Loading...
CiałoUroda

Rozstępy na pośladkach i udach – jak skutecznie się pozbyć?

rozstępy na pośladkach

Kobiety zawsze dążyły i nadal dążą do tego, by wyglądać jak najlepiej. Niestety, nie zawsze udaje się im osiagnąć zamierzony efekt. Jednym z powodów, które oddzielają kobiety od ich ideału, są cienkie, białe blizny. Są to wewnętrzne rozdarcia naskórka, często widoczne na udach, brzuchu, klatce piersiowej i pośladkach.

Dlaczego rozstępy pojawiają się na pośladkach?

Pomimo dostępności informacji, przyczyny powstawania rozstępów na pośladkach nie są znane co trzeciej kobiecie. A same rozstępy stają się niemiłą niespodzianką.

Rozstępy mogą pojawić się z następujących powodów:

 • Ciąża. W tym okresie życia kobiety jej organizm jest poddawany stresowi hormonalnemu i fizycznemu. Z tego powodu u 95% dziewcząt po porodzie pojawiają się rozstępy na pośladkach, brzuchu oraz rozstępy na udach i piersiach.
 • Problemy hormonalne. Brak równowagi hormonów w organizmie powoduje, że górne warstwy skóry stają się cienkie i pękają przy najmniejszej aktywności fizycznej. Rozstępy na pupie i w innych miejscach pojawiają się szybko, a ich kolor jest szkarłatny lub fioletowy;
 • Sport. Większość sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, ma rozstępy na udach z powodu szybkiego gromadzenia się masy mięśniowej. Najczęściej chorują kulturyści;
 • Gwałtowne wahania wagi są drugą najczęstszą przyczyną powstawania rozstępów na pośladkach u kobiet. Wynika to z zamiłowania do szybkich rezultatów diet uderzeniowych. W ich przypadku utrata wagi następuje w ciągu kilku dni, ale równie łatwo jest ją odzyskać po zakończeniu diety. Z powodu tych wahań skóra traci swoją elastyczność i łatwo ulega urazom (rozciągnięciu);
 • Problemy zdrowotne. Rozstępy na pupie mogą być spowodowane ogólnoustrojowymi nieprawidłowościami podwzgórza, problemami z nerkami i tarczycą.

Mężczyźni również nie są odporni na powstawanie rozstępów. Częstym miejscem występowania rozstępów w ich przypadku są plecy, ramiona i biodra.

Jeśli zauważyłaś u siebie rozstępy, a nie masz gwałtownych wahań wagi, warto zgłosić się do lekarza. Rozstępy są markerem chorób takich jak choroba Cushinga, zespół Marfana czy hiperkortycyzm.

Czym są rozstępy na udach i pośladkach?

Kosmetologia przyjęła różne klasyfikacje rozstępów. Najprostsze z nich to: według koloru i położenia. Rozstępy mogą być białe lub czerwone/purpurowe, poziome lub pionowe.

Rozstępy poziome są najczęściej spowodowane problemami zdrowotnymi i zaburzeniami równowagi hormonalnej. Pionowe rozstępy są bardziej powszechne i powstają w wyniku dużych wahań wagi lub ciąży.

Etapy powstawania rozstępów na pośladkach i udach

 • Stadium zapalne. Rozstępy pojawiły się co najmniej 6 miesięcy temu. Badanie morfologiczne ujawnia dużą liczbę rozszerzonych naczyń między uszkodzonymi tkankami. Takie rozstępy najłatwiej jest leczyć za pomocą kremów, peelingów lub zabiegów kosmetycznych.
 • Stadium atroficzne. Zmiany są starsze niż 6 miesięcy. Badanie morfologiczne nie wykazuje oznak mikrokrążenia. Praktycznie niemożliwe jest pozbycie się takich rozstępów lub zmniejszenie ich rozmiarów.

Całkowite przywrócenie integralności tkanek jest niemożliwe. Z czasem wady mogą stać się tylko mniej widoczne.

Zapobieganie powstawaniu rozstępów na pośladkach, udach i w innych miejscach

Współczesna medycyna zrobiła krok naprzód. Każdego dnia dowiadujemy się czegoś nowego o naszej skórze, a przemysł kosmetyczny wymyśla innowacyjne produkty, aby przedłużyć młodość i zachować piękno. A jednak w wielu przypadkach zapobieganie czemuś jest o wiele łatwiejsze niż leczenie jego skutków. Tak jest w przypadku rozstępów.

Co więcej, sposoby zapobiegania rozstępom są dostępne dla każdego.

Jak więc zapobiegać rozstępom na pośladkach?

 • Zadbaj o swoje zdrowie. Wyrabianie zdrowych nawyków pomoże uniknąć powstawania znienawidzonych rozstępów. Wyrób sobie nawyk regularnych ćwiczeń fizycznych, zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości snu. Co sześć miesięcy wykonuj badania hormonalne, sprawdzaj tarczycę.
 • Prysznice kontrastowe. Najprostszy sposób na zapobieganie rozstępom, a co najważniejsze — bardzo przydatny. Naprzemienne branie ciepłego i zimnego prysznica rano nie tylko pobudza organizm. Poprawia także termoregulację, przyspiesza metabolizm i znacznie poprawia turgor skóry.
 • Peelingi, okłady i masaże oraz wszelkie inne działania mające na celu poprawę elastyczności skóry. Zabiegi te pomagają w odnowie naskórka, poprawiają miejscowe mikrokrążenie krwi. Umożliwiają także zmniejszenie objętości, odprowadzają nadmiar płynów i odżywiają organizm witaminami.

Należy pamiętać, że osoby cierpiące na problemy hormonalne muszą szczególnie dbać o swój organizm. Oczywiście, aby wybrać odpowiednią metodę korekcji rozstępów na udach, konieczna jest konsultacja z dermatologiem i endokrynologiem. A co najważniejsze, ustalenie prawdziwych przyczyn ich powstawania. Wiele klinik oferuje konsultacje lekarskie.

Sposoby walki z rozstępami na udach i pośladkach

Rozstępy
Źródło: Pexels.com

Bez względu na kondycję fizyczną i styl życia, nikt nie jest zabezpieczony przed rozstępami na udach. Rozstępy mogą pojawić się u każdego bez wyraźnej przyczyny. A po ich pojawieniu się występują pytania: Czy można na zawsze usunąć rozstępy na pośladkach? Czy można zlikwidować rozstępy na pupie? Czy można skorygować rozstępy na biodrach i piersiach?

Nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi, ponieważ zależy to od bardzo wielu czynników. Rozstępy na pupie można jednak zawsze zmniejszyć, poprawiając stan skóry i lecząc ich przyczynę.

W początkowym stadium, kiedy rozstępy na pupie są jeszcze cienkie i białe, aby się ich pozbyć, można stosować metody ludowe. Jednak dla skuteczności lepiej jest wykorzystać całą dostępną wiedzę z zakresu kosmetologii i dermatologii.

Zabiegi salonowe na rozstępy na pupie, udach i pośladkach

W salonach kosmetycznych dostępne są różne zabiegi pozwalające pozbyć się rozstępów:

 • Laserowy resurfacing obszarów, na których powstały rozstępy. Bardzo skuteczna, ale bolesna metoda korygowania rozstępów. Laser usuwa wierzchnią warstwę skóry. Po 3-4 miesiącach w obszarze problemowym tworzy się równomierna i gładka skóra;
 • Mezoterapia. Mezoterapia jest zwykle stosowana na twarz. Witaminy, kwas hialuronowy i inne przydatne preparaty są wstrzykiwane do skóry właściwej, co pozwala na zmniejszenie defektów od wewnątrz. Podobnie jak z rozstępami, tylko w danym przypadku wstrzykuje się kolagen. Mezoterapia jest skuteczna, gdy jest stosowana jako kurs. Potrzebujemy 3-4 kursów, aby zauważyć rezultaty. Skóra staje się wyraźnie gładsza, a rozstępy bledsze.
 • Peeling kwasowy. Peeling z kwasem glikolowym, który pomaga wygładzić skórę i sprawia, że rozstępy stają się mniej widoczne. Kosmetolog wykonujący te peelingi musi być profesjonalistą, ponieważ kwas glikolowy może powodować oparzenia chemiczne.
 • Fototermoliza. Laser frakcjonowany traktuje skórę za pomocą swego rodzaju siatki wiązek. Powstaje mikroskopijne uszkodzenie termiczne tkanki. Komórki dzielą się, uruchamia się mechanizm naturalnej naprawy tkanek i powstaje nowy kolagen. Energia lasera jest rozpraszana w górnych warstwach skóry. Zapobiega to przegrzaniu lub poparzeniu skóry. W rezultacie kolor skóry wyrównuje się, skóra staje się jędrniejsza, a rozstępy znikają.

Zanim wybierzesz salon kosmetyczny, dowiedz się:

 • Czy personel jest certyfikowany?
 • Jak dawno temu przeszedł inspekcję?
 • Z jakimi produktami/sprzętem pracuje specjalista (w przypadku resurfacingu laserowego)?

Masaż

Masaż klasyczny, antycellulitowy lub drenaż limfatyczny wykonany przez dobrego masażystę może poprawić krążenie krwi w obszarze problemowym. Pozytywnie wpłynie także na turgor skóry i sprawi, że rozstępy staną się mniej widoczne. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie objętości ciała i pozbycie się cellulitu.

Istnieją masażery domowe, które pozwalają pozbyć się rozstępów. Zaleca się wykonywanie tego masażu po kąpieli, przez co najmniej 15 minut na każdy obszar, z użyciem specjalnego oleju (migdałowego, z oliwek lub kokosowego) w celu uzyskania lepszych rezultatów.

Masaż, w którym wykorzystuje się słoiki próżniowe na pośladkach, brzuchu i udach, poprawia krążenie krwi i limfy. W przeciwieństwie do tradycyjnego masażu słoiki próżniowe działają w głębszych warstwach naskórka. Metoda ta jest uważana za skuteczną w walce z cellulitem i rozstępami.

Popularne sposoby walki z rozstępami na pośladkach

Obecnie istnieje wiele ludowych metod walki z białymi bliznami (rozstępami):

 • Stosowanie peelingów domowej roboty;
 • Owijania;
 • Krem do ciała z mumio.

Problem ze wszystkimi środkami ludowymi polega na tym, że ich skuteczność jest bardzo wątpliwa. Nie została bowiem potwierdzona w poważnych badaniach. Zasadniczo wszystkie przepisy pomagają odżywiać skórę, ale tylko jej górną warstwę. Jeśli chodzi o rozstępy, to znajdują się one w skórze właściwej, więc pokonanie ich za pomocą medycyny ludowej byłoby dość problematyczne.

Kremy, żele i maści

Współczesna nauka dała kobietom możliwość korzystania nie tylko z kosmetologii sprzętowej. Firmy kosmetologiczne co roku tworzą różne kremy, maści i żele, które mają głęboko nawilżać skórę i pozbywać się rozstępów.

Głównymi składnikami aktywnymi we wszystkich drogeryjnych kremach i maściach na rozstępy są retinol, tokoferol, kwas askorbinowy, kwas glikolowy i masło kakaowe.

Wszystkie te składniki zwiększają elastyczność skóry i produkcję kolagenu w obszarach problematycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.