Loading...
ChorobyKręgosłupZdrowie

Skolioza – przyczyny, objawy, leczenie

Układ szkieletowy człowieka

Skolioza, czyli deformacja kręgosłupa w różnych płaszczyznach, występuje w większości przypadków u dzieci i młodzieży (między 5 a 15 rokiem życia). Jest to nie tylko defekt estetyczny, ale również przyczyna bólów kręgosłupa, zaburzeń narządów wewnętrznych i ruchomości kręgosłupa.

Nawet niewielkie skrzywienie nie powinno być pozostawione bez opieki — choroba stale postępuje i w zaawansowanych przypadkach konieczna jest operacja kręgosłupa. Jednocześnie istnieje szereg zachowawczych metod zapobiegania i leczenia skoliozy w jej wczesnych stadiach.

Skolioza — rodzaje, przyczyny

Nasz kręgosłup składa się z dużej liczby kręgów, utrzymywanych razem przez elastyczne, chrzęstne krążki międzykręgowe. Jest to elastyczna struktura, która pozwala człowiekowi zginać się na boki i do przodu oraz być elastycznym. W normalnych warunkach kręgosłup jest linią prostą (patrząc od tyłu). W skoliozie występuje boczne skrzywienie linii kręgów, a same kręgi mogą być skręcone i wygięte, jakby obracając się wokół własnej osi.

Skolioza może być wrodzona lub nabyta w wyniku następnych przyczyn:

  • Osłabienie mięśni szkieletowych i choroby.
  • Anomalie rozwojowe i nieprawidłowości w obrębie kręgów, żeber, więzadeł, układu nerwowego i mięśni.
  • Stałe obciążenie statyczne spowodowane jednostronnym napięciem mięśni, złą postawą ciała.
  • Niedobór wapnia i innych niezbędnych dla szkieletu mikroelementów.
  • Mutacje genetyczne.
  • Brak aktywności fizycznej.
  • Przebyte choroby zakaźne lub wirusowe, takie jak polio i inne.
  • Urazy pleców.
  • Otyłość.

Złożony zestaw przyczyn może prowadzić do tego zaburzenia postawy, a w 65% przypadków dokładna przyczyna może nie zostać ustalona. Taka skolioza nazywana jest idiopatyczną.

Niezależnie od przyczyny i rodzaju skoliozy leczenie jest konieczne, aby zatrzymać dalszy rozwój choroby. Może ona prowadzić do poważnych konsekwencji. Skolioza upośledza normalne funkcjonowanie i ukrwienie narządów wewnętrznych, mózgu, przepukliny międzykręgowej, osteochondrozy i innych poważnych chorób.

Kobieta ze skoliozą u lekarza
Źródło: Pexels

Diagnostyka skoliozy

Skuteczne leczenie skoliozy rozpoczyna się od rozpoznania i określenia jej specyfiki. Samodzielnie rozwój skoliozy można zaobserwować za pomocą badania. Zwróć uwagę na to, jak symetryczne są Twoje barki, łopatki i biodra oraz jak długie są Twoje ramiona, gdy stoisz lub pochylasz ciało do przodu.

Objawy, które powinny wzbudzić czujność:

  • Częste bóle pleców, szyi, głowy.
  • Zmniejszona wydajność, ciągłe zmęczenie.
  • Zmiana chodu.

Zdjęcia rentgenowskie są potrzebne do zdiagnozowania i oceny rodzaju i stopnia skoliozy. Lekarz określi miejsce skrzywienia kręgosłupa, kąt deformacji, ilość zgięć, a także patologie kręgosłupa.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie badania rezonansem magnetycznym. Po to, aby ocenić tkanki miękkie przylegające do kręgosłupa. Indywidualnie można wyznaczyć inne badania-analizy w celu oceny procesów metabolicznych. Po uzyskaniu jasnego obrazu klinicznego schorzenia można opracować plan leczenia.

Metody leczenia skoliozy, ćwiczenia

W przypadku skolioz stosuje się leczenie zachowawcze i chirurgiczne. Leczenie zachowawcze jest skuteczne w przypadku umiarkowanych skolioz i kąta skrzywienia do 40 stopni. W przypadkach kilkukrotnego wygięcia osi kręgów, trzeciego i wyższego stopnia skoliozy, oraz przy długotrwałych schorzeniach, wskazany jest zabieg chirurgiczny. Polega on na wyprostowaniu kręgosłupa i unieruchomieniu kości specjalną metalową konstrukcją. Następnie kurs rehabilitacji wspomagający prawidłową postawę ciała.

Zabieg chirurgiczny jako jeden ze sposobów leczenia skoliozy
Źródło: Pexels

Zachowawcze leczenie skoliozy wymaga zróżnicowanego podejścia, biorąc pod uwagę wiek i przyczyny. Stosuje się różne techniki, które mają na celu:

  • Przywrócenie ruchomości wzdłuż całej osi kręgosłupa.
  • Zapewnienie symetrycznej pracy mięśni pleców.
  • Łagodzenie skurczów mięśni.
  • Zmniejszanie bólu.
  • Przywrócenie fizjologicznie prawidłowej pozycji żeber i kręgów.
  • Wzmocnienie szkieletu mięśniowego, więzadeł, krążków międzykręgowych.

Leczenie skoliozy odbywa się za pomocą różnych metod. Główne z nich to:

  • Ćwiczenia na skoliozę. Kompleksy indywidualnie dobranych ćwiczeń dobrze wpływają na stan mięśni i więzadeł. Poprawiają krążenie krwi i odżywianie elementów kostnych i chrzęstnych kręgosłupa. Ćwiczenia pozwalają przywrócić funkcje motoryczne, zmniejszyć ból, wzmocnić gorset mięśniowy. W przypadku skoliozy istnieje wiele zabronionych ćwiczeń, dlatego, aby zajęcia były skuteczne i nie szkodziły, pożądane jest, aby zestaw ćwiczeń był indywidualnie tworzony przez lekarza fizykalnego. Zajęcia również powinny odbywać się pod jego kontrolą.
  • Terapia manualna. Metoda niechirurgicznego leczenia za pomocą rąk kręgarza, która jest stosowana w neurologii, ortopedii i innych dziedzinach medycyny. Sesje terapii manualnej pozwalają normalizować napięcie mięśni, łagodzić bóle pleców, poprawiać funkcjonowanie nerwów obwodowych i eliminować potencjalne czynniki pojawiania się wypustek i przepuklin krążków międzykręgowych. Manualne leczenie skoliozy daje dobre wyniki w kompleksowych programach, pod warunkiem, że lekarz ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie.
  • Refleksoterapia. Oddziaływanie igłami lub innymi bodźcami na biologicznie aktywne punkty organizmu. Technika ta jest uznawana przez WHO za skuteczną w kompleksowych programach terapii różnych chorób. Leczenie otyłości, chorób układu nerwowego, działanie przeciwbólowe — to i wiele więcej sprawia, że refleksoterapia jest dobrym dodatkiem do programów terapeutycznych i profilaktycznych.
  • Masaż leczniczy. Terapia limfatyczna, bańkowa, shiatsu, hivamat lub masaż innymi technikami pomaga poprawić krążenie krwi, procesy metaboliczne i trofikę tkanek. Łagodzi skurcze i poprawia elastyczność mięśni. Zapobieganie i leczenie skoliozy za pomocą masażu jest jednym z częstych wskazań do przepisywania tych procedur.
  • Fizjoterapia. Metody oddziaływania na organizm za pomocą czynników fizycznych — światła, ciepła, prądu, promieniowania podczerwonego i innych. Procedury fizjoterapeutyczne są szeroko stosowane w różnych gałęziach medycyny. W tym w zapobieganiu i leczeniu patologii układu mięśniowo-szkieletowego. Pomagają złagodzić ból, ujędrnić lub rozluźnić mięśnie szkieletowe i inne, poprawić przepływ krwi. Stosuje się dużą liczbę metod fizjoterapeutycznych — laseroterapię, terapię ultradźwiękową, elektroterapię, darsonwalizację, elektroforezę i inne procedury. Fizjoterapeuta pomoże wybrać odpowiednią metodę.
  • Terapia HILT. Procedura ekspozycji impulsami o wysokiej częstotliwości. Ma działanie przeciwbólowe w chorobach pleców i stawów, łagodzi obrzęki i stany zapalne, poprawia drenaż limfatyczny i odżywianie tkanek.
  • Terapia falami uderzeniowymi. Technika fizjoterapeutyczna z działaniem impulsów o niskiej częstotliwości. Efekt UHT można porównać do głębokiego masażu. Wyraźnie łagodzi nasilenie objawów w różnych chorobach kręgosłupa i stawów: łagodzi ból, stany zapalne, obrzęk.

Można również zastosować terapię medyczną, noszenie gorsetu korekcyjnego, spanie na specjalnym twardym materacu ortopedycznym. Wybór najbardziej skutecznych procedur w każdym przypadku jest zadaniem lekarza prowadzącego wraz z innymi specjalistami centrum medycznego.

Najważniejsze jest, aby nie opóźniać rozpoczęcia leczenia skoliozy kręgosłupa. Im wcześniej zaczniesz działać, tym większa szansa na normalizację postawy, przywrócenie fizjologicznie normalnego stanu kręgosłupa, zatrzymanie postępu patologii i uniknięcie operacji.

Masaż leczniczy jako jedna z form leczenia skoliozy
Źródło: Pexels

Zapobieganie skoliozie, profilaktyka

Podobnie jak wiele innych chorób, skoliozom łatwiej zapobiegać niż leczyć. A w tym celu należy zwrócić uwagę na:

  • Kompetentną organizację miejsca pracy i spania.
  • Równomierne obciążenie pleców podczas noszenia toreb, plecaków.
  • Utrzymanie równej postawy.
  • Noszeniu butów ortopedycznych i wygodnych.
  • Systematyczne zajęcia sportowe. Odpowiednie pływanie, gimnastyka lecznicza, sporty gry. Należy zachować ostrożność w odniesieniu do tych sportów, które wywierają niesymetryczne obciążenie na ciało (trening siłowy). A także powodują wstrząs kręgosłupa (skoki), duże obciążenia (podnoszenie ciężarów), wymagają ciągłego rozciągania lub skręcania kręgosłupa (gimnastyka).
  • Zdrowe odżywianie w celu zapewnienia kości i tkanki chrzęstnej niezbędnych składników odżywczych.

Skonsultuj się z lekarzem w przypadku zmian postawy i objawów skoliozy. W pierwszym etapie skolioza jest skutecznie leczona, natomiast skolioza zidentyfikowana później stanie się chorobą przewlekłą, która będzie wymagała ciągłej uwagi na siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.