Loading...
ChorobyDom i rodzina

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Kobieta borykająca się z bólem gardła

Ból gardła może być bardzo nieprzyjemny. Główne objawy to ból i podrażnienie gardła, zwłaszcza podczas połykania. Ból gardła jest częścią odpowiedzi immunologicznej organizmu na infekcje wirusowe lub bakteryjne. Naturalna odpowiedź immunologiczna prowadzi do zapalenia i obrzęku błon śluzowych gardła. Jednak kilka naturalnych środków może przynieść ulgę, w tym niektóre poparte dowodami naukowymi. Domowe leczenie zapalenia gardła może przynieść oczekiwane rezultaty.

Korzeń prawoślazu jako jeden ze sprawdzonych sposobów na ból gardła

Od czasów starożytnych ludzie używali wyciągów z prawoślazu lekarskiego (łac. Althaea officinalis), aby leczyć ból gardła i inne dolegliwości. Jego korzeń zawiera substancję podobną do żelatyny zwaną śluzem, która pokrywa i smaruje gardło i tym samym stanowi sprawdzony sposób na ból gardła. Naukowcy przetestowali na zwierzętach pastylki do ssania zawierające korzeń prawoślazu lekarskiego i stwierdzili, że są one skuteczne i nietoksyczne, nawet w bardzo wysokich dawkach. Może również pomóc złagodzić suchy kaszel. Jako domowy sposób i jednocześnie sprawdzony sposób na ból gardła można zastosować napar z korzenia prawoślazu. Poniżej znajduje się przepis na zimny napar z korzenia prawoślazu lekarskiego na ból gardła.

Składniki:

 • 1 litr zimnej wody,
 • 1 uncja lub 28 gramów suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego.

Wskazówki:

 • Napełnić słoik zimną wodą.
 • Umieścić korzeń prawoślazu w gazie i zawiązać w wiązkę,
 • Opuścić pakiet do wody, aż zostanie całkowicie zanurzony.
 • Umieścić zawiązany koniec pakietu na krawędzi słoika, umieścić pokrywkę na słoiku i przykręcić.
 • Zaparzyć przez noc lub przez co najmniej 8 godzin, a następnie wyjąć pakiet.
 • Wlać odpowiednią ilość do szklanki i dodać opcjonalny słodzik do wyboru.

Gdy będzie gotowe, popijać przez cały dzień, aby zmniejszyć objawy.

Ważny jest wybór wysokiej jakości suszonego korzenia prawoślazu lekarskiego z wiarygodnego źródła.   

Szałwia lekarska i jeżówka purpurowa jako domowe sposoby na zapalenie gardła

Szałwia jest popularnym ziołem stosowanym w kuchni, ale ma również kilka zastosowań leczniczych. Szałwia, zwana również z łac. Salvia officinalis, pochodzi z Morza Śródziemnego. Szałwia może pomóc w wielu stanach zapalnych, a kontrolowane badania sugerują, że może pomóc złagodzić ból gardła. W jednym badaniu spray z szałwii i jeżówki (łac. Echinacea purpurea) był nieco bardziej skuteczny w zmniejszaniu bólu gardła niż spray z chlorheksydyną i lidokainą. Leczenie nie spowodowało żadnych negatywnych skutków ubocznych. Jeżówka purpurowa to kolejna roślina lecznicza, która jest stosowana w medycynie tradycyjnej. Ma działanie immunostymulujące. Może zwalczać bakterie, zmniejszać stany zapalne i pomagać w leczeniu chorób układu oddechowego. Opisane rośliny lecznicze należą do sprawdzonych sposobów na ból gardła. Poniżej znajduje się przepis, który można wykorzystać w celu domowego leczenia zapalenia gardła.

Składniki:

 • 1 łyżeczka szałwii mielonej,
 • 1 łyżeczka mielonej jeżówki,
 • 1/2 szklanki wody.

Wskazówki:

 • Zagotować wodę.
 • Umieścić szałwię i jeżówkę w małym słoiku, a następnie napełnić wrzącą wodą.
 • Odstawić na 30 minut.
 • Przelać mieszaninę przez sitko. W razie potrzeby dodać 1/2 szklanki mocnego alkoholu.
 • Umieścić mieszaninę w małej butelce z rozpylaczem i rozpylać do gardła co 2 godziny lub w razie potrzeby.

Miód jako domowy sposób na ból gardła

Kobieta stosująca domowe sposoby na ból gardła
Źródło: Freepik.com

Miód to słodzik, który ludzie często łączą z innymi naturalnymi składnikami, aby złagodzić ból gardła. Wiele osób używa miodu jako leku, ponieważ ma on działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe. Oprócz pomocy w zwalczaniu infekcji i łagodzeniu bólu miód może również poprawić smak niektórych leków. Miód może być szczególnie skuteczny, gdy połączy się go z ciepłą wodą i octem jabłkowym lub ziołami. Niektórzy ludzie decydują się na użycie surowego miodu lub miodu manuka. Miód jest jednym ze sprawdzonych sposobów na ból gardła. Istotne, aby dzieci poniżej 1 roku życia powinny unikać miodu. Ich jelita nie mają jeszcze zdrowych bakterii, które mogą zwalczać niektóre zarazki, takie jak zarodniki botulizmu, które czasami występują w miodzie. Również osoby, które unikają cukru lub stosują dietę niskowęglowodanową, mogą chcieć wybrać inny środek, ponieważ miód jest formą cukru. Zawiera 17,3 g węglowodanów na łyżkę stołową. Miód może pomóc złagodzić ból gardła, szczególnie gdy dana osoba łączy go z octem lub ziołami w ciepłej wodzie.

Odpoczynek i nawodnienie jako kluczowe elementy w walce z bólem gardła

Jako domowe leczenie zapalenia gardła można uznać odpoczynek i sen. Należy pić dużo płynów, ponieważ zapobiegają odwodnieniu i utrzymują wilgotność gardła. Należy unikać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, takich jak kawa, ponieważ mogą spowodować odwodnienie.

Domowe sposoby na ból gardła: Propolis do płukania na ból gardła

Propolis jest jednym ze sprawdzonych sposobów na ból gardła. Propolis jest wytwarzany przez pszczoły miodne i jest substancją żywiczną, którą pszczoły zbierają z różnych roślin. Substancja ta jest następnie mieszana z woskami i stosowana jako bariera antyseptyczna i powłoka w ulu. Ogólnie rzecz biorąc, surowy propolis składa się w około 50% z żywic, 30% wosków, 10% olejków eterycznych, 5% pyłków i 5% różnych związków organicznych. Uważa się, że najbardziej sterylnym miejscem w przyrodzie jest ul. Propolis to naturalny antybiotyk, którego pszczoły używają do powlekania ula, chroniąc w ten sposób kolonię przed patogenami (organizmami wywołującymi choroby). Wreszcie propolis był stosowany w produktach do higieny jamy ustnej od czasów starożytnych. Płyny do płukania ust i pasty do zębów zawierały propolis jako składnik zapobiegający próchnicy zębów, zapaleniu dziąseł i zapaleniu jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej jamy ustnej) ze względu na jego właściwości antybakteryjne. Propolis jest bardzo korzystny w infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniu, łagodzi zapalenie krtani (ból gardła) i inne schorzenia, w tym stany zapalne i infekcje. Biorąc pod uwagę wszystkie drogocenne właściwości, propolis do płukania na ból gardła będzie skuteczny i z pewnością przyniesie oczekiwane rezultaty.

Kiedy udać się do lekarza?

Może wystąpić taka sytuacja, gdy domowe leczenie zapalenia gardła nie będzie wystarczające. Należy udać się do lekarza, gdy pojawią się następujące objawy:

 • Gorączka.
 • Węzły chłonne, które są spuchnięte.
 • Ból i trudności podczas połykania.
 • Czerwone plamy na podniebieniu.
 • Ból gardła, który zaczął się nagle.
 • Migdałki, które są czerwone i opuchnięte.

Lekarz może sprawdzić stan chorego pod kątem anginy za pomocą prostego testu. Wymaz jest używany do pobierania próbki z tylnej części gardła, a następnie wysyłana do laboratorium w celu przetestowania. Jeśli jest to infekcja bakteryjna powodująca ból gardła, lekarz przepisze 10-dniowy cykl antybiotyków. Ważne jest, aby przejść pełną kurację antybiotykową, nawet jeśli już po kilku dniach stan zdrowia się poprawi.

Źródła:

 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/318631.
 • https://www.webmd.com/cold-and-flu/remedies-for-sore-throat.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.