Loading...
Blog eksperckiDom i rodzinaJedzenie

Skuteczna dieta – od czego warto ją zacząć?

Cytryna z wodą

Głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów!
Pewnie każdy z nas słyszał przynajmniej raz tę genialną myśl Alberta Einsteina i pewnie niemal każdy z nią się zgadza. Jeśli tak nie jest, koniecznie przeczytaj tę sentencję raz jeszcze ze zrozumieniem.

Zacznij działać!

I dobrze, bo to kapitalne motto na potrzeby dokonania zmian w swoim życiu. Korzystajcie jak najczęściej z takiej racjonalnej motywacji. W gratisie dokładam jeszcze moje ulubione stwierdzenie autorstwa Paulo Coelho: Drogę wytycza się idąc.

Jak poprawić swoje nawyki żywieniowe?

W pracy z pacjentami bardzo często się tym motywacyjnym zdaniem posługuję. Lubię pozytywne przekazy, bo takie niosą za sobą dobrą energię, która uskrzydla i pozwala zrozumieć, że dokonanie zmiany w życiu, wyjście ze schematu, opuszczenie strefy komfortu jest niezwykle trudne.

Droga  do zdrowia i poprawy nawyków żywieniowych, jest wyboista i pełna niespodzianek (nie zawsze miłych).  Podejmując to wyzwanie musimy się przygotować na poczucie dyskomfortu, na poniesienie porażki, na popełnianie błędów. Niejednokrotnie dopadnie nas myśl, by zrezygnować i odpuścić sobie. Nawet kosztem utraty własnego zdrowia.

Podstawa to nastawienie i motywacja!

Dlatego tak ważne jest właściwe nastawienie i motywacja.  Jeżeli jedyną motywacją jest ślub za pół roku i wakacje latem koniecznie w bikini  – to kiepsko. Jeżeli zabierasz się za kolejną z modnych diet, która obiecuje szybka redukcję masy ciała i nerwowo każdego dnia sprawdzasz na wadze jej efekty – to kiepsko. Jeżeli czujesz się zmęczona, głodna, zła  i wcale nie jesteś bardziej szczęśliwa –  to fatalnie. Nawet jeśli chudniesz.

Taka droga niewiele Cię nauczy i w dłuższej perspektywie często okazuje się nieefektywna. Warto więc zrozumieć, że dbanie o zdrowie i o kondycję fizyczną to nie sprint, a maraton.  Warto ją pokonywać etapami.

Co mam na myśli?

Nie zmieniaj wszystkiego od razu.  Im więcej masz do zrobienia, tym trudniej będzie Ci osiągnąć sukces zmieniając wszystko równocześnie. Postaw na realizację małych zadań.

Przykład?

Nie wypijasz 2 litrów wody każdego dnia, a powinnaś. Zwłaszcza, kiedy zamierzasz schudnąć.  Nauka picia wody, to Twoje pierwsze bardzo ważne zadanie! Chcesz schudnąć? Chcesz zadbać o zdrowie? Zacznij od nauki picia wody! To konieczność.

Owoce w wodzie
Źródło: Pixabay.com

Przygotuj się do wykonania zadania. Otocz się wodą. Miej wodę zawsze przy sobie. Wstając rano, tuż po wizycie w toalecie, wypij szklankę wody z sokiem z cytryny. To powinien być Twój codzienny rytuał. Miej butelkę* wody w samochodzie, w pracy na biurku, w torebce, podczas spaceru, jazdy na rowerze. Zawsze.  Sięgaj po wodę w każdej godzinie.  Na koniec dnia podsumuj swój wynik wypitej wody.

Przygotuj się na nierówną walkę z własnym nawykiem niepicia wody, który pewnie wypracowywałaś latami. Przygotuj się na to, że po latach niepicia wody wcale nie będziesz czuć pragnienia. Twój organizm nie będzie Ci sygnalizował, że masz się napić wody, bo go skutecznie tego oduczyłaś.  Ale możesz to zmienić. Musisz tylko wybaczyć sobie porażki w drodze do zmiany i uwierzyć, że drogę wytycza się idąc.

Powodzenia!

*Pamiętaj bądź eko –używaj butelki wielokrotnie.

Artykuł napisała:
Artykuł napisała:
Ewa Gonia
Dietetyk
Członek Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków
https://www.youtube.com/c/EwaGoniadietetyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.