Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Skaner PET/CT – badanie obrazowe łączące tomografię z medycyną nuklearną

Pozytonowa tomografia emisyjna

Tomografia komputerowa (CT) należy do jednych z powszechnych i szeroko stosowanych metod obrazowania medycznego, która łączy w sobie technologie radiologiczne z komputerowym przetwarzaniem danych, dając niezwykle szczegółowy i trójwymiarowy obraz badanych obszarów. Co ważne, wraz z rozwojem różnych technologii obrazowania, pojawiły się urządzenia hybrydowe, które pozwalają na wykorzystanie zalet CT w połączeniu z badaniem PET – czyli z innowacyjną pozytonową tomografią emisyjną. Zalicza się do nich skaner PET-CT.

Badanie PET – pozytonowa tomografia emisyjna

Czym zatem charakteryzuje się badanie PET-CT i dlaczego doszło do połączenia obu metod obrazowania? O ile tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny są w stanie zobrazować uszkodzenia tkanek, o tyle badanie PET służy przede wszystkim do rejestracji nieprawidłowości zachodzących w tkankach na poziomie komórkowym i atomowym. Dzięki temu można diagnozować różnego rodzaju stany zapalne i schorzenia w niezwykle wczesnym stadium, nieobserwowalnym w tradycyjnym obrazowaniu medycznym.

Problemem jest jednak to, że pomimo szczegółowości odczytów, ich prawidłowa analiza wcale nie jest taka prosta. Dzieje się tak, ponieważ obraz uzyskany poprzez odczyt znaczników radioizotopów nie przypomina tego, jaki otrzymujemy w wyniku badania radiologicznego czy MRI. I tak dochodzimy do tego, czym jest skaner PET-CT i dlaczego w ogóle powstał.

Skaner PET

Badanie PET-CT, czyli hybrydowa diagnostyka obrazowa

Skaner PET/CT to urządzenie hybrydowe, które pozwala na szybki i prosty odczyt danych. Urządzenia tego typu można znaleźć w ofercie innowacyjnych firm, takich jak United Imaging Healthcare, która zajmuje się produkcją nowoczesnych urządzeń dedykowanych do diagnostyki obrazowej. Skanery PET/CT działają w ten sposób, że badanie PET wskazuje ewentualne zmiany na poziomie komórkowym, natomiast trójwymiarowy obraz z badania CT pozwala na dokładną lokalizację tych zmian w obrębie organizmu. Przy czym z powodzeniem mogą one być stosowane zarówno do wykrywania patologii i schorzeń, jak i do monitorowania efektów terapii medycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.