Loading...
Zdrowie

Soczewki czy okulary — jak dokonać wyboru?

Okulary leżą na drewnianym stole

Zastanawiasz się, czy wybrać okulary, czy jednak soczewki kontaktowe? Szukasz wskazówek czym kierować się przy wyborze? A może potrzebujesz informacji o tym, przy których schorzeniach lepiej sprawdzą się okulary, a przy których soczewki kontaktowe? Sprawdź, co warto wiedzieć o okularach i soczewkach kontaktowych, czym się od siebie różnią i u kogo lepiej sprawdzi się każda z tych opcji!

Soczewki czy okulary — czym się od siebie różnią?

Przy wadach wzroku zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe są popularnym wyborem wśród konsumentów. Każda z tych możliwości to sposób na poprawę ostrości widzenia, zarówno w przypadku krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności. Ich mechanizm działania jest bardzo podobny, bo w obu przypadkach załamane światło jest kierowane na siatkówkę, wpływając pozytywnie na ostrość widzenia. Dzięki nim można korygować krótkowzroczność (inaczej miopię), nadwzroczność (zwaną także hiperopią), astygmatyzm oraz nadwzroczność związaną z wiekiem (czyli prezbiopię). Czym więc tak naprawdę różnią się okulary od soczewek i które z nich wybrać?

Jak podjąć decyzję — soczewki czy okulary?

Między okularami a soczewkami jest kilka istotnych różnic. Pierwsza z nich jest taka, że okulary są zawsze wielorazowego użytku, a szkła kontaktowe są dostępne jako soczewki kontaktowe jednodniowe lub na wskazany okres czasowy. Wybór, czy lepiej zainwestować w soczewki, czy okulary może się więc ograniczać do kwestii ekonomicznej i posiadanego budżetu. Soczewki będą tańsze na krótszą metę, ale z czasem ciągłe kupowanie może przewyższyć kosztami zakup okularów. Co więcej, o soczewki należy odpowiedni dbać, chroniąc oczy przed ryzykiem infekcji. Wymaga to ich czyszczenia odpowiednim płynem i zachowania sterylności w trakcie ich zakładania, ściągania i przechowywania. Przed podjęciem decyzji, warto przetestować obie możliwości i sprawdzić, która lepiej odpowiada w danym przypadku. Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwo do okularów, umieszcza się bezpośrednio na powierzchni gałki ocznej, co dla wielu osób może być czynnością nieprzyjemną lub zbyt trudną. Soczewki kontaktowe to nie jest rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie tego zrobić.

Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne?

Kolejną istotną różnicą, która dzieli soczewki i okulary, jest wygoda ich noszenia. Okulary mogą uciskać za uszami, ocierać boki nosa, a także nie zawsze dobrze się na nim trzymać. Okulary należy dobierać nie tylko pod kątem znalezienia odpowiednich szkieł, ale także ramy okularów, która będzie dobrze dopasowana do twarzy danej osoby. Okulary mogą też parować w trakcie noszenia i utrudniać w ten sposób sprawne poruszanie się, co może przeszkadzać osobom cierpiącym na nadwzroczność (inaczej hiperopię lub dalekowzroczność). To także problem, na który może narzekać krótkowidz. Są jednak modele szkieł, które redukują ryzyko parowania, są jednak droższe od klasycznych.

Soczewki czy okulary— które z nich wybrać?

Dylemat, czy wybrać soczewki czy okulary najlepiej rozwiązać po rozmowie z okulistą, w trakcie wizyty. On nie tylko doradzi, która z tych opcji sprawdzi się najlepiej w danym przypadku, ale także podzieli się przydatnymi radami i wskazówkami. Soczewki i okulary można też nosić zamiennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.