Loading...
Choroby

Soczewki jednodniowe dla astygmatyków – jakie wybrać?

Ludzkie oko

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to wada wzroku spowodowana niesymetrycznością rogówki oka (dlatego nazywany jest również niezbornością rogówkową). U astygmatyka moc układu optycznego oka nie jest zdolna do utworzenia punktowego obrazu na siatkówce. Rogówka bardzo często nie ma kształtu piłki, z równo rozłożonymi krzywiznami, a przypomina piłkę do rugby, przez co oko nie jest w stanie prawidłowo ogniskować promieni światła. Objawy?

  • niewyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i daleka,
  • widzenie jakby za mgłą,
  • bóle głowy i oczu,
  • odczuwalne napięcie w gałkach ocznych,
  • ogólne zmęczenie i szybko następujące zmęczenie wzroku,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy z poczuciem przestrzeni.

Astygmatyzm – rodzaje

Astygmatyzm występuje w trzech formach: regularnej prostej (większe załamanie światła w pionie), regularnej odwrotnej (większe załamanie światła w poziomie) i regularnej skośnej (oś mieści się w zakresach między astygmatyzmem prostym i odwrotnym).

Astygmatyzm dzieli się również pod względem położenia ognisk w przekrojach głównych. Jest to tak zwany podział kliniczny i wygląda on następująco:

  • Astygmatyzm krótkowzroczny zwykły – jedno z ognisk leży na, drugie przed siatkówką. Oznacza to, że jedno oko jest prawidłowe, a drugie krótkowzroczne.
  • Astygmatyzm krótkowzroczny złożony – w tym przypadku ogniska obydwu oczu leżą przed siatkówką i zarówno jedno, jak i drugie oko jest krótkowzroczne.
  • Astygmatyzm nadwzroczny zwykły – jedno ognisko leży na siatkówce, drugie za nią, w efekcie czego jedno oko jest miarowe, a drugie nadwzroczne.
  • Astygmatyzm nadwzroczny złożony – ogniska jednego i drugiego oka znajdują się za siatkówką, przez co jedno i drugie oko jest nadwzroczne.
  • Astygmatyzm mieszany – ognisko jednego oka znajduje się przed soczewką, a drugiego za nią. Daje to efekt w postaci jednego oka krótkowzrocznego, a drugiego nadwzrocznego.

Specjaliści w literaturze medycznej tworzą jeszcze jeden podział astygmatyzmu – na rogówkowy, soczewkowy i mieszany. Pierwszy z nich, szacuje się, że dotyka 98% przypadków, i charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, nieprawidłowym kształtem rogówki. Drugi przypadek – astygmatyzm soczewkowy – jest dość rzadkim schorzeniem i polega na nieprawidłowościach kształtu soczewki. A astygmatyzm mieszany jest niejako połączeniem rogówkowego i soczewkowego – zauważa się nieprawidłowości w budowie zarówno rogówki, jak i soczewki.

Astygmatyzm i przyczyny jego powstawania?

Dokładne przyczyny astygmatyzmu nie są znane. Uznaje się, że jest to wada w dużej mierze dziedziczna. Istnieje jednak również astygmatyzm nabyty, powodowany m.in. przez blizny na rogówce, degeneracyjne choroby rogówki, długotrwały lub intensywny nacisk na gałkę oczną, a nawet cukrzycę.

Astygmatyzm – czy da się go wyleczyć?

W astygmatyzmie, tak, jak i innych wadach wzroku, w grę wchodzi przede wszystkim korekcja. Tę, po specjalistycznej diagnozie, przeprowadza się w oparciu o okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. W tym artykule skupimy się na drugim rozwiązaniu.

Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków?

Astygmatyzm koryguje się z użyciem soczewek torycznych. Charakteryzują się one zupełnie inną budową niż powszechnie znane i stosowane soczewki sferyczne. Mają bowiem kształt przypominający przecięty na pół torus – figurę geometryczną podobną do obwarzanka. Dzięki temu unikalnemu kształtowi soczewki toryczne dysponują mocą refrakcyjną i skupiającą o różnych wartościach zarówno w przekroju pionowym, jak i poziomym. W zależności od obszaru soczewki moce te są słabsze lub silniejsze. Dzięki temu skutecznie korygują specyficzne dla astygmatyzmu nieprawidłowości, o których pisaliśmy w poprzednich akapitach.

Soczewki toryczne dzielą się na kilka rodzajów:

  • toryczne soczewki jednodniowe – zakładasz rano, a zdejmujesz wieczorem. Następnego dnia sięgasz po nową i świeżą parę;
  • toryczne soczewki planowej wymiany (dwutygodniowe, miesięczne, roczne) – z jednej pary możesz korzystać przez dłuższy czas, jednak wymaga to regularnego oczyszczania, pielęgnacji i bezpiecznego przechowywania z użyciem specjalistycznego płynu i pojemnika.

Ze względu na wykorzystany materiał soczewki toryczne dzielą się na:

  • wykonane z tworzyw miękkich – łatwe i wygodne w stosowaniu. Wymagają większej staranności w doborze i zakładaniu, jednak ze względu na znikomą wyczuwalność na oku są świetne dla początkujących oraz wrażliwych użytkowników,
  • wykonane z tworzyw twardych – bardziej odporne na uszkodzenia,
  • wykonane ze sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych (RGP) – lepiej utrzymują się w obranej pozycji, więc tutaj tym bardziej nie ma mowy o przesuwaniu się i podwijaniu soczewki. Wymagają jednak dłuższego okresu adaptacyjnego.

Jednodniowe soczewki kontaktowe dla astygmatyków – dlaczego warto?

W tym artykule pragniemy skupić się na jednodniowych soczewkach kontaktowych dla astygmatyków. W pierwszej kolejności odpowiemy więc na pytanie, które zadaje większość początkujących użytkowników – dlaczego warto?

Zalet tego rodzaju szkieł jest wiele. Pierwsza z nich – nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Każdego dnia sięgasz po nową i świeżą parę, wieczorem zdejmujesz i wyrzucasz do kosza. Bez dodatkowych płynów i pojemników. To kieruje nas automatycznie do zalety numer dwa – większego bezpieczeństwa stosowania. Dzięki temu, że soczewki zmieniane są codziennie, istnieje mniejsze ryzyko poważnych zabrudzeń i kontaktu oczu z tymi zabrudzeniami. A w efekcie znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia groźnych chorób. Trzecia zaleta to wysoki komfort stosowania. Jako że soczewki wymieniane są codziennie, zawsze są wysoce nawilżone, a więc niewyczuwalne na oku i nie powodujące suchości czy zaczerwienienia.

Jeśli chodzi o wady soczewek jednodniowych, to przede wszystkim koszt – soczewki jednodniowe, mimo że nie wymagają zakupu dodatkowych płynów, należą do najdroższych. Co więcej, jeśli masz w zwyczaju kupować na zapas, mogą zająć sporo miejsca.

Przykłady jednodniowych soczewek kontaktowych dla astygmatyków

Najpopularniejszymi soczewkami jednodniowymi dla astygmatyków są 1-DAY ACUVUE® MOIST for ASTIGMATISM. Charakteryzują się:

  • wysoką stabilnością, dzięki której utrzymują się w początkowo przyjętej pozycji, nie podwijają i nie wypadają,
  • intensywnym nawilżeniem uzyskanym poprzez zastosowanie innowacyjnej technologii Lacreon™; nie ma więc problemu suchych i podrażnionych oczu,
  • dodatkową ochroną przed promieniowaniem UV – każda z soczewek została wzbogacona o kompleks nowoczesnych filtrów, które pochłaniają blisko 99% szkodliwego promieniowania słonecznego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.