Loading...
Dom i rodzinaUroda

Skład, właściwości i możliwości zastosowania mydła szarego

Właściwości i możliwości zastosowania mydła szarego

Wiele osób uważa, że mydła szare to swoisty relikt przeszłości, którego używały nasze babcie i mamy. Nic bardziej mylnego. Współcześnie szare mydło jest niezwykle popularne i co więcej, ma wielu zwolenników. Ogrom zbawiennych dla zdrowia właściwości doceniają osoby zmagające się z alergiami i schorzeniami skóry.

Jaki jest skład szarego mydła?

Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy i w jakich okolicznościach powstało szare mydło. Jednak wskazówką może być fakt, że archeolodzy odnaleźli w Babilonie pojemniki do przechowywania mydła, datowane na ponad 2800 lat p.n.e. Najstarsze szare mydło składało się tylko z trzech surowców, którymi były piasek, popiół oraz tłuszcz zwierzęcy, lub roślinny.

Szare mydło znamy pod postacią stałej kostki, jednak starożytne mydło miało formę papki. Współczesne polskie szare mydła rozpoczęto produkować w 1918 roku.

Szare mydło – skład

W składzie szarego mydła z pewnością znajdziemy sól potasową, chlorek sodu, glicerynę, oraz wyższe kwasy karboksylowe. Mydło szare barwę ma zależną od składu. Mydło potasowe jest maziste i kolor ma ciemnobrunatny, natomiast mydło sodowe jest twardsze i ma szare wybarwienie. Mydło składa się z substancji rozpuszczalnych w wodzie oraz składników rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego doskonale usuwa brud z każdej powierzchni. Szukając prawdziwego szarego mydła, należy zwracać uwagę na skład. Na etykiecie mydła potasowego znajdziemy potassium olivate, natomiast w składzie mydła sodowego sodium olivate.

Właściwości mydła szarego

Dobroczynne dla skóry właściwości mydła szarego znane są od bardzo dawna. Mydła szare doskonale rozcieńczają się w wodzie, tworząc jednolitą emulsję. Brak jest w składzie dodatków odpowiedzialnych za ładny zapach i kolor, dlatego mydło szare jest najbardziej naturalnym mydłem dostępnym na rynku. Produkt ten jest doskonałym środkiem myjącym dla dzieci i niemowląt. Mydło posiada właściwości hipoalergiczne, oraz antybakteryjne, dzięki którym polecane jest osobom cierpiących na schorzenia skóry. Mydło może zostać użyte zarówno do mycia ciała, jak i włosów, oraz twarzy, a skóra po umyciu staje się miękka i optymalnie natłuszczona oraz nawilżona. Szare mydło wykazuje również właściwości regenerujące, łagodzące, zmniejszające opuchlizny i obrzęki. Jak zatem widać, szare mydło właściwości ma mnóstwo!

Szare mydło — jakie wybrać?

Wybór konkretnego mydła szarego jest uzależniony od jego przeznaczenia. Zadając pytanie: „mydło szare — jakie wybrać?”, musimy najpierw określić jego zastosowanie. Jeśli kupując mydło, zamierzamy wykorzystać go do celów kosmetycznych, najlepiej wybrać sodowe doskonale znane pod postacią kostki, ponieważ  jest wygodniejsze w użyciu podczas mycia ciała. Tradycyjne mydło potasowe ma mazistą konsystencję i świetnie sprawdza się  w zadaniach gospodarczych takich jak pranie, lub czyszczenie powierzchni.

Zastosowanie szarego mydła

Skład, właściwości i możliwości zastosowania mydła szarego
Źródło: Pexels.com

Zastosowanie szarego mydła jest bardzo rozległe, jednak do najczęstszych zastosowań zaliczamy:

  • cele lecznicze i kosmetyczne,
  • pranie ubranek niemowlęcych oraz pościeli,
  • wywabianie plam,
  • czyszczenie przyborów do makijażu i pędzli,
  • walka z mszycami w ogrodzie — rozcieńczone w wodzie,
  • jako materiał rzeźbiarski.

Dla kogo polecane jest mydło szare?

Pomimo tego, że mydło szare barwę ma mało zachęcającą i w tej kwestii nie konkuruje raczej  z nowoczesnymi zapachowymi mydełkami, przeżywa swój renesans z powodu swoich prozdrowotnych właściwości. Powrót do korzeni i docenienie przez kupujących naturalnych składników skutkuje niezwykłą popularnością mydeł szarych. Szare mydło pomaga w walce z trądzikiem, łuszczycą, egzemą, oraz łupieżem. Szare mydło na opuchlizne także okaże się pomocne. Sławomir Bobbe na portalu Dziennik Polski w dniu 19 września 2017 opublikował ciekawy artykuł o zaletach szarego mydła, zwracając szczególną uwagę na zastosowanie mydła do przemywania ran, do łagodzenia skutków stłuczeń, a także w walce z trądzikiem i wysypką. Informacje zawarte w publikacji wskazują na działanie antybakteryjne, odkażające, a także wysuszające.

Artykuł napisał:
Slawomir – dziennikarz ekonomiczny.

Źródło:

  • http://www.chemia.uni.lodz.pl/acch/mydlo2.pdf.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.