Loading...
Choroby

Rwa kulszowa a hirudoterapia – czym objawia się rwa kulszowa i jak pijawki mogą pomóc w jej leczeniu?

Lekarz trzyma w dłoni pijawki które mogą pomóc w leczeniu rwy kulszowej

Rwa kulszowa to jedna z najczęściej występujących dolegliwości bólowych, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Ból rwy kulszowej może być bardzo dokuczliwy, dlatego jak najszybciej należy rozpocząć proces leczenia. Jedną z metod, która coraz częściej jest stosowana w leczeniu tego schorzenia, jest hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami.

Dowiedz się, jakie efekty niesie za sobą przystawianie pijawek w przypadku zapalenia korzonków. Poznaj również charakterystyczne objawy rwy kulszowej i jej najczęstsze przyczyny. Zapraszamy!

Rwa kulszowa – co to za choroba?

Rwa kulszowa to rodzaj bólu lub dyskomfortu, który pojawia się w okolicy dolnej części pleców, bioder i okolicy krzyżowej. Choroba ta często występuje w wyniku uszkodzenia lub zapalenia nerwów w okolicy krzyżowej. Ból może być gwałtowny i trwać od kilku minut do kilku dni. Objawy towarzyszące obejmują uczucie drętwienia, mrowienia i osłabienia kończyn wokół krzyża.

Dolegliwości bólowe przy rwie kulszowej są spowodowane zwyrodnieniem stawu krzyżowo-biodrowego, które powoduje ucisk na korzenie nerwowe. Ucisk na nerwy może być wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe w stawie, występujące guzy lub nacieki, a nawet przez nadmierne napięcie mięśni. W niektórych przypadkach ból rwy kulszowej może być spowodowany uszkodzeniem nerwów powodującym zaburzenia czucia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Jakie objawy ma rwa kulszowa?

Objawy rwy kulszowej to:

  • ostry ból w okolicy krzyżowej lub pośladkowej,
  • uczucie sztywności i bolesności w okolicy lędźwiowej,
  • uczucie mrowienia lub drętwienia w okolicy biodra i uda,
  • ból promieniujący wzdłuż kości krzyżowej lub uda,
  • ograniczenie ruchomości i zwiększona wrażliwość w okolicy krzyżowej lub pośladkowej,
  • uczucie sztywności i bolesności w okolicy lędźwiowej.

Rwa kulszowa – przyczyny

Rwa kulszowa jest silnym bólem w dolnej części pleców, który może promieniować do pośladka, uda i dolnej części nogi. Może być spowodowana przez:

  • Uszkodzenie lub uraz nerwu kulszowego, który jest jednym z nerwów wychodzących z kręgosłupa.
  • Nadmierna aktywność fizyczna lub nadmierne obciążenie pleców i nóg, szczególnie jeśli osoba nie przygotowała się wcześniej na wykonywanie danego ćwiczenia.
  • Wystąpienie przepukliny kręgosłupa, gdzie fragmenty kręgów lub krążków międzykręgowych przesuwają się i uciskają nerw kulszowy.
  • Choroba zwyrodnieniowa stawów, taka jak: zapalenie stawów lub zapalenie stawów kręgosłupa. Mogą powodować stan zapalny, a następnie ucisk na nerwy.
  • Nadwaga lub ciąża, które mogą prowadzić do przeciążenia pleców i ucisku na nerwy.
  • Przewlekłe siedzenie w tej samej pozycji, co może powodować stan zapalny i ucisk na nerwy.

Rozpoznanie, diagnostyka i leczenie rwy kulszowej

Rwa kulszowa jest bolesnym stanem zapalnym lub uszkodzeniem nerwu kulszowego. Rozpoznanie rwy kulszowej wymaga wykonania badań neurologicznych, w tym badania palpacyjnego, testu Tinel i elektromiografii.

Leczenie rwy kulszowej obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i leczenie fizykalne. Leczenie farmakologiczne może zawierać stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub leków przeciwbólowych. Leczenie fizykalne może obejmować ultradźwięki, terapię ciepłem lub chłodzeniem, stosowanie opaski elastycznej, masaż, terapię czynnościową i terapię podciśnieniową. W przypadku ciężkiej rwy kulszowej może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego, aby usunąć zmienione zapalnie tkanki. Jest jeszcze jedna metoda leczenia rwy kulszowej, a jest nią hirudoterapia.

Pijawki w leczeniu rwy kulszowej – efekty

Bezcennym wsparciem dla leków i rehabilitacji w przebiegu rwy kulszowej może być hirudoterapia. Wskazaniem do jej wdrożenia są zespoły bólowe kręgosłupa występujące okresowo, przy których nie ma wskazań do leczenia chirurgicznego. U pacjentów cierpiących na rwę kulszową, pijawka powinna być przystawiona w okolicy lędźwi, tuż nad pośladkami, wzdłuż linii nerwu w miejscach, gdzie dolegliwości są najsilniejsze. Za jednym razem przystawia się do skóry średnio po 6-8 sztuk pijawek.

Produkowane przez pijawki hirudozwiązki mają m.in. właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Już po pierwszej terapii natężenie bólu zmniejsza się, obrzęk znika, a pacjentowi łatwiej jest się podnosić, schylać i chodzić. Dla najlepszych rezultatów zabieg z udziałem pijawek trzeba jednak powtórzyć co najmniej kilkukrotnie.

Zasadność stosowania terapii pijawkowej należy skonsultować z lekarzem w szczególności, gdy dodatkowo występują inne choroby. Gdy nie będzie żadnych przeciwwskazań, warto poddać się leczeniu pijawkami, ponieważ może przynieść oczekiwaną ulgę i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.