Loading...
ChorobyUroda

Skuteczne sposoby na czerwone oczy

Zaczerienione oczy u kobiety
Całonocna impreza, nieprzespana noc spędzona nad książkami lub przy łóżku chorego dziecka, to tylko kilka z powodów, przez które rano nasze oczy przybierają odcień czerwieni. Przekrwione oko boli, daje wrażenie uczucia suchości i dodatkowo nieatrakcyjnie wygląda. Przyczyn innych niż niewyspanie jest jednak więcej, nie zawsze tak prostych do zwalczenia jak zarwana noc. O czym świadczą czerwone oczy i jak szybko i skutecznie rozprawić się z tym dokuczliwym problemem? Sprawdźmy!

Dlaczego mam zakrwawione oko? Czerwone oczy jak się pozbyć?

Przekrwione, czerwone oczy to dolegliwość najczęściej występująca u ludzi w związku z zaburzoną pracą narządu wzroku jakim jest oko. Powodów może być kilka, niektóre błahe, inne poważniejsze, wiele z nich jednak wymaga konsultacji z lekarzem lub pilnego działania w obrębie własnego domu.

Zakrwawione oko – główne przyczyny

Tak jak zostało wspomniane, problem zaczerwienionych oczu występuje bardzo często i powszechnie, właściwie w każdej grupie wiekowej. Niezależnie od wieku i płci, możemy spotkać się z podrażnieniem oczu, które skutkuje zaczerwienieniem gałek ocznych. Do najczęstszych, szczególnie w obecnych czasach, przyczyn zaczerwienionych oczu należy długie przebywanie w pomieszczeniach z klimatyzacją oraz praca przed ekranem komputera czy telefonu. W przypadku dzieci to także wielogodzinne siedzenie przed telewizorem.

Idąc za tropem długiej pracy przy monitorze, możemy dojść do kolejnej przyczyny, jaką jest zarywanie nocy i niewystarczająca ilość snu. Zmęczone oko, podrażnione światłem ekranu komputera, odpłaci nam się porannym zaczerwienieniem i bólem. Nieprzespana noc to jednak nie tylko kwestia pracy czy nauki.

Czerwone oczy po alkoholu

Całonocne eskapady i zabawy, często w zatłoczonych klubach to kolejny aspekt źle wpływający na nasze oczy. Dym papierosowy, mocne, drażniące światło to główne przyczyny nadwyrężenia narządu wzroku. Problemem jest także ilość spożytych drinków. Czerwone oczy po alkoholu to powszechny problem wśród bawiących się dorosłych. Podobnie działają też substancje psychoaktywne, takie jak chociażby marihuana. Na skutek substancji zarówno w alkoholu, papierosach jak i narkotykach dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, także tych w gałce ocznej, stąd przekrwione i czerwone oczy.

Mężczyzna z czerwonymi oczami po alkoholu
Źródło: freepik.com

Wychodząc na ostre słońce, np. bezpośrednio po całonocnej imprezie, również możemy narazić się na podrażnienie, a w konsekwencji przekrwienie oczu. Promieniowanie słoneczne, szczególnie gdy nie zabezpieczymy się okularami z odpowiednim filtrem, ale także wiatr, spaliny w miastach czy pył szkodzą naszym oczom i poprzez drobne mechaniczne uszkodzenia powodują ich osłabienie i przekrwienie.

Jednym z często spotykanych zjawisk jest podrażnienie oczu po wyjściu z basenu. Chlorowana woda powoduje to nieprzyjemne wrażenie, na szczęście nie jest ono długotrwałe i szczególnie szkodliwe.

Mechaniczne urazy takie jak tarcie oka, uraz wywołany przez uderzenie lub dostanie się do okolic gałki ocznej ciała obcego, to kolejne nierzadko spotykane problemy z oczami. Zaczerwienienie może być także wywołane pozorną chęcią pomocy w funkcjonowaniu gałki ocznej. Założone soczewki kontaktowe, które teoretycznie mają poprawić nasz komfort widzenia, gdy są źle dobrane, lub niewłaściwie stosowane podrażniają oko, męcząc je poprzez zmuszenie do nadmiernego wysiłku i pracy mięśni wewnątrz gałki ocznej. 

Dlaczego mam zakrwawione oko? Czerwone oczy, jak się pozbyć problemu?

Wszystkie wymienione do tej pory przyczyny zaczerwienienia oka są na szczęście wywołane przez czynniki zewnętrzne, których możemy nauczyć się unikać, lub chociaż ograniczyć ich działanie na nasze oczy. W przypadku chorób, powodujących przekrwienie gałki ocznej, często konieczna bywa wizyta u lekarze i specjalistyczne leczenie u okulisty.

Do schorzeń tych należą:

  • choroby powiek (np. nieprawidłowy wzrost rzęs, ale także podwinięcie powieki);
  • jęczmień;
  • wylew podspojówkowy z uniesieniem spojówki;
  • stan zapalny w obrębie gałki ocznej;
  • podwyższone ciśnienie, lub jego gwałtowne skoki;
  • cukrzyca.

Czerwone oczy dziecka

U dzieci obserwuje się problem zaczerwienionych oczu występujący najczęściej w wyniku infekcji, wirusowej ale także bakteryjnej. Powszechne przeziębienie, zapalenie ucha czy zatok to typowa przypadłość charakteryzująca się czerwonymi oczami. Alergie, szczególnie na kurz, pyłki czy sierść zwierząt to również doskonały przykład, na szczęście niegroźnych, ale dokuczliwych przypadłości powiązanych z przekrwieniem oczu.

Ze względu na to, że dzieci mają nie w pełni rozwinięte kanaliki łzowe i tendencję do pocierania oczu, często brudnymi rękoma, ich oczy są dużo bardziej narażone na podrażnienia. Każda zmiana kosmetyków musi być dokładnie przemyślana, gdyż dzieci łatwo reagują na substancje zawarte w kosmetykach czy środkach do sprzątania.

W większości przypadków, gdy zaobserwujemy u dziecka problem z przekrwieniem oczu, warto udać się do pediatry, aby obejrzał dziecko i wskazał nam przyczynę i ewentualne rozwiązanie tego problemu.

Przekrwione oczy i inne dodatkowe objawy

W stanie zapalnym oka mogą mieć udział różne jego części, razem lub pojedynczo w zależności od czynnika drażniącego. Podrażniona może być spojówka oka, rogówka, twardówka, a niekiedy cały oczodół.

Podrażnienie wywołane drobnoustrojami to tzw. podrażnienie zakaźne. Niezakaźnym określa się np. czerwone oczy wywołane działaniem czynnika alergizującego jak np. pyłki traw, ale także występujące w przypadku zespołu suchego oka. Podrażnienia zakaźne to oprócz zaczerwienienia także dużo mniej dokuczliwe objawy poboczne, które są zdecydowanie silniejsze w przypadku alergii i przyczyn niezakaźnych.

Przekrwione oczy to z reguły tylko jeden z objawów podrażnienia oka. Do pozostałych mogą, chociaż nie zawsze muszą, należeć i występować:
  • świąd i uczucie potrzeby tarcia oka;
  • łzawienie;
  • ból;
  • pieczenie;
  • uczucie piasku w oku, pod powiekami;
  • dyskomfort;
  • potrzeba zamykania powiek i mrugania oczami;
  • wydzielina z oka (inna niż łzowa);
  • katar (w podrażnieniu niezakaźnym).

Czerwone i zakrwawione oko w ciężkich schorzeniach

Nie każde przekrwienie oka to tylko podrażnienie mechaniczne czy chemiczne. Niekiedy objaw ten świadczy także o znacznie cięższych i poważniejszych problemach z oczami. Choroby narządu wzroku z reguły cechują się znacznie dłuższym okresem utrzymujących się objawów, do których należą także ból gałek ocznych, pogorszenie widzenia, ale także nudności, wymioty, zawroty głowy i ogólne osłabienie, szczególnie sprawności motorycznej i z utrzymaniem równowagi.

Do głównych schorzeń, które wymagają pilnej wizyty w gabinecie lekarskim należą przede wszystkim podejrzenia guzów na spojówce oka, jaskra, w której chory jest niezwykle wrażliwy na światło i odczuwa bóle głowy. Do schorzeń o poważnym przebiegu należą również charakteryzujące się nawrotami, ubytki nabłonka w obrębie rogówki i wywołane nagłymi, i gwałtownymi skokami ciśnienia w gałce ocznej – zamknięcia kąta przesączania. To właśnie w tej ostatniej chorobie najczęściej obserwuje się, poza typowymi objawami, także nudności i zwracanie treści pokarmowej.

Czerwone oczy – rodzaje zaczerwienienia

Podobnie jak w przypadku wielu chorób, również i zaczerwienienie oczu ma swoje rodzaje. Można wyróżnić dwa kryteria, które niejako ustawiają przebieg problemów z oczami. Do pierwszej kategorii należą przekrwienia tzw. powierzchniowe, w których zaburzenie ma podłoże spojówkowe. Winne są naczynka krwionośne, które rozszerzone uwidaczniają się pod powierzchnią zewnętrznej gałki ocznej, co świadczy o jej stanie zapalnym. Najsilniej zaczerwienieniem objęta jest zewnętrzna, inaczej zwana obwodową, część worka spojówkowego.

W przypadku drugiego rodzaju zaczerwienienia, określanego mianem głębokiego, mówi się o tzw. przekrwieniu rzęskowym. Problemem w tym przypadku są naczynka krwionośne w twardówce gałki ocznej, które najczęściej w przebiegu zamknięcia kąta przesączania, ale także stanu zapalnego rogówki ulegają poszerzeniu. Wewnątrz gałki ocznej toczy się wtedy stan zapalny, który daje o sobie znać jednolitym zabarwieniem, o ciemnoczerwonej barwie, występującym w postaci obwódki naokoło warstwy rogówkowej.

Oba rodzaje mogą występować zarówno osobno jak i wspólnie, w zależności od tego czy problem jest powierzchniowy czy ukryty wewnątrz gałki ocznej.

Czerwone oczy jak się pozbyć? Sposób na przekrwione oczy

Czy jest jeden skuteczny sposób na przekrwione oczy? Każda, powszechna i jasna przyczyna, powodująca zaczerwienienie oka, może być szybko wyeliminowana z życia. Nieprzespane noce można odespać. Nadmiar zabaw w zamkniętych i zadymionych miejscach wystarczy ograniczyć lub dawkować sobie z nieco większym umiarem. Podobnie z czerwonymi oczami po alkoholu – wystarczy tak naprawdę nieco przystopować z piciem mocnych trunków lub pić ich zdecydowanie mniej. W przypadku podrażnień wywołanych ciągłą pracą i przebywaniem przed monitorem, wystarczy co godzinę, półtorej, robić sobie przerwy, w czasie których odejdziemy od komputera i najlepiej jeśli wyjdziemy na świeże powietrze.

W momencie dodatkowych objawów podrażnienia, kiedy oczy nie dają nam spokoju, warto zastosować dodatkowo odpowiednie środki, zapewniające oczom właściwe nawilżenie. Krople do oczu, co ważne bez konserwantów, działają łagodząco i nawilżająco. Przepłukanie solą fizjologiczną to także dobre rozwiązanie na podrażnione oczy, a także na wypłukanie fragmentów ciał obcych, które mogły dostać się w okolice gałki ocznej, powodując jej podrażnienie. 

Powszechnie stosowanym sposobem na przekrwione oczy bywa także napar z rumianku, oczywiście wystudzony. Rumianek ma działanie łagodzące, dlatego będzie dobrze służył, należy jednak pamiętać, że działa on także wysuszająco, przez co pomimo złagodzenia objawów musimy zadbać o dodatkowe nawilżenie oczu.

Zapalenie spojówek i towarzyszące mu zaczerwienienie oka, złagodzimy przykładając do oka na chwilę, lub nawet robiąc dłuższe okłady z gazików, nasączonych po prostu przegotowaną, wystudzoną wodą lub wymagającym nieco więcej pracy, w przygotowaniu, naparem świetlika.

Ze względu na nie do końca wykształcone kanały łzowe u dzieci dobrym rozwiązaniem jest delikatny masaż, okrężnymi ruchami w okolicy dolnej powieki i nosa, czego efektem powinno być udrożnienie kanałów łzowych i lepsze nawilżenie oka.

Domowe sposoby nie sprawdzą się niestety w przypadku objawów, które przedłużają się i obejmują:

  • pogorszenie lub utratę ostrego widzenia;
  • nadwrażliwość na światło;
  • zupełną utratę wzroku;
  • bóle głowy w połączeniu z bólem oczu;
  • migreny;
  • wytrzeszcz oczu.

Lekarz zazwyczaj zleci odpowiednie leki i środki łagodzące dokuczliwe objawy. Dodatkowo prawdopodobnie poleci nam stosowanie preparatów z rutyną, uszczelniającą i wzmacniającą naczynia krwionośne, szczególnie delikatne, w gałce ocznej.

Wszystkie przypadki podrażnienia mechanicznego, a więc uderzenie przedmiotem w oko, lub obecność ciała obcego wbitego w gałkę oczną, należy opatrzeć przy pomocy profesjonalistów, a więc lekarzy i pielęgniarek. W tym przypadku zaczerwienienie jest wynikiem silnego uszkodzenia struktury oka i wymaga pilnej interwencji.

 Źródła:

  • Okulistyka, A. Grzybowski, Edra Urban & Partner, 2018.
  • Diagnosis and management of red eye in primary care, Holly Cronau , Ramana Reddy Kankanala, Thomas Mauger; Fam Physician, 2010 Jan 15;81(2):137-44.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.