Loading...
Psychika

Silna psychika wspomaga zdrowienie

Silna psychika, wiara we własne wyzdrowienie, pojednanie z najbliższymi, to czynniki, które wspomagają proces zdrowienia – przekonują lekarze.

Przed laty u jednego z wysokich dostojników kościelnych lekarze wykryli nowotwór. Rokowanie było złe: ok. trzech miesięcy życia. Pacjent przeżył jednak jeszcze 10 lat. Prof. Kazimierz Roszkowski – onkolog z Instytutu pamięta pacjenta, u którego cofnął się czerniak. Ksiądz Andrzej z warszawskiego hospicjum ma pod opieką pacjenta, którego tak naprawdę powinien już wyrejestrować, bowiem nie wygląda na to, iż jest nadal terminalnie chory. Na ile wiara w wyzdrowienie ma udział w wyzdrowieniu?

Każdy lekarz powie, że wiara w wyzdrowienie pomaga wyzdrowieć. „W przypadku nowotworów nastawienie pacjenta do choroby ma olbrzymie znaczenie” – opowiada specjalista od leczenia bólu dr Maciej Hilgier. „Jeśli chory chce żyć – to widać. Są tacy, którzy mówią: ja umrę. I tacy rzeczywiście gasną w oczach” – mówi.

„Każdemu z nas zdarzyło się mieć takich chorych, którzy pomimo złego rokowania przezwyciężali chorobę” – mówi pediatra prof. Paweł Januszewicz.

Są jednak także sceptycy. Immunolog prof. Jan Steffen powiedział, że doniesienia o niezwykłych wyzdrowieniach to „anegdotal evidence”. Ale i on zaznaczył, że jednak jest sprzężenie pomiędzy stanem psychicznym, układem immunologicznym i chorobą. „Nie wiadomo tylko, co jest skutkiem, a co przyczyną. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest rola układu immunologicznego w nowotworach” – powiedział.

Naukowcy już od dawna podejrzewali, że stres może przyczynić się do wystąpienia choroby. W przypadku ostrego stresu wzrasta ciśnienie krwi, akcja serca przyspiesza, szybciej oddychamy. Po okresie ostrego stresu następuje okres relaksacji.

Przewlekły stres może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Udowodniono, że długotrwały stres ma wpływ na wystąpienie zawału, nadciśnienia tętniczego, zaburzenia miesiączkowania. Część onkologów uważa, że wiele chorób nowotworowych ma podłoże psychogenne.

Skala stresu niektórych wydarzeń życiowych (tzw. skala stresu wg Holmsa i Rahe) wykazuje zależność pomiędzy prawdopodobieństwem zachorowania i nasileniem wydarzeń życiowych. Przekroczenie sumy 300 punktów to 80 proc. prawdopodobieństwa wystąpienia choroby. W skali tej śmierć współmałżonka ma wartość 100 punktów, rozwód – 73, zwolnienie z pracy – 47 (punkty się sumuje).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.