Loading...
CiążaNowinki ze świata zdrowia

Sklonowano człowieka?

Informację o bezpłodnej kobiecie będącej w 8 tygodniu ciąży podały wszystkie magazyny informacyjne, opierając się na dzienniku Gulf News wydawanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Właśnie tam Severino Antinori, działacz na rzecz leczenia bezpłodności i kierownik kliniki w Rzymie, miał donieść o swoim osiągnięciu: sklonowaniu pierwszego ludzkiego zarodka, umieszczonego następnie w macicy kobiety. Nie podał jednak żadnych informacji o narodowości przyszłej matki, miejscu jej pobytu i klinice, w której miano dokonać zabiegu. Jeśli mimo wszystko doniesienie zostanie potwierdzone, wywoła jeszcze większe poruszenie i oburzenie na całym świecie niż miało to miejsce do tej pory. Podczas klonowania łatwo dochodzi do powstawania błędów genetycznych, które znacznie zwiększają śmiertelność płodów i noworodków. Antinori twierdzi, że znalazł sposób na wykrycie tych nieprawidłowości. Richard Gardner, ekspert w dziedzinie wczesnego rozwoju embrionalnego ssaków i członek brytyjskiej grupy etycznej twierdzi, że nie mam mowy aby możliwe było wykrycie wszystkich błędów. Może Antinori jest w stanie znaleźć duże wady chromosomalne, ale są jeszcze tysiące drobnych zaburzeń genetycznych i problemów z tzw. imprintingiem, których jeszcze nawet dobrze nie rozumiemy. Wszystko to może prowadzić do wczesnych poronień, a u dziecka do powstania wad wrodzonych i rozwoju nowotworów. Odżyły więc dyskusje nie tylko o etycznej stronie klonowania człowieka, ale także o potrzebie wprowadzenia ogólnoświatowych rozwiązań regulujących tą kwestię. Dzisiaj bowiem duża część krajów wciąż nie ma takich ustaw, z USA na czele.

2 comments
  1. Neo

    Zaczyna mi to przypominać film sf z klonami i sztuczną inteligencją w roli głównej. Prawie jak Matrix. Zaczynam się tak powoli czuć.

  2. Lidwik

    No cóż jakoś mnie nie zdziwiło, że gigant światowy nie ma regulujących ustaw odnośnie takich sytuacji. Moim zdaniem nie idzie to w dobrym kierunku. W jednym kraju umierają dzieci z głodu i nie ma kto im podać pomocną dłoń, a tu się wydaje grube pieniądze na wątpliwe etycznie eksperymenty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.