Loading...
Zdrowie

Skuteczność wszywki alkoholowej

Lekarz przepisuje wszywkę alkoholową pacjentowi

Artykuł partnera.

Każda choroba wymaga podjęcia leczenia. Tak samo jest z chorobą alkoholową, która dotyka zarówno umysł jak i ciało. Co jednak ważne, choroba ta dotyka również najbliższych osoby uzależnionej od alkoholu.

Jedna z form pomocy osobie pijącej alkohol jest wszywka alkoholowa w Poznaniu. Stosowana głównie u osób, które chcą wyjść z nałogu i wyrażają na to leczenie świadomą zgodę.

Zarys historyczny

Znane dzisiaj na całym świecie działanie wszywki alkoholowej zostało odkryte w XX wieku przez dwóch duńskich naukowców. Zauważyli oni u osób, które przyjmowały Esperal przykre dolegliwości występujące po spożyciu alkoholu. Zaciekawiło ich to odkrycie i skłoniło do dalszych badań. Wyniki wykazały, że Esperal hamuje rozkład alkoholu w organizmie. Od tego momentu lek ten jest stosowany w leczeniu choroby alkoholowej na całym świecie. Aktualnie wszywka alkoholowa największa popularnością cieszy się na wschodzie zaś w niektórych krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych została zakazana.

W Polsce stosowana do dziś, znacznie rzadziej nie w poprzednich latach. Przed 2010 rokiem została zakazana (produkcja oraz jej stosowanie) jednak już po upływie dwóch lat zakaz ten zniesiono.

Przeznaczenie wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Zalecana jest osobom, które podjęły świadomą i samodzielną decyzje o zmianię swojego życia i zaprzestaniu spożywania alkoholu. Potrzebują jednak dodatkowego bodźca lub motywatora, aby wytrwać w swojej decyzji.

Jej stosowanie możliwe jest tylko u osób, które ukończyły osiemnaście lat oraz wyraziły świadomą zgodę na zabieg.

Skuteczność działania Esperalu

Esperal cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu choroby alkoholowej. Choć już na samym początku podkreślić należy, że nie jest on samodzielną metodą leczenia alkoholizmu to ma bardzo duży wkład w pozostawanie w trzeźwości. Dzieje się tak z powodu oddziaływania na emocje.Esperal działa jako terapia awersyjna. Oznacza to, że wzbudza ona strach przed odczuwaniem silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego. Jednostka, która zdecydowała się skosztować zakazanego trunku podczas terapii Esperalem powinna odczuwać wstręt do alkoholu z powodu wystąpienia problemów zdrowotnych.

Przeciwnicy stosowania Esperalu podkreślają, że jednostka nie sięga po alkohol tylko z obawy przed wystąpieniem negatywnych objawów, a nie z powodu zrozumienia negatywnego wpływu alkoholu na jej organizm. Esperal nie zmienia postrzegania jednostki, dlatego osoba uzależniona nadal odczuwać będzie silne pragnienie spożycia alkoholu. Jedynie podjęcie terapii leczenia uzależnień jest w stanie zmienić postrzeganie jednostki, schematy jej działań oraz sposób myślenia.

Przeciwnicy wszywki alkoholowej mówią także, że istnieje duże ryzyko, że po tym jak Esperal skończy swoje działanie, jednostka nie będzie odczuwała już żadnego hamulca, aby nie sięgać po alkohol.

Dlatego zaleca się, aby osoba, która podjęła terapię Esperalem, równolegle podjęła również terapię leczenia uzależnień.

Działanie wszywki alkoholowej

Zadaniem wszywki jest blokowanie metabolizmu alkoholu w organizmie. Możliwe jest to za sprawą uwalnianej z tabletek substancji czynnej, disulfiramu. Substancja czynna odpowiada za blokowanie enzymu, który odpowiedzialny jest za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej.

Aby zrozumieć działanie wszywki alkoholowej, najpierw powinniśmy wytłumaczyć jak wygląda rozkład alkoholu w organizmie. Spożyty etanol ulega rozkładowi na drodze dehydrogenazy alkoholowej. Złożony etanol zostaje rozłożony do prostszej postaci jaką jest aldehyd octowy. Jednak jest on szkodliwy dla organizmu, dlatego niezbędny jest jego dalszy rozkład. Za sprawą odpowiedniego enzymu, aktywowany jest proces dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do prostej postaci kwasu octowego, który jest bezpieczny dla organizmu.

Jaka jest więc różnica w rozkładzie etanolu, gdy jednostka posiada wszywkę alkoholową? Rozkład etanolu w pierwszym etapie jest taki sam. Zachodzi proces dehydrogenazy alkoholowej i etanol zostaje rozłożony do postaci aldehydu octowego. Następnie powinien zajść kolejny proces, aktywowany przez enzym. Jednak on jest blokowany przez działanie Esperalu. Tak więc rozłożenie aldehydu octowego do prostszej postaci jest niemożliwe. Nagromadzenie się aldehydu octowego powoduje powstawanie silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego.

Spożycie alkoholu

Podczas posiadania wszywki alkoholowej spożycie alkoholu jest bezwzględnie zabronione. Dotyczy to nawet minimalnych ilości tej substancji. W przypadku złamania tego zakazu, jednostka może liczyć się jednak z doświadczeniem negatywnych dolegliwości. Są to między innymi bóle głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry twarzy, drżenie mięśni, drgawki, uczucie lęku, uczucie niepokoju i inne.

Dolegliwości te występują już w ciągu kilku minut po spożyciu alkoholu. Są bardzo silne, frustrujące i nieprzyjemne. Utrzymują się nawet do kilkunastu godzin po spożyciu alkoholu. Należy pamiętać, że w przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka doświadczyć może nieodwracalnych zmian zdrowotnych. Mogą być to między innymi zapaść, marskość wątroby a nawet zgon.

Zabieg i postępowanie po zabiegu

Do zabiegu podskórnego podania Esperalu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy jednak zachować trzeźwość i nie sięgać po alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Lekarz przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zebranie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego chorób, przyjmowanych leków oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 30 minut. Jest w pełni bezbolesny, bezpieczny i mało inwazyjny. Lekarz wykonuje nacięcie w okolicy łopatek lub pośladków, a następnie podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Po założeniu szwów pacjent może wrócić do domu.

Po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji ani hospitalizacji. Jednostka może wrócić do domu, zająć się codziennymi obowiązkami i aktywnością zawodową.  Esperal jest bezpieczną substancją, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby osoba z wszywką alkoholową prowadziła samochód. Warto jednak powstrzymać się na okres dwóch tygodni od wykonywania ćwiczeń fizycznych. Należy również odpowiednio pielęgnować ranę, aby nie doszło do jej zakażenia.

Pacjent musi wyeliminować ze swojego życia alkohol. Nawet niewielka dawka, zawarta w cukierku, może wywołać u niego silne i wielogodzinne bóle głowy. W przypadku zastosowania na ranę szwów nierozpuszczalnych pacjent po upływie od dziesięciu do czternastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie.

Należy pamiętać, że wszywka działa od ośmiu do dwunastu miesięcy przez cały czas z taką samą siłą i reakcję na alkohol. Przepicie wszywki alkoholowe jest niemożliwe, a każda próba zakończy się odczuwaniem silnych i nieprzyjemnych dolegliwości zatrucia alkoholowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.