyć się jeździć na rowerze biegowym.
Dziecko w tym wieku często rezygnuje z jazdy w wózku, a rowerek jest świetną alternatywą, dzięki której spacery nie będą nudne. Jest to niezbędne akcesorium dla każdego dziecka, które chce zacząć przygodę z rowerem, a w przyszłości będzie jeździć na tradycyjnym rowerze. Najważniejszą kwestią jest odpowiedź na pytanie czy rowerek biegowy jest odpowiedni dla każdego dziecka i jaki model wybrać.
Historia rowerka biegowego dla dzieci
Rower biegowy dla dzieci pojawił się na rynku stosunkowo niedawno, jednak jego historia sięga już XVIII wieku. W tamtym czasie we Francji pojawiły się pierwsze „maszyny do biegania”, które były pierwszymi przodkami współczesnych rowerków biegowych. W roku 1818 powstała tzw. drezyna, która miała bardzo prostą konstrukcję. Były to dwa koła połączone ze sobą. Jednak w roku 1860 klasyczna drezyna została udoskonalona pedałami, a rower biegowy został wyparty rowerem tradycyjnym.
Powrót do rowerów biegowych nastąpił dopiero w roku 2007. Amerykanin Ryan McFarland próbował nauczyć swojego dwuletniego syna jazdy na rowerze trójkołowym. Bezskuteczne próby doprowadziły do powstania rowerka biegowego. Amerykanin założył firmę, która obecnie jest jedną z czołowych marek zajmujących się produkcją rowerów biegowych dla dzieci.
Cechy charakterystyczne roweru biegowego
Rower biegowy potocznie nazywany jest „biegówką”. Jego wygląd przypomina tradycyjny rower dwukołowy, jednak jego charakterystyczną cechą jest brak pedałów oraz mechanizmu napędowego i łańcucha. Składa się z ramy, siodełka i kierownicy oraz dwóch kół. Może być wykonany z metalu, drewna lub aluminium. Dziecko porusza się na rowerku siedząc na siodełku i odpychając się nogami od podłoża. Może samodzielnie sterować kierownicą i decydować o kierunku jazdy.
Niektóre rowery biegowe posiadają dodatkowe wyposażenie takie jak hamulec, dzwonek, lusterko, koszyki czy foteliki. Rowerki biegowe są bezpieczne dla dzieci. Dziecko podnosząc do góry nogi i zachowując równowagę może zjechać z górki. Jednak tak jak w przypadku rowerków tradycyjnych zawsze pamiętać trzeba o zasadach bezpieczeństwa.

Kiedy kupić dziecku rower biegowy?
Rower biegowy pozwala dziecku ćwiczyć utrzymanie równowagi i stabilności podczas poruszania się. Jednak nie każdy rodzic wie, w jakim wieku dziecko może zacząć przygodę z tym pojazdem. Przyjmuje się, że rower biegowy odpowiedni jest już dla 2 latka. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko rozwija się w sposób indywidualny, we własnym tempie.
Każdy rodzic powinien sam ocenić czy jego 2 latek jest gotowy na taki pojazd. Ważną kwestią jest również wybór odpowiedniej pory roku. Do zakupu rowerka najlepiej przystąpić na przełomie zimy i wiosny, aby dziecko mogło rozpocząć naukę jazdy wraz z nastaniem cieplejszych dni. Dobrym wstępem do nauki jazdy jest stopniowe przyzwyczajanie malucha z nowym sprzętem.
Czy warto kupić dziecku rower – zalety rowerka biegowego
Rower biegowy dla dwulatka jest dobrą okazją i pretekstem do tego, aby stopniowo odzwyczaić dziecko od wózka lub noszenia na rękach. Często 2 latki nie chcą już jeździć w wózku, a jazda na rowerze biegowym jest świetną alternatywą. Rower biegowy jest dobrym wstępem, który pozwala przygotować dziecko do jazdy na rowerze tradycyjnym. Biegówki mają duży wpływ na całościowy rozwój dziecka. Dziecko staje się bardziej aktywne fizycznie i może spędzać czas na świeżym powietrzu.
Podstawową zaletą roweru biegowego jest nauka utrzymywania równowagi podczas jazdy. W opinii fizjoterapeutów rowerek biegowy uczy utrzymywania prostej postawy ciała i kontroli równowagi, przez co jest korzystniejszy dla rozwoju dziecka niż inne rowery. Samodzielna jazda na rowerze biegowym uczy 2 latka orientacji w terenie oraz wpływa na jego rozwój motoryczny. Jazda na rowerze biegowym poprawia koordynację, siłę i wytrzymałość dziecka. Maluch ćwiczy także reakcje równoważne, takie jak pochylanie się podczas skręcania.
Wady rowerka biegowego
Pomimo licznych zalet, jakie posiadają rowerki biegowe, eksperci wskazują, że nie każde dziecko powinno z nich korzystać. Na rowerku biegowym nie powinny jeździć dzieci, które mają koślawość kolan, kolana szpotawe i koślawo – szpotawe. Rowerek biegowy wymusza ustawianie nóg do środka, co może prowadzić do pogłębiania się wady u dziecka. W tej sytuacji dziecko takie powinno poczekać, aż będzie gotowe do jazdy na tradycyjnym rowerze.
Warto mieć na uwadze również, że rowerek biegowy nie jest przystosowany do pokonywania dużych dystansów. Jest to zdecydowanie pojazd spacerowy. Zbyt długie podróże mogą być niekomfortowe i męczące dla dziecka.
Wybór odpowiedniego modelu
Jeśli zdecydujemy się kupić dziecku rower biegowy, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych kryteriów wyboru. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość modeli i wariantów. Są rowerki drewniane, metalowe, z kołami o różnej średnicy, z hamulcami czy bez. Jednak najważniejszą kwestią jest dostosowanie rowerka do wzrostu dziecka, tak aby dziecko siedzące na siodełku dotykało stopą podłoża. Nie należy kupować rowerka na wyrost, ponieważ nie będzie on wygodny i komfortowy dla dziecka.
Ważnym czynnikiem wyboru jest lekkość i materiały zastosowane do produkcji. Decydują one o trwałości i zwrotności roweru oraz komforcie użytkowania. Dodatkowym udogodnieniem będzie siodełko posiadające regulowaną wysokość, dzięki czemu można dopasować fotelik do wzrostu dziecka.
Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru roweru biegowego jest kierownica. Kierownica powinna być wyposażona w gumowe nakładki, które pozwalają dziecku wygodnie trzymać kierownicę i zapobiegają ślizganiu się rączek. Wybierając dziecku rower należy pamiętać, aby spełniał wymogi bezpieczeństwa i posiadał odpowiednie atesty.
Kolejnym kryterium wyboru jest materiał z jakiego rower biegowy powstał. Rower drewniany jest lżejszy i lepiej wyważony, jednak zazwyczaj jest on droższy i bardziej podatny na uszkodzenia. Metalowy rower biegowy jest cięższy, jednak bardziej odporny na uszkodzenia i zwykle posiada pełną regulację siodełka. Optymalna wielkość kół w przypadku dwulatków to 10 cali, w przypadku trzylatków to 12 cali. W nowoczesnych modelach rodzic ma do wyboru koła piankowe oraz pompowane. Te drugie są bardziej wytrzymałe, można je z łatwością naprawić lub wymienić, a w dodatku lepiej znoszą jazdę po nierównym terenie.
Kolejny aspekt przy wyborze modelu roweru biegowego jest posiadanie lub brak hamulca. Wybór zależy od wieku i doświadczenia malucha. Dla dwuletniego dziecka hamulec może nie być potrzebny, gdyż dziecko zwykle hamuje za pomocą nóg. Blokada kierownicy w rowerze biegowym, której zadaniem jest ochrona dziecka przed gwałtownymi i nagłymi ruchami może być dobrym rozwiązaniem dla początkującego rowerzysty. Jednak dla bardziej zaawansowanego w jeździe dziecka takie rozwiązanie będzie przeszkodą, która może zniechęcić do korzystania z roweru biegowego.
Warto wspomnieć o wyborze kasku, który jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego małego rowerzysty. Powinien on być dopasowany do wieku i wielkości główki dziecka. Ważnym kryterium zwłaszcza dla dziecka jest również aspekt wizualny. Należy pozwolić dziecku wziąć udział w wyborze roweru biegowego i pozwolić mu wybrać najlepszy rowerek.

Jak pomóc dziecku w nauce jazdy?
Aby zachęcić dziecko do jazdy na rowerze biegowym należy odpowiednio dopasować jego parametry. Siodełko należy ustawić nisko, aby dziecko miało ułatwione podpieranie się nogami o podłoże. Jeśli po kilku próbach dziecko nabierze pewności w jeździe na rowerze biegowym należy podnieść odrobinę siodełko, pamiętając jednak aby cała stopa znajdowała się na podłożu.
Nie należy bagatelizować żadnego upadku dziecka, aby nie zniechęciło się do dalszej jazdy. Przy każdej możliwej okazji wyjścia na podwórko trzeba zachęcać do zabierania ze sobą roweru biegowego. Pierwsze próby mogą być trudne dla dwulatka, jednak warto poświęcić trochę czasu i uwagi, a każdy maluch będzie czerpał radość z jazdy na rowerze biegowym.
Bezpieczeństwo
Ochrona dziecka w trakcie jazdy na rowerze biegowym jest najważniejszym aspektem, o którym nie można zapominać. Odpowiednie zabezpieczenie i ochronę przed urazami zapewni dziecku dopasowany kask , który osłoni głowę, ale nie ograniczy widoczności. Zakup ochraniaczy na łokcie i kolana, które są najbardziej narażone na urazy wydaje się dobrym rozwiązaniem. Można także pokusić się o zakup specjalnych rękawiczek na dłonie, które pozwolą uniknąć bolesnych otarć.
Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca do nauki jazdy, które zapewni przestrzeń i bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest miejsce otwarte o dużej powierzchni, które zapewni swobodę ruchów. Dziecko będzie miało możliwość poznania zakresu działania roweru biegowego i nabierze śmiałości podczas jazdy. Każdy opiekun musi zapewnić dziecku ciągłą obserwację i kontrolę, aby w razie konieczności móc szybko zareagować.
Podsumowanie
Rower biegowy jest znacznie praktyczniejszy od popularnych rowerków trójkołowych. Zajmuje mniej miejsca i nadaje się na różne warunki drogowe, nie tylko powierzchnie utwardzone. Rower biegowy pozwala dziecku nabyć wiele umiejętności, dodatkowo pozwala się bawić i zmęczyć. Rower biegowy uczy koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz zdolności do podzielności uwagi.
Kiedy dziecko będzie starsze i gotowe do nauki jazdy na rowerze klasycznym z pedałami, zadanie to będzie zdecydowanie prostsze. Dziecko znacznie szybciej nauczy się jeździć na rowerze, gdyż będzie miało wypracowaną już równowagę. Rower biegowy posiada zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego też warto kupić rower biegowy dla dwulatka.