Loading...
Uroda

Soczewki toryczne w służbie astygmatykom

Kobieta w soczewkach

Przez dość długi czas wśród pacjentów panowało błędne przekonanie, że soczewki kontaktowe nie są przeznaczone dla osób cierpiących na astygmatyzm. Od dłuższego czasu na rynku są jednak obecne tzw. soczewki toryczne, które w niezawodny sposób korygują tę wadę.

Astygmatyzm?… Ale o co chodzi?

Astygmatyzm jest to wada wzroku spowodowana nierównością rogówki lub soczewki oka. Zdecydowanie częściej występuje astygmatyzm rogówkowy (ok. 98% przypadków). W zdrowym oku bez wady rogówka w przybliżeniu ma kształt przeciętej na pół piłki – jest to połowa okręgu. Natomiast w przypadku astygmatyzmu rogówka na przekroju będzie zdecydowanie bardziej owalna – przypomina ona wtedy kształtem połowę piłki do rugby.

Soczewki toryczne – dlaczego akurat takie?

„Standardowe” soczewki kontaktowe nazywane są soczewkami sferycznymi. Od soczewek torycznych różnią się one kształtem. Te pierwsze na przekroju mają kształt przeciętej na pół piłki, natomiast te drugie – przeciętego wzdłuż obwarzanka. Dzięki temu unikalnemu kształtowi soczewki toryczne lepiej dopasowują się do kształtu rogówki i mają różne moce w różnych częściach soczewki. Dzięki tym właściwościom pozwalają one uzyskać jak najlepszą korekcję wzroku u osób z astygmatyzmem.

Materiał, cena i wygoda – czyli trochę praktyki

Soczewki toryczne są zazwyczaj wykonywane z miękkiego materiału silikonowo-hydrożelowego. Ma to na celu po pierwsze – lepsze dopasowanie soczewki do oka, a po drugie – zapewnienie wysokiej dostępności tlenu do rogówki. W kwestii ceny należy zaznaczyć, iż toryczne soczewki silikonowo-hydrożelowe są jednymi z droższych na rynku. Wynika to z faktu konieczności stworzenia unikalnego kształtu i rozplanowania w odpowiedni sposób mocy soczewki. Właśnie z przestrzennym rozplanowaniem mocy wiąże się chyba największy problem torycznych soczewek kontaktowych. Jak wiadomo, każda wada wzroku jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Szczególnie jeśli dotyczy to astygmatyzmu. W tym przypadku cały proces doboru odpowiedniej soczewki z właściwymi mocami optycznymi nie należy do najłatwiejszych procesów i wymaga czasu, precyzji, doświadczenia – ze strony lekarza okulisty, a także cierpliwości ze strony pacjenta. Z tego powodu przy każdorazowej wizycie należy zgłaszać swojemu okuliście wszelkie ewentualne niedogodności w uzyskanym po korekcji soczewkami torycznymi obrazie.

Twarde soczewki toryczne

Jak wspomniano wyżej soczewki toryczne zazwyczaj wykonywane są z miękkiego materiału silikonowo-hydrożelowego. Takie też są najczęściej stosowane. Zdarza się jednak, że lekarz okulista zaleci stosowanie tzw. soczewek torycznych RGP. Są to twarde soczewki kontaktowe wykonane z materiału cechującego się wysoką przepuszczalnością dla gazów. Warto jednak zaznaczyć, iż wysoka przepuszczalność w soczewkach twardych oznacza i tak mniejszą przepuszczalność niż w soczewkach miękkich. Plusem soczewek twardych jest to, że łatwiej utrzymują się one we właściwym położeniu na oku, przez co umożliwiają jeszcze bardziej precyzyjną korekcję wzroku. Do minusów należy jednak to, iż są zdecydowanie mniej nawilżone od miękkich soczewek, przez co bardziej wysuszają powierzchnię oka i częściej powodują stany zapalne rogówki. Kolejną ich wadą jest również to, że oczy muszą zdecydowanie dłużej przyzwyczajać się do takich soczewek, co jest bardzo niekomfortowe dla pacjenta.

Miękkie czy twarde? … A więc co wybrać?

Z naszej strony rekomendujemy szeroki asortyment miękkich soczewek torycznych w sklepie Szkla.com. Są one zdecydowanie bardziej bezpieczne dla oczu użytkowników, nie narażając je na ryzyko podrażnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.