Loading...
Choroby

Sklep medyczny – internetowy czy stacjonarny?

Kobieta oglada produkty w sklepie medycznym

W 2020 roku wszyscy przekonaliśmy się, że prowadzenie działalności online jest jednym z najlepszych sposobów na biznes. Nie oznacza to jednak, że sklepy stacjonarne są zepchnięte do drugiej ligi – wystarczy przypomnieć sobie popularność centrów handlowych tuż po zniesieniu obostrzeń. Klienci nadal cenią bezpośrednią obsługę i możliwość dotknięcia produktów, które zamierzają nabyć. Równocześnie coraz więcej osób przenosi swoje zakupy do sfery online, ze względu na wygodę i oszczędność czasu. A więc jaki sklep medyczny założyć – internetowy czy stacjonarny? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Stacjonarny sklep medyczny

Meble medyczne zaliczamy do sprzętów wielkogabarytowych, dlatego stacjonarny sklep medyczny musi być duży i wyposażony w magazyn. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wynajmie, wyposaż sklep w pokazowe meble medyczne, które klient może wypróbować, a następnie zamówić. W ten sposób nie musisz inwestować w sprzęt i martwić się tym, że towar nie schodzi. Wystarczy, że Ty i producent sprzętu medycznego podpiszecie umowę. W dalszej kolejności wystarczy już tylko przekazywać producentowi zamówienia i zająć się dostawą.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by prowadzić sklep stacjonarny „z prawdziwego zdarzenia”, czyli wielkopowierzchniowy punkt handlowy doskonale zaopatrzony w różnego rodzaju meble medyczne. Takie miejsce jest idealne dla klientów, którzy pilnie potrzebują sprzętu i nie chcą czekać na dostawę ze sklepu online. Szybki dostęp do produktów jest bowiem największą zaletą sklepów stacjonarnych – wystarczy wejść do lokalu i wybrać produkt, bez sprawdzania dostępności i czekania na wysyłkę. Dzięki takiemu udogodnieniu możesz sobie pozwolić na nieco wyższe ceny niż te proponowane przez sklepy online.

Warto przy tym pamiętać, by sklep stacjonarny znajdował się w atrakcyjnej lokalizacji. Ze względu na specyfikę działalności lokal powinien zawierać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, takie jak podjazd, winda czy umiejscowienie na parterze. Dobrym pomysłem jest również otwarcie sklepu medycznego w pobliżu kliniki rehabilitacyjnej, szpitala lub apteki. Taka lokalizacja zapewni Ci więcej klientów niż umiejscowienie sklepu na peryferiach miasta lub w mało uczęszczanej okolicy.

Sklep medyczny internetowy

Jeśli nie chcesz wynajmować wielkopowierzchniowego lokalu i zajmować się działalnością stacjonarną, która jest skierowana do lokalnych klientów, postaw na sklep medyczny internetowy. Jest to wygodna forma prowadzenia działalności, która wcale nie wymaga wynajmowania wielkiego magazynu do przechowywania sprzętu. Producent mebli medycznych, z którym zamierzasz współpracować, umożliwia personalizację produktów? Doskonale! Umieść wszystkie opcje na swojej stronie, a po złożeniu zamówienia przez klienta, przekaż je producentowi. Prowadząc sklep medyczny internetowy, możesz współpracować z dowolną liczbą producentów, a także sprowadzać sprzęt z zagranicy.

Dla klientów plusem zakupów online jest cena, niekiedy nawet kilkadziesiąt razy niższa niż podczas zakupów stacjonarnych. Minusem – czas oczekiwania na dostawę. W tym przypadku musisz mieć świadomość, że Twoją konkurencją są sklepy medyczne z całej Polski, dlatego niezbędne jest regularne śledzenie ich cenników oraz zadbanie o doskonałą logistykę. Wykazując się profesjonalizmem i inwestując w marketing, możesz zyskać klientów z całego kraju, a także z zagranicy, o ile zdecydujesz się na działalność międzynarodową.

Wiele osób wybiera zakupy stacjonarne ze względu na możliwość dotknięcia i przetestowania produktu. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, sklep medyczny internetowy może zaoferować na przykład okres próbny i możliwość zwrotu towaru w ciągu 30 dni od zakupu.

Warto również pamiętać, że w przypadku sklepów online niezwykle istotną rolę odgrywa obsługa klienta, w tym kilka opcji kontaktu (telefon, e-mail, formularz kontaktowy) i profesjonalne doradztwo. Sklep medyczny internetowy to wygoda oraz niższe koszty prowadzenia działalności. Nie można jednak zapominać o wysokiej konkurencyjności i dużej presji związanej z terminową wysyłką, obsługą zwrotów i reklamacji, obsługą klienta oraz działaniami marketingowymi.

A może stacjonarnie i online?

Trzecią opcją, na którą decyduje się wielu przedsiębiorców, jest prowadzenie działalności hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnej, jak i internetowej. Jest to opcja, która zaspokaja potrzeby wszystkich klientów, gdyż umożliwia wizytę w sklepie lub zakupy online. W wielu przypadkach sklepy hybrydowe mają w ofercie stacjonarnej jedynie sprzęty pokazowe, które można dotknąć i przetestować, a zamówienia realizują w trybie online, z dostawą do domu. Jest to dobry sposób na pozyskanie klientów, zwłaszcza jeśli wchodzisz na rynek jako nowy producent sprzętu medycznego lub chcesz przetestować obie opcje prowadzenia działalności. Jeśli okaże się, że działalność stacjonarna nie idzie po Twojej myśli, możesz bez zbędnych kosztów przenieść ją do sfery online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.