Loading...
Kręgosłup

Smarowanie maścią przeciwbólową a kręgosłup

Pytanie:
Dzień Dobry,
Proszę o odpowiedź na pytanie, co robić, jak żyć z chorobą Scheuermana? Mój syn w wieku 17 lat na lekcji WF-u wykonał przewrót do tylu i poczuł ostry ból pleców. Lekarz 1-go kontaktu zalecił smarowanie maścią przeciwbólową. Po miesiącu podczas wędrówki po górach nie mógl unieść prawie pustego plecaka, a po całym dniu był do niczego. Zrobiono mu prześwietlenie – lekarz ortopeda stwierdził złamanie jakiegoś wyrostka bocznego kręgosłupa, co bardzo mnie zdziwiło, bo syn chodził. Po 2 tygodniach oszczędnego trybu życia /były to wakacje/ wyszedł z jeziora i złapał go straszny ból. Ponowna wizyta u ortopedy i prześwietlenie. Lekarz stwierdził chorobę Scheuermana; zalecił pływanie i stwierdził, że trzeba z tym żyć, nie podnosić ciężarów, gimnastykować się. A plecy nadal bolały do łez. Wizyta u następnego ortopedy i nastawienie przez niego kręgosłupa przez 7 dni zabiegów spowodowały całkowity niewład nóg. Pomogła blokada w postaci zastrzyku. Syn wygladał jak żyrafa /ma 186 wzrostu, waży 80 kg/ – szyja wygięła mu się w kabłąk, a ramiona wyglądały jakby wisiały na wieszaku.
Syn do dzisiaj, a ma już 22 lata, co 6 m-cy nastawia kręgosłup i ćwiczy, ale widzę, że górne kręgi ma wystające i nie wiem, czy jest jakiś sposób na to schorzenie? Proszę o odpowiedź, czy regularne zabiegi pola magnetycznego i nastawianie kręgosłupa pomogą? Co może być szczególnie szkodliwe w tej chorobie? Dlaczego nikt z lekarzy nie wskaże typowych ćwiczeń w tej chorobie? Jakie mogą być następstwa w przyszłości? Czego należy unikać?
Z poważaniem

Odpowiedź:
Choroba Scheuermanna to dziecięce schorzenie kręgosłupa powoduje deformację kręgosłupa określaną niekiedy mianem pleców okrągłych. Dotąd nie wyjaśnione są przyczyny zniekształcenia, jednak wiadomo, że nie postępuje ono w wieku dorosłym. Niemniej może stać się wtedy przyczyną wtórnych dolegliwości. Pogłębienie kifozy piersiowej może przebiegać zupełnie bez objawów, może także sprawiać bóle grzbietu następujące po dłuższym siedzeniu, staniu czy pracy w pozycji pochylonej. Może również dochodzić do łatwiejszych przeciążeń kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Rehabilitacja w zniekształceniu typowym dla choroby Scheuermanna polega na stosowaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (głównie prostowniki grzbietu i mięśnie współdziałające), ćwiczenia rozciągające kręgosłup i przywracające kształt jego prawidłowych krzywizn. Niekiedy pomocniczo stosuje się fizykoterapię. Niestety przedstawiony opis dolegliwości nie jest typowy dla choroby Scheuermanna. Nie wiem, co dokładnie jest przyczyną dolegliwości, na czym polegają stosowane dotychczas manipulacje, tak więc nie potrafię wypowiedzieć się na temat celowości ich wykonywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.