Loading...
Leki i suplementyNowinki ze świata zdrowia

RU-486 – kampania reklamowa w USA

10 miesięcy temu FDA (Food and Drug Administration), amerykański urząd oceniający możliwość wprowadzenia na rynek nowych preparatów leczniczych zaaprobował mifepriston – znany jako RU-486 – dopuszczony do sprzedaży lek wywołujący wczesne poronienia. Obecnie w USA odbywa się głośna promocja preparatu w najpoczytniejszych periodykach, bilboardach itp. Wywołuje to liczne kontrowersje i dyskusje na temat aborcji.

Mifepriston jest środkiem (prostaglandyną), który po wprowadzeniu do organizmu działa w ten sposób, że wywołuje czynność skurczową mięśnia macicy (opisywaną przez kobiety jako podobną do bolesnych skurczów miesiączkowych) co prowadzi do opróżnienia jamy macicy, czyli w wypadku kobiety ciężarnej do poronienia. Sposób działania mifeprostonu praktycznie wyklucza postępowanie zabiegowe, które dotąd wiązało się z aborcją, dlatego organizacje sprzeciwiające się dokonywaniu zabiegów przerywania ciąży podnoszą alarm obawiając się, że mniej bolesna i uciążliwa procedura spowoduje lawinowy wzrost liczby aborcji w ogóle. Zwolennicy mifepristonu podkreślają, że środek ten jest dostępny tylko po odpowiednich konsultacjach lekarskich – minimum trzy wizyty – łącznie z kontrolną po zażyciu preparatu, możliwy jest do zastosowania jedynie do 49 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Lekarze z Centrum Planowania Rodziny z Chicago podkreślają jednocześnie, że bezwzględna ilość aborcji nie powinna wzrosnąć w wyniku możliwości zastosowania RU-486 – zwiększy się jedynie procent kobiet usuwających ciążę w ten sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.