Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Różeniec górski dla sportowców

Jak stosować różeniec górski

Odpowiednia suplementacja to często klucz do osiągania sukcesów zarówno w obszarze intelektualnym jak i na arenie sportowej. Dbanie o dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, minerałów i witamin, pomaga w poprawie wydolności i utrzymaniu zdrowia. Różeniec górski jest jedną z najczęściej stosowanych substancji zarówno przez sportowców jak i osoby o stresujących i wymagających skupienia obowiązkach. Dlaczego?

Różeniec górski i jego zastosowanie

Rhodiola rosea, albo inaczej korzeń arktyczny, to roślina występująca na terenie Ameryki Północnej, Azji i Europy, w obszarach biegunowych. W Polsce można ją spotkać prawie wyłącznie w Karpatach i Sudetach. Od wielu lat stosowana jest jako remedium na liczne schorzenia i dolegliwości. Do produkcji herbat, nalewek, ekstraktów tabletek używane są przede wszystkim kłącza i korzenie. To właśnie w nich znajduje się najwięcej wartościowych substancji czynnych, takich jak m.in. flawonoidy, glikozydy salidrozydu, garbniki, fenolokwasy i oksykumaryna.

Różeniec górski jest adaptogenem, co oznacza, że jego spożycie pomaga m.in. w regulacji poziomu stresu spowodowanego czynnikami fizycznymi lub umysłowymi. Taka właściwość może być szczególnie mile widziana u osób, które pracują pod dużą presją. Codzienny stres może doprowadzać do licznych nieprzyjemnych konsekwencji jak np. problemy ze spaniem, wysokie ciśnienie, czy kłopoty z koncentracją. Różeniec górski pomaga stymulowaniu układu nerwowego i obniżeniu stresu, dzięki czemu można poświęcić całą uwagę wykonywanemu zdaniu. Działa również dotleniająco, dzięki czemu zwiększa wydolność organizmu i neutralizuje poczucie zmęczenia.

Różeniec górski można zakupić w aptece, sklepach zielarskich i oczywiście przez internet. Jest suplementem, który wpływa pozytywnie zarówno na stan psychiczny jak i fizyczny osoby go zażywającej. Ze względu na brak toksycznych właściwości i niemożność wywołania tolerancji na jego działanie, można go przyjmować bez okresów przerwy. Jednak jak każdą suplementację, warto skonsultować swoje plany z lekarzem lub dietetykiem.

W czym może pomóc sportowcom różeniec górski?

Bycie sportowcem często związane jest z silnym odczuwaniem stresu zarówno psychicznego jak i fizycznego. Ciało stale podlega wysiłkowi, a do tego nakładana jest presja osiągania coraz lepszych wyników. Różeniec górski pomaga w uspokojeniu umysłu, a do tego ma korzystny wpływ na stan mięśni. Dzięki niemu zmniejszane są efekty stresu oksydacyjnego, co ma bezpośredni wpływ na szybszą regenerację. Co za tym idzie, można powrócić do treningów i testować kolejne swoje umiejętności. Zażywanie korzenia arktycznego poprawia koncentrację oraz zwiększa mobilizację do działania, co pozwala na osiąganie kolejnych celów wysiłkowych. Więcej ćwiczeń może się również przekładać na wzrost tkanki mięśniowej, na czym zależy licznej grupie sportowców. Różeniec górski należy przyjmować rano lub bezpośrednio przed treningiem, aby jak najlepiej odczuwać jego działanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.