Loading...
Uroda

Skóra dojrzała też wymaga pielęgnacji. Sprawdź, jak o nią dbać!

Kobieta pielęgnuje swoją dojrzałą skóre

Skóra dojrzała staje się wiotka i przesuszona. Wymaga większej uwagi niż pozostałe typy cery. Pielęgnuj ją odpowiednimi kosmetykami we właściwy sposób.

Skóra dojrzała, czyli jaka?

Skóra dojrzała to efekt oddziaływania czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z jednej strony są to naturalne zmiany związane z procesem starzenia się organizmu (zaburzenie pracy płaszcza hydrolipidowego, spadek ilości produkowanego kolagenu i elastyny), z drugiej natomiast strony pojawiają się czynniki, które przyspieszają proces starzenia się skóry (nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania słonecznego, a także nadużywanie alkoholu i tytoniu). Starzenia się skóry nie można powstrzymać. Prawidłowa jej pielęgnacja i stosowanie kosmetyków do cery dojrzałej może jednak spowolnić powstawanie zmarszczek, przebarwień i wzmagającej się suchości.

Postaw na dobrej jakości kosmetyki do cery dojrzałej

Kosmetyki stosowane w wieku 20 czy 30 lat najczęściej są nieskuteczne w pielęgnacji skóry dojrzałej, a więc u osób w wieku 40 i 50 lat. Preparaty te nie wykazują bowiem właściwości odżywczych czy regeneracyjnych na poziomie, który byłby w stanie zaspokoić potrzeby skóry z oznakami starzenia.

Serum, kremy i balsamy powinny zawierać antyoksydanty, których zadaniem jest hamowanie powstawania na cerze wyraźnych oznak starzenia, takich jak choćby zmarszczki. Na uwagę zasługują m.in.:

  • retinol (pomaga zachować zdrową skórę),
  • bakuchiol (zwany roślinnym retinolem),
  • witamina E (wspiera ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym),
  • fitohormony (hormony roślinne, poprawiające gęstość skóry),
  • peptydy (pobudzają produkcję kolagenu i elastyny).

Skóra dojrzała charakteryzuje się stopniową utratą wody, przez co traci elastyczność. Sprzymierzeńcami w przywróceniu jej dobrej kondycji są preparaty pielęgnacyjne zawierające w składzie: skwalan, olej z wiesiołka, probiotyki i ekstrakty roślinne z czużycy (łac. Curculigo orchioides). Składniki te zmniejszają napięcie skóry, sprawiają, że staje się bardziej miękka. Wszystko to dzięki intensywnemu nawilżeniu, regeneracji i odżywieniu. Warto zwracać uwagę, by stosowane preparaty do skóry dojrzałej zapewniały ochronę przed promieniowaniem UV. Kosmetyk powinien wspierać funkcje barierowe skóry i redukować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki z kannabidiolem. Stanowi on składnik konopi włóknistych i znany jest z właściwości kosmetycznych. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej. Utrzymuje ją w dobrej kondycji, chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i uelastycznia. Dzięki temu oznaki starzenia znacznie później pojawiają się na tak pielęgnowanej skórze.

Zadbaj o rytuały pielęgnacyjne

Skóra dojrzała na skutek utraty wody staje się mniej elastyczna, pomarszczona i wyraźnie wiotka. Aby przywrócić jej utraconą jędrność i zdrowy wygląd, zacznij praktykować codzienne rytuały piękna. Przeprowadzaj je wieczorem. Dzięki temu preparaty będą mogły przez całą noc przenikać w głąb skóry i ją odżywiać.

Tak jak w przypadku cery każdego typu, tak i tutaj zacznij od dokładnego jej oczyszczenia. Do mycia nie wykorzystuj jednak mydła zasadowego, ponieważ ma ono właściwości wysuszające. Zdecydowanie lepszą alternatywą jest płyn micelarny. Pamiętaj jednak, by zmyć go z twarzy, zanim nałożysz serum nawilżające i regenerujące. Rytuał piękna zakończ nałożeniem kremu nawilżającego na twarz. Pamiętaj przy tym, aby delikatnie wklepywać go opuszkami palców, a nie rozsmarowywać. Zbyt intensywne ruchy mogą bowiem spotęgować problem wiotczenia skóry.

Na skórę pozostałych partii ciała możesz nałożyć łagodny balsam nawilżający i kojący, który sprawi, że stanie się ona bardziej elastyczna i delikatna w dotyku. Pod ręką miej również zawsze wodę komórkową w mgiełce. Rozpylona, tworzy na cerze filtr ochrony, który skutecznie zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, w tym przede wszystkim przed pyłami atmosferycznymi typu PM 2,5. Stosuj wodę komórkową za każdym razem, gdy poczujesz, że Twoja skóra wymaga odświeżenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.