Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Schodołazy dla niepełnosprawnych, czyli życie bez barier

Kobieta na wóżku inwalidzkim korzysta za schodołazu

Problemy z funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych stały się dzisiaj jedną  z ważniejszych kwestii społecznych. Debata nad poprawą jakości życia pacjentów z ograniczonymi możliwościami poruszania się ogarnęła całą Europę, Azję, Australię, a także Stany Zjednoczone. Producenci i projektanci, a także medycy prześcigają się w wynajdywaniu nowoczesnych, wygodnych rozwiązań mogących wpłynąć na komfort życia dorosłych i dzieci z niepełnosprawnością i chorobami. Liczne z nowych, pomysłowych technologii są dostępne dla każdego z nas.

Równe możliwości poruszania się dla niepełnosprawnych

Wiele instytucji takich jak urzędy, sklepy, kościoły, restauracje stara się być dostępnymi dla osób niepełnosprawnych i starszych. Często montuje się nie tylko specjalne podjazdy, ale i windy, podnośniki. Osoby niepełnosprawne dostrzegają nawet takie pozorne drobiazgi jak dostosowane do ich potrzeb łazienki (dodatkowe uchwyty, umywalki na specjalnie dobranej wysokości). Co więcej, zmienia się podejście społeczeństwa do ludzi z problemami z poruszaniem się. Pracodawcy dostrzegają, że takie osoby to tak samo dobrzy, a nieraz dużo lepsi, pracownicy co osoby w pełni zdrowe. Osoby z trudnościami w poruszaniu się obejmują kierownicze i dyrektorskie stanowiska, wszystko dzięki swoim kompetencjom i wytrwałości. Wiele firm inwestuje w komfort zatrudnionych przez siebie specjalistów. Udogodnienia stały się standardem i świadczą o jakości przedsiębiorstwa. W ilości i jakości ułatwień dla osób posiadających ograniczenia ruchowe przodują głównie miasta. Każdy zdaje sobie sprawę, że nawet zwykłe schody mogą być problemem, jeśli nie posiadamy odpowiedniego sprzętu. Projektanci na to także znaleźli sposób. Prócz tradycyjnych podjazdów używane są dziś schodołazy. Są to specjalistyczne urządzenia skonstruowane do pokonywania ograniczeń architektonicznych, które pozwalają na bezpieczne transportowanie pacjenta po schodach, bez wysiłku opiekuna. Szczególnie godne polecenia są schodołazy w Warszawie i Lublinie.

Schodołazy gąsienicowe i kroczące na schody proste i kręte

Schodołazy gąsienicowe służą nie tylko osobom mieszkającym na wyższych kondygnacjach. Stosują je także budynki użyteczności publicznej, niektóre z zabudowań (zwłaszcza te starsze) nie mają windy, a plan pomieszczeń uniemożliwia jej montaż. Używanie schodołazu jest możliwe w zasadzie na każdych schodach, dużo łatwiej jest jednak, gdy klatka schodowa jest szeroka. Wybór schodołazów – gąsienicowych lub tych kroczących – jest bardzo szeroki. Warto stawiać na najlepszych producentów. Zakup schodołazu najwyższej jakości to gwarancja tego, że sprzęt posłuży nam latami, nie ulegnie awarii, nie zestarzeje się. Przed wybraniem sprzętu warto skonsultować się ze specjalistą. Wiele sklepów oferuje bezpłatne porady i profesjonalny dobór sprzętu. To ważne. Potrzeby osób z niepełnosprawnością bywają zróżnicowane. Także miejsce użytkowania schodołazu może być specyficzne. Wiele schodołazów sprawdza się zarówno na schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, niektóre modele są także dostosowane do użytkowania na schodach krętych, nie wymagają także schylania się – odpinanie i zapinanie wózka odbywa się z poziomu steru. Niektóre schodołazy można składać – dzięki temu nie zajmują wiele przestrzeni. Taka opcja jest niezwykle przydatna w ciasnych pomieszczeniach lub karetkach. Są także schodołazy, które można zabrać ze sobą w podróż. Producenci starają się, aby pomóc osobom niepełnosprawnym pokonywać ograniczenia i bariery.

Profesjonalny sprzęt ortopedyczno-rehabilitacyjny

Udogodnienia dla niepełnosprawnych to nie tylko windy, schodołazy, poręcze. Dzięki współpracy pracowników medycznych, projektantów, inżynierów asortyment dostępnego sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego stale jest poszerzany. W ofercie sklepów znajdziemy łóżka rehabilitacyjne, wysokiej jakości wózki inwalidzkie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta, poduszki pneumatyczne przeciwodleżynowe próżniowe, pionizatory, wygodne foteliki rehabilitacyjne i inne pomocne urządzenia multifunkcyjne. To także dzięki nim zwiększa się komfort i jakość życia osób niepełnosprawnych. Specjalistyczny sprzęt pomaga także w szybszym powrocie do zdrowia.

XXI wiek to czas szansy. Każdy powinien ją mieć. Pomaga nam nowoczesna technologia. Ważne jest także stałe dążenie do dawania innym możliwości i nasze starania o to, by ludzie wzajemnie się wspierali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.