Loading...
Choroby

Skąd się bierze łupież i jak się go pozbyć?

Łupież potrafi skutecznie uprzykrzać życie

Z łupieżem owłosionej skóry głowy zmagają się osoby w różnym wieku. Szacuje się, że cierpi na niego nawet 50% populacji. Może przybierać on różne postacie. Najczęściej są to suche płatki lub biały pył widoczny na włosach. Zobacz, jak poradzić sobie z łupieżem.

Czym jest łupież?

Łupież jest jedną z chorób skóry. Polega ona na nadmiernym złuszczaniu się zrogowaciałego naskórka, czemu może towarzyszyć nasilony łojotok. Schorzenie dotyczy przede wszystkim osób dorosłych – szczyt zachorowań następuje po 20. roku życia. Zdarza się jednak, że jest obecny także u dzieci i młodzieży.

Wyróżnia się:

  • suchy łupież owłosionej skóry – ma postać małych i białych łusek skóry,
  • tłusty łupież owłosionej skóry – ma postać żółtych strupków, którym towarzyszy stan zapalny.

Łupieżowi często towarzyszy również świąd skóry.

Jakie są przyczyny łupieżu?

Przyczyny łupieżu nie zostały do końca poznane. Badacze skłaniają się ku temu, że dużą rolę w jego powstawaniu odgrywają uwarunkowania genetyczne. Wiele przypadków jest związanych z obecnością na skórze głowy grzyba z rodzaju Malassezia globosa. Pożywieniem tego patogenu są trójglicerydy obecne na skórze. Podczas konsumpcji dochodzi do uwalniania kwasów tłuszczowych, co jest przyczyną podrażnienia i nadmiernego złuszczania się naskórka.

Do powstania łupieżu przyczyniają się także codzienne zachowania i nawyki:

  • nieumiejętne spłukiwanie szamponu,
  • zbyt rzadkie stosowanie szamponu,
  • nadużywanie produktów do stylizacji włosów (zwłaszcza żelów i lakierów),
  • nieumiejętne stosowanie preparatów do koloryzacji włosów,
  • nieodpowiednia dieta (dostarczająca zbyt małą ilość cynku),
  • nieprawidłowa higiena,
  • długie i częste przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem.

W ich wyniku dochodzi do naruszenia naturalnej bariery ochronnej naskórka, zmiany składu sebum lub zaburzenia mikrobiomu. Wówczas naskórek zaczyna się nadmiernie złuszczać, co skutkuje pojawieniem się łupieżu. Objawy mogą nasilać się na skutek zaburzeń hormonalnych, długotrwałego stresu, nadmiernego pocenia się. U niektórych osób obserwuje się go sezonowo – zimą i latem.

Skuteczne sposoby na łupież

Łupież jest nie tylko problemem natury estetycznej. Może on prowadzić do przedwczesnego łysienia. Dlatego konieczne jest jego odpowiednie leczenie.

W leczeniu łupieżu stosuje się szampon przeciwłupieżowy. Są to specjalistyczne preparaty, które zawierają substancje aktywne o działaniu przeciwgrzybiczym, nawilżającym i przeciwłojotokowym. Szampon przeciwłupieżowy powinien być dostosowany do rodzaju włosów i skóry.

Niekiedy sam szampon przeciwłupieżowy nie wystarcza. Wówczas lekarz może zadecydować o konieczności stosowania leków. Są to doustne leki przeciwgrzybicze. Czas trwania kuracji jest indywidualny dla każdej osoby. Tego typu leczenie musi być prowadzone pod okiem dermatologa.

Pomocne w leczeniu łupieżu mogą być domowe sposoby. Warto przygotować ziołowe płukanki i stosować je po każdym umyciu włosów. Dobrze sprawdzają się napary z szałwii, melisy, mięty oraz tymianku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.