Loading...
Choroby

Skutecznie zwalcz letnią alergię!

Letnia alergia

Męczy cię katar, oczy łzawią i ciągle kichasz? To może być letnia alergia! Sezon pylenia większości drzew już wprawdzie za nami, ale teraz nadszedł czas na trawy. Pyłki traw i drobnych chwastów, jak bylica, uważane są za alergeny o dużym znaczeniu klinicznym. Dostając się do układu oddechowego alergików wywołują nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego. Dochodzi do rozwoju miejscowego stanu zapalnego, pojawia się katar, swędzenie nosa, napady kichania, a nawet ból gardła. Objawy te utrzymują się przez cały czas kontaktu z alergenem i mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak więc złagodzić objawy alergii, aby w pełni cieszyć się latem?

Krok 1: zrób testy alergiczne

Dzięki testom alergicznym dowiemy się na co dokładnie jesteśmy uczuleni. Wiedza ta jest niezwykle ważna w walce z alergią – unikanie alergenów jest najskuteczniejszym sposobem, aby złagodzić jej objawy. Odpowiednie testy zleca lekarz alergolog, po wcześniejszym wywiadzie lekarskim. W zależności od przypadku mogą to być testy z krwi lub testy skórne. Wynik badania wskaże dokładnie na co i w jakim stopniu jesteśmy uczuleni.

Krok 2: kontroluj prognozy pyleń

Mając alergię na pyłki powinniśmy regularnie kontrolować prognozę pyleń. W okresach, gdy stężenie uczulających nas alergenów jest wysokie warto unikać wietrzenia pomieszczeń, aktywności na świeżym powietrzu czy przebywania w okolicy pylących roślin. Prognozy pylenia różnią się  w zależności od regionu, dlatego gdy wybieramy się gdzieś na weekend powinniśmy pamiętać, aby sprawdzić prognozę na konkretny obszar. Gdy stężenie pyłków jest wysokie warto przełożyć wyjazd na inny termin.

Krok 3: ograniczaj kontakt z pyłkami

W okresie silnego pylenia alergicy powinni jak najmniej przebywać na świeżym powietrzu. Jednak w słoneczny, wolny od pracy dzień nawet wizja alergii nie jest w stanie zatrzymać nas w domu. Warto więc pamiętać, że po każdym powrocie z zewnątrz powinniśmy wziąć prysznic i zmienić ubranie. Pozwoli to na pozbycie się pyłków, które osiadły na częściach garderoby lub naszej skórze. Warto też regularnie płukać jamę nosową i zatoki. Płukanie najlepiej wykonać przy użyciu soli fizjologicznej kupionej w aptece (jest sterylna). Możemy tez wykonać roztwór w domu wykorzystując wodę i sól kuchenną – wtedy na każde 100 ml wody dodajemy 0,9 g soli kuchennej. Płukanie wykonujemy wykorzystując irygator, który dostaniemy w każdej aptece. Regularne oczyszczanie zatok i jamy nosowej powala na pozbycie się alergenów zalegających w drogach oddechowych, co powoduje złagodzenie objawów alergii.

Krok 4: leki antyhistaminowe

Leki antyhistaminowe hamują działanie histaminy – związku wytwarzanego w trakcie odpowiedzi alergicznej, odpowiedzialnego za rozwój miejscowego stanu zapalnego i objawy alergii. Chcąc wybrać skuteczny preparat na alergię warto sięgać po leki drugiej generacji jak loratydyna czy feksofenadyna. Łagodzą one objawy, przynosząc widoczną ulgę, ale nie powodują senności tak jak pierwsza generacja tych leków. Dostępne są również leki trzeciej generacji jak ksyzal, choć w tym wypadku konieczna jest recepta od lekarza.

Musimy pamiętać, że nieprawidłowo leczona alergia może być źródłem poważniejszych problemów zdrowotnych jak stany zapalne zatok czy astma oskrzelowa. Dlatego, gdy podejrzewamy alergię pierwszy krok jaki warto wykonać to wizyta u lekarza alergologa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.