Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Sekret długowieczności

Starzenie się jest procesem towarzyszącym wszystkim żywym organizmom na naszej planecie. Wiele gatunków zwierząt znalazło sposób na opóźnienie śmierci. Te wskazówki mogą być pomocne dla człowieka, aby mógł cieszyć się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem.

Około roku 1880, grupa alaskańskich wielorybników postanowiła poskromić giganta pływającego w oceanie. Celem był wieloryb grenlandzki, drugi największy ssak na ziemi. Gatunek ten był już znany ze swojej długowieczności. Inuicka legenda głosiła, że były one w stanie przeżyć dwa razy tyle, co człowiek. Bestii nie udało się upolować, ranny wieloryb uciekł polującej na niego grupie i pozostał wolny w głębi oceanu na kolejne 120 lat.

W 2007 roku grupie rdzennych mieszkańców Alaski udało się schwytać wieloryba i stał się on obiektem badań pod kątem starzenia. Oszacowano, że ten gatunek żyje 150-210 lat.

Joao Pedro de Magalhaes z Uniwersytetu w Liverpoolu powiedział, że muszą one być naturalnie chronione przed chorobami związanymi ze starzeniem się, gdyż żyją o wiele dłużej od ludzi, mimo przebywania w dzikim środowisku bez opieki lekarskiej.

Dzięki badaniom tego gatunku, de Magalhaes wraz ze współpracownikami mają nadzieję znaleźć lek, który pomoże opóźnić proces rozkładu ciała oraz starzenia się ludzi. „Starzenie się jest tajemnicą- wiemy o tym stosunkowo niewiele w porównaniu do innych procesów biologicznych, oraz jak dotąd jest to główny powód cierpienia i śmierci w dzisiejszym świecie”,  twierdzi de Magalhaes „Gdyby udało się opóźnić go chociaż trochę, miałoby to niespotykanie dobry wpływ na ludzkość”.

Z opinią de Magalhaesa zgodni są inni lekarze studiujący ten przypadek. „Jest to najważniejsze pytanie biologów, gdyż większość chorób jest konsekwencją starzenia się. Nauki biomedyczne skoncentrowane są na konkretnych chorobach, takich jak rak, Alzheimer czy cukrzyca”, mówi Vadim Gladyshev z Uniwersytetu Harvarda. „Lecz kiedy opóźnimy starzenie się, możemy zmniejszyć częstotliwość tych chorób”.

Naukowcy poszukują również innych gatunków do badań nad ich długowiecznością. Najbardziej interesujące są najbardziej odstające gatunki które potrafią żyć dłużej nawet od ich najbliższych krewnych. Przykładowo, długość życia golca piaskowego, wynosi 30 lat, podczas gdy myszy domowe, odpowiednio karmione i żyjące w dobrych warunkach umierają po 2-3 latach. Jest on także niezwykle odporny na raka. Także Nocek Brandta potrafi przeżyć ponad 40 lat, mimo że waży odrobinę więcej od kostki cukru.

Naukowcy postrzegają starzenie się jako najważniejszą chorobę, która może zostać uleczona.  „Nie chcemy wydłużać okresu, kiedy człowiek jest już niedołężny”, mówi de Magalhaes. „Dążymy do tego, aby w wieku 70-ciu lat mieć zdrowie 50-cio letniej osoby. Taki jest cel”.

Jako ciekawostka, najstarszym zarejestrowanym organizmem była małża Ming. Gdy została wyłowiona przez naukowców 2006 roku z koralowców niedaleko Islandii, miała 507 lat.

3 comments
  1. Tomaszek

    Każdy chciałby być jak najdłużej młody. Chociaż znam takie osoby, które wyglądają na młodsze o minimum 10 lat. I o dziwo nie stosują wymyślnych zabiegów. Wydaje mi się, że faktycznie dużo do powiedzenia ma nasz genom.

  2. Alicja

    Już od Starożytności ludzie szukają sposobów na zachowanie młodości. Jednak nie jest to takie proste. Moim zdaniem zależy to od naszych genów oraz stylu życia jaki prowadzimy. Najstarsi ludzie żyją zwykle w bliskim kontakcie z przyrodą i są sprawni do końca.

  3. Wincia

    Pewnie już odkryli co nieco ale dostępne to jest dla niewielu tylko wybrańców. Ogólnie są społeczeństwa, gdzie ludzie żyją bardzo długo. Pytanie wtedy co z ogólnym stanem populacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.