Loading...
Kręgosłup

Rozszczep łuku kręgu S1

Pytanie:
Ostatnio dokuczały mi bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Zrobiłem prześwietlenie i okazało się, że mam rozszczep łuku kręgu S1 oraz dyskopatię na wysokości S1-L5. Dotychczas bardzo zajmowałem się sportem – pływanie, siatkówka, piłka nożna, siłownia, narty. Chciałbym poznać wszystkie „sportowe” przeciwwskazania przy tych schorzeniach. Chcę zapytać, jak można je leczyć i czy w ogóle można je wyleczyć? Czy przypadkiem nie będę musiał uważać na kręgosłup do końca życia? Może oprócz prześwietlenia powinienem zrobić jakieś inne badania (rezonans)?

Odpowiedź:
Rozszczep łuku kręgu S-1 jest to rodzaj wady rozwojowej, zazwyczaj bezobjawowej i stwierdzanej przypadkowo na zdjęciach radiologicznych. Choć w pewnych sytuacjach może być ona źródłem dolegliwości bólowych.
Jeśli chodzi o piłkę nożną i siatkówkę mogą stać się one źródłem przeciążenia w związku z powtarzanymi skokami, gdzie dochodzi do wstrząsów kręgosłupa; także wykonywanie nagłych ruchów skrętnych może wywołać niekorzystne działanie.
Dość spokojna jazda na nartach w okresach bez zaostrzeń dolegliwości bólowych, po odpowiednim wzmocnieniu mięśni i właściwej rozgrzewce przed nartami nie powinna być szkodliwa, ale trzeba pamiętać o ryzyku upadków, które zwłaszcza w przypadku dyskopatii mogą mieć dość daleko idące konsekwencje. Większości ćwiczeń na siłowni też niestety nie polecam. Natomiast bardzo zachęcam do częstego pływania, zwłaszcza na grzbiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.