Loading...
ChorobyNowinki ze świata zdrowia

Rumień zakaźny – objawy, przyczyny, leczenie

Rumień zakaźny na skórze

To charakterystyczne schorzenie często przytrafia się dzieciom, jednak dorosłych również dotyka, bywając naprawdę niebezpieczne – mowa oczywiście o rumieniu zakaźnym, który jak sugeruje nazwa, objawia się czerwoną wysypką na skórze, najczęściej na ramionach i twarzy. Wysypka ta bywa nieco lekceważona i traktowana jako reakcja alergiczna, jednak warto zainteresować się tym tematem nieco bliżej, by uniknąć przykrych konsekwencji. Czym jest rumień zakaźny, jakie ma objawy, i jak wygląda leczenie tej przypadłości?

Co to jest rumień zakaźny?

Rumień zakaźny to choroba wirusowa o ostrym przebiegu, która występuje najczęściej u niemowląt i dzieci. Wywoływana jest przez wirus B19, a okres jej występowania to zazwyczaj od 3 do 14 dni. Największym objawem tej choroby jest widocznie odcinająca się wysypka w sinoczerwonym kolorze na twarzy, a następnie przechodząca na pozostałe części ciała. Nie powoduje powstawania blizn czy złuszczania naskórka, jednak skóra w trakcie choroby jest widocznie podrażniona i rozpalona w dotyku. Z reguły choroba ta ma wyłącznie objawy wizualne w postaci powstania plam i wysypki, jednak w bardzo rzadkich przypadkach dochodzić może do ostrego zespołu hemolitycznego.

Rumień zakaźny u dzieci nie jest tak groźny jak u dorosłych, dlatego zwykle nie wymaga się pobytu w szpitalu, a jedynie przebywanie w domu i przestrzeganie zaleceń lekarza. Wysypka ustępuje i nawraca przez około 3 tygodnie, po tym czasie najczęściej samoistnie całkowicie zanika. Choroba jaką jest rumień zakaźny objawy ma zatem dość łagodne, nie wpływając znacząco na samopoczucie czy konieczność hospitalizacji. Bardziej obawiać się jej powinni dorośli, a szczególnie kobiety w ciąży, ponieważ rumień zakaźny u dorosłych ma nieco ostrzejsze objawy niż u dzieci, a ciężarne kobiety może doprowadzić nawet do poronienia.

Możliwość zarażenia rumieniem zakaźnym

Wirus B19, powodujący wystąpienie rumienia zakaźnego, przemieszcza się między ludźmi głównie za sprawą bliskiego kontaktu fizycznego oraz stycznością z wydzieliną dróg oddechowych. To właśnie dlatego najczęściej nie zaleca się kontaktów dzieci zarażonych tym wirusem z kobietami w ciąży, ponieważ wówczas najłatwiej może dojść do zarażenia. Rumieniem zakaźnym można również zarazić się poprzez kontakt z krwią, np. w trakcie jej przetaczania, dlatego ryzyko nabycia wirusa zwiększa się np. w szpitalach czy punktach poboru krwi. Wirusem można również zarazić się w trakcie pobytu w szpitalu, i to właśnie tam najczęściej dochodzi do zakażeń.

Rumień zakaźny u dorosłych – objawy

O ile ta choroba zakaźna przebiega dość łagodnie w przypadku dzieci, tak dorośli muszą jednak mierzyć się z ryzykiem poważniejszych powikłań. Prócz charakterystycznej wysypki występującej na twarzy, a następnie na całym ciele, pojawić się mogą również takie objawy jak:

  • Gorączka,
  • Ból kości i stawów (kolan i łokci),
  • Znaczne osłabienie i brak energii,
  • W skrajnych przypadkach nawet zapalenie opon mózgowo rdzeniowych

Na szczęście gorączka i ból stawów mijają zwykle po kilku tygodniach, bez większych trwałych uszczerbków na kondycji ciała, dlatego jest to problem uporczywy niżeli mający trwały wpływ na zdrowie człowieka. To właśnie z tego powodu tak ważna jest profilaktyka i konsultacja lekarska w przypadku pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych w postaci wysypki.

Jak leczy się rumień zakaźny?

Leczenie rumienia zakaźnego
Źródło: Pixabay.com

Przez wzgląd na delikatne objawy i praktycznie brak poważnych przesłanek do hospitalizacji, najczęściej kuracja polega na przebywaniu w domu i odpoczywaniu, stosując się jednocześnie do zaleceń lekarza, stale kontrolując swoje samopoczucie i ustępowanie objawów. W okresie występowania wysypki bardzo łatwo jest zarazić innych ludzi, dlatego warto pozostać w domu i przeczekać ten okres. Wyjątek stanowią kobiety w ciąży, które po zauważeniu pierwszych objawów tej choroby powinny jak najszybciej skonsultować się z lekarzem by wdrożyć odpowiednią terapię dla bezpieczeństwa zarówno swojego, jak i nienarodzonego dziecka które najbardziej narażone jest na powikłania i konsekwencje.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka, autorka licznych artykułów lifestyle.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Choroby zakaźne i pasożytnicze, Anna Boroń-Kaczmarska, Alicja Wiercińska-Drapało, wyd. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019 r.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.