Loading...
BadaniaChorobyZdrowie

Skrzepy krwi podczas miesiączki – czy są niebezpieczne?

Kobieta ze skrzepami krwi podczas okresu

Każda kobieta przechodzi miesiączkę w sposób indywidualny. To fizjologiczne zjawisko różni się intensywnością i długością krwawienia. U kobiet w wieku rozrodczym krwawienie występuje średnio co około 28 do 35 dni. Także poziom bólu jest indywidualny. Część grona żeńskiego prawie nie odczuwa, że miesiączkuje.

Część z kolei nie może poradzić sobie z obfitymi lub bolącymi miesiączkami. Wpływa to na ich dyskomfort życia codziennego. Zwykłe wyjście z domu w trakcie trwania pierwszego dnia miesiączki może być nie lada wyzwaniem. Większość kobiet, które zauważą u siebie skrzepy krwi podczas miesiączki są zaniepokojone. Wpadają w panikę, jeśli nigdy wcześniej tak nie miały. Mogą one być naturalnym elementem cyklu menstruacyjnego lub świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach lub chorobach.

Skąd wiedzieć kiedy są niebezpieczne? Sprawdźmy!

Co to jest miesiączka?

Miesiączka (okres) to bardzo ważne wydarzenie rozpoczynające się w życiu 11-13 letniej kobiety. Trwa do momentu przekwitania.

Miesiączka jest zjawiskiem fizjologicznym (krwawienie z dróg rodnych kobiety), w którym co miesiąc organizm kobiety przygotowuje się, by zostać mamą. Cykl kontrolowany przez podwzgórze i przysadkę. Gdy komórka jajowa dojrzewa, błona śluzowa macicy (endometrium) staje się grubsza, bardziej ukrwiona. Ostatecznie, gdy do zapłodnienia nie dojdzie endometrium się łuszczy i musi zostać usunięte na zewnątrz organizmu.

Czym jest skrzep?

Skrzepy to skrzepnięta krew i fragmenty nabłonka w postaci grudki podobnej do żelu. Występują zwykle na początku miesiączki. Krew zalega w jamie i szyjce macicy oraz pochwie. Tam krzepnie. Podczas skurczu macicy wypychana jest świeża krew oraz powstałe wcześniej skrzepy. W medycynie nie leczy się samych skrzepów jako objawu, tylko przyczynę, czyli zbyt obfite krwawienia.

Skrzepy przybierają barwę od jasnoczerwonego do ciemnoczerwonego, czasami lekko brunatną. Proces krzepnięcia zaczyna się w trakcie wydostania się krwi poza obręb naczyń krwionośnych. Jeżeli skrzepy są małe, miesiączki nie są bardzo obfite oraz nie występują silne bóle w podbrzuszu, fizjologicznie ten stan jest prawidłowy. Nie powinien on budzić niepokoju. Jednakże zdrowie psychiczne jest najważniejsze. Kobieta zawsze ma prawo i powinna skonsultować występowanie skrzepów z lekarzem ginekologiem.

Skrzepy krwi a choroby

Sytuacja się zmienia, gdy skrzepy występują często, miesiączka trwa bardzo długo, pojawiają się problemy z zaparciami lub oddawaniem moczu, może wystąpić gorączka. Należy znaleźć przyczynę, nie odkładać wizyty u specjalisty. Lekarz przeprowadzi wywiad lekarski, badanie USG, badanie manualne, ewentualnie zleci pobranie krwi. Ważne jest, by ustalić rzeczy wpływające na miesiączkę, np. czy były wykonywane operacje miednicy, czy jest lub była stosowana antykoncepcja lub czy kobieta była kiedykolwiek w ciąży. Przyczyny mogą być patologiczne, jak również fizjologiczne.

Główne przyczyny występowania skrzepów krwi podczas miesiączki

1. Obfite miesiączkowanie

Krwawienie jest uznawane za obfite, jeśli kobieta zmienia tampon lub podpaskę co dwie godziny lub mniej. Obfite miesiączkowanie prowadzi do utraty żelaza, czyli niedokrwistości (anemii). Utrzymujący  się niedobór żelaza hamuje krzepnięcie, nie pozwala wytworzyć zdrowych czerwonych krwinek. Głównymi objawami są zmęczenie, słabość, duszność, bladość, a także bóle w klatce piersiowej.  Należy pić dużo wody oraz utrzymywać zbilansowaną dietę, która obejmuje produkty bogate w żelazo. Lekarz zaleci odpowiednią suplementację.

2. Endometrioza (wędrująca śluzówka macicy, gruczolistość)

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, w której błona śluzowa macicy rozrasta się na jajniki, jelita lub pęcherz moczowy.  Dokładna przyczyna nie jest znana, choć rolę na pewno odgrywa tu dziedziczność oraz hormony. Poza bólem, chronicznym zmęczeniem, skrzepy podczas miesiączki mogą być jednym z objawów tej choroby albo choroba przebiega bezobjawowo, a endometrium ciągle się rozrasta. Wywołuje ból przy miesiączce i dyskomfort przy współżyciu. Dodatkowo nudności, wymioty i biegunkę w okresie około miesiączkowym, ból miednicy, a nawet bezpłodność.

Leczenie równocześnie polega na terapii chirurgicznej oraz farmakologicznej. Nieleczona stwarza zagrożenie życia kobiety.

3. Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne występują u młodych kobiet, dziewczynek, które dopiero dostały pierwszy okres oraz kobiet bezpośrednio po porodzie. W momencie wyregulowania poziomu hormonów problem skrzepów znika. Tylko lekarz jest w stanie dobrać odpowiednią terapię. Ważne jest, by dziewczynki, które zaczęły miesiączkować zostały umówione do ginekologa. Prawidłowe funkcjonowanie śluzówki macicy opiera się na równowadze estrogenu i progesteronu. Jeśli jest za dużo lub za mało jednego lud drugiego, wtedy mogą występować obfite krwawienia. Ma tu także wpływ znacznego przyrostu lub utraty masy ciała oraz stres.

4. Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy (włókniaki) to łagodne guzy wywołane zbyt wysokim poziomem estrogenów. W skrajnych przypadkach mogą wywołać formę nowotworu złośliwego. Oprócz skrzepów wywołują bardzo obfite krwawienia. Pojawia się problem obkurczania się mięśnia macicy. Towarzyszy ból podbrzusza, nietrzymanie moczu, parcie na pęcherz i odbyt, silne skurcze macicy. Mięśniaki mogą wywołać problem z utrzymaniem ciąży albo być przyczyną niepłodności. Te małe leczy się farmakologicznie. Duże często potrzebują zabiegu łyżeczkowania. W skrajnych przypadkach dochodzi do usunięcia macicy.

5. Polipy macicy

Polipy macicy (przerost błony śluzowej, większa lub mniejsza narośl), podobnie jak mięśniaki powstają głównie przez podwyższony poziom estrogenów. Nie stanowią zagrożenia zdrowia i życia pacjentki. Jednakże nie wolno ich lekceważyć. Należy dobrać skuteczną terapię farmakologiczną bądź hormonalną. W przypadku braku poprawy lekarz może zasugerować endoskopowy zabieg chirurgiczny albo zabieg łyżeczkowania.

6. Tyłozgięcie macicy

Tyłozgięcie macicy to prawidłowe, ale nietypowe położenie macicy względem kości miednicy oraz pęcherza moczowego. Macica jest odchylona w stronę kręgosłupa. Anatomicznie krew może zatrzymać się w miednicy małej, powodując skrzepy. Szacuje się, że tyłozgięcie macicy ma jedna na cztery kobiety. Może pojawić się po ciąży.

7. Torbiele na jajnikach

Kobieta mająca skrzepy podczas okresu
Źródło: Freepik.com

Torbiele (cysty) na jajnikach to zamknięte struktury wypełnione płynem surowiczym, ropą lub krwią. Małe wchłaniają się same. Duże wywołują wytworzenie skrzepów. Naciskając na sąsiadujące tkanki indukują ból w podbrzuszu oraz obfite miesiączki. Muszą być pod stałą kontrolą lekarza, aby nie pękły. Cysta na jajniku powstaje najczęściej z powodu zahamowania pęknięcia pęcherzyka Graafa.

8. Poronienie

Skrzepy mogą być skutkiem poronienia. Jeżeli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, musi udać się niezwłocznie do szpitala. Duża część kobiet nie wie, że jest w ciąży i poroni zanim się o tym dowie. Ważne jest, by sprawdzić u lekarza występujący silny ból i obecność skrzepów. Jeżeli doszło do poronienia, konieczny będzie zabieg wyłyżeczkowania jamy macicy. Żaden fragment zarodka nie może w niej pozostać, gdyż grozi to poważnym zakażeniem.

9. Nowotwór

Toczący się w drogach rodnych kobiety proces nowotworowy trzonu lub szyjki macicy albo jajnika, także może wywołać skrzepy krwi.

10. Choroba Willebranda

Choroba Willebranda to najczęstsza wrodzona skaza krwotoczna, której istotą jest zaburzenie krzepnięcia krwi. Występuje rzadko, objawia się skłonnością do nadmiernych lub wydłużonych krwawień (łatwość krwawienia nawet po niewielkim skaleczeniu lub krwawienie dziąseł w trakcie mycia zębów). Jeżeli dziewczynka ma stwierdzoną chorobę, przy pierwszej miesiączce powinna zasięgnąć opinii ginekologa, hematologa i lekarza rodzinnego.

W czasie miesiączki najważniejsze jest poczucie komfortu kobiety, które powinny zapewnić odpowiednio dobrane artykuły higieniczne. Oprócz dostępnych i znanych podpasek oraz tamponów warto wypróbować także wielorazowe produkty wykonane z hipoalergicznego materiału, który uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów.

Można spróbować także kubeczków menstruacyjnych. Należy pamiętać, by odpowiednio się ubierać, dobrze odżywiać i mieć pozytywne nastawienie. Skrzepy występują u większości kobiet. Jednak mogą pojawiać się w pewnym etapie życia i napędzić wiele strachu. Zawsze numerem jeden jest wizyta u lekarza specjalisty, celem znalezienia przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.