Loading...
Kręgosłup

Skrzywienie kręgosłupa a ból łopatek

Pytanie:

Mam 23 lata. Od dłuższego czasu bolą mnie plecy na wysokości łopatek. Zauważyłem, że także obok prawej łopatki tworzy mi sie wybrzuszenie. Byłem z tą dolegliwościa u ortopedy. Po wykonaniu zdjęcia RTG okazało się, że mam prawostronne skrzywienie kręgosłupa. Ortopeda stwierdził, że to nic grożnego. Poprosiłem, aby skierował mnie na ćwiczenia. Wysłał mnie tylko na konsultacje, na których pokazano mi jakie ćwiczenia mam wykonywać w domu. Jednak ból ostatnio bardzo się nasilił, kolejna wizyta u lekarza zakończyła się tak jak poprzednia, a ja obawiam się, że z moim kregosłupem dzieje się coś złego. Proszę o radę, co mam zrobić lub gdzie się zwrócić.

Odpowiedź:

Problemem bólów kręgosłupa zajmują się lekarze wielu specjalności, ale najczęściej ortopedzi i lekarze rehabilitacji. Aby postawić rozpoznanie, potrzebny jest szczegółowy wywiad, badanie lekarskie, pomocne jest badanie radiologiczne i w razie wątpliwości inne badania. Istotne jest, czy nie było wcześniej urazu, jak długo występuje zniekształcenie czy w dzieciństwie chodził Pan na korektywę, czy problem narasta etc., oraz w jakich sytuacjach pojawiają się bóle, co powoduje, że narastają, a kiedy łagodnieją bądź ustępują.
Po postawienu rozpoznania, niewątpliwie istotne jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających gorset mięśniowy. Proponuję udać się na konsultację do lekarza rehabilitacji celem otrzymania bardziej precyzyjnych informacji na temat przyczyny dolegliwości i wskazówek co do dalszego postepowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.