Loading...
Kręgosłup

Skrzywienie kręgosłupa a jazda na rowerze i bieganie

Pytanie:

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Po wizycie u lekarza nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie. Lekarz pierwszego kontaktu zalecił rtg kręgosłupa, przepisał tabletki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie (mydocalm forte 150, naproxen). Z wynikiem rtg kręgosłupa (opis: niewielkiego stopnia lewoboczne skrzywienie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, poza tym odcinek piersiowy i lędźwiowy bez innych zmian) udałam się z powrotem do lekarza. Zalecił on ćwiczenia dla kręgosłupa lędźwiowego, wzmacniajace przede wszystkim mięśnie grzbietu. Zalecił też pływanie, a w momencie powrotu bardzo silnych bólów stosowanie przez 3-5 dni przepisanych wcześniej tabletek. Chciałam się jeszcze dowiedzieć, czy w moim przypadku, jazda na rowerze i bieganie jest nie wskazane? Czy powinnam się skupić tylko na zaleconych ćwiczeniach?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź:

W okresie bez bólowym umiarkowane bieganie, a także w umiarze jazda na rowerze nie sądzę, aby w Pani przypadku były przeciwwskazane. Jedno i drugie jest znakomitym ćwiczeniem ogólno kondycyjnym. Proponuję unikać tylko jazdy na rowerze po wyboistym terenie. W celu profilaktyki dolegliwości bólowych kręgosłupa polecam jednak systematyczne, najlepiej codziennie, ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha, grzbietu i pośladków. Podstawą jest stworzenie silnego gorsetu mięśniowego. Proszę też nie zapominać o regularnym chodzeniu na pływalnię.
Warto się także zastanowić, skoro ma Pani pracę siedzącą, czy nie można lepiej dostosować stanowiska Pani pracy (wygodniejszy fotel, najlepiej obrotowy, z odpowiednim wyprofilowaniem i podparciem pod plecami, oparciami po bokach… etc.).
Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości w ćwiczeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.