Loading...
Sport

Spływy kajakowe jako sposób na aktywne spędzanie czasu

Kajak leżący na kamieniach

Coraz więcej osób decyduje się na aktywne spędzanie urlopu. Zwolenników aktywności fizycznych stale przybywa, co uwidacznia się na zatłoczonych szlakach, czy choćby na spływach kajakowych. Ta ostatnia aktywność ostatnio zyskała na popularności, zarówno wśród młodszych jak i starszych. Jak się przygotować do takiego spływu i co ze sobą zabrać?

Zalety kajakarstwa

Kajakarstwo jest sportem bez ograniczeń wiekowych. Można się zarówno porządnie zmęczyć jak i zrelaksować. Sami narzucamy sobie tempo spływu. Warto tu również podkreślić, że spływy kajakiem są obcowaniem z naturą w jej niezmienionej wersji.
Do zalet tej aktywności należą:

  • aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
  • sport, który pomaga wzmocnić mięśnie górnej części ciała i pozwala spalić od 200 do 400 kalorii. To nie tylko rodzaj aktywności fizycznej, ale również sprawdzenie własnych możliwości. Udowodniono, że osoby uprawiające kajakarstwo mają wyższą samoocenę a co za tym idzie większą pewność siebie i zadowolenie z własnego wyglądu. Czyli kajakarze i kajakarki są bardziej atrakcyjni!
  • czas na relaks, obcowanie z naturą, wspólne chwile z rodziną bądź znajomymi. Służy to pogłębianiu relacji i wzajemnych więzi. Nic tak nie jednoczy jak wspólne wiosłowanie!
  • doskonały sposób na integrację współpracowników czy studentów. Wypad z ekipą jest dobrą odskocznią od codzienności biurowej bądź uczelnianej. Nie wspominając tu o wieczornych ogniskach.
  • nie potrzeba specjalistycznego ubioru – wystarczą jedynie strój kąpielowy, filtr UV i czapka. Ważne jest by chronić się przed słońcem, ponieważ w kajaku jesteśmy narażeni na stałe operowanie promieni słonecznych. Dodatkowym przedmiotem, w który warto się zaopatrzyć jeszcze przed wyprawą są buty do wody, albo sandały. Jeśli nasz kajak utknie na mieliźnie, konieczne jest jego popchnięcie, a co za tym idzie wyjście z kajaka. W rzece mogą się znaleźć ostre przedmioty bądź śliskie kamienie, odpowiednie obuwie uchroni naszą stopę od zranienia.
  • małe koszty – każdy może sobie pozwolić na taki wypad.
dwóch mężczyzn płynie kajakiem
Źródło: https://www.pexels.com/

Istotną kwestią jest również to co zabierzemy ze sobą wsiadając do kajaka. Ważne, by nie zapomnieć o plastikowych torebkach bądź workach na śmieci. To zabezpieczy przed wodą, wszystko co włożyliśmy do kajaka. Jeśli jest to dłuższy spływ, warto pomyśleć o prowiancie, np. kanapki czy przekąski.

Spływ kajakowy białobrzeską Pilicą

Do jednej z najbardziej urokliwych tras spływu, należy rzeka Pilica. Jest to trasa nie sprawiająca trudności, nawet początkującym kajakarzom. Dobrym miejscem do rozpoczęcia, a także zakończenia spływu jest miasto i gmina Białobrzegi. To miasteczko leży na prawym brzegu, szeroko rozlanej Pilicy. Podziwiając krajobraz w trakcie spływu można również zobaczyć dwa mosty. Jeden z nich, pochodzący z lat 30-tych XX wieku, ma charakterystyczne dla starszych mostów łuki. Płynąc dalej, widać XX wieczny kościół parafialny, którego nie sposób ominąć. Opłaca się wstąpić choć na chwilę by ujrzeć pięknie zachowaną barokową chrzcielnicę. Białobrzegi są pięknym miastem, które w sezonie letnim obfitują w turystów. A jest co tu zwiedzać! Do atrakcji turystycznych zalicza się młyn z XIX wieku, rynek, budynek dawnego “Bazaru”, pomnik Armii Krajowej, ławeczka Jeremiego Przybory i białe gęsi na Rynku, słynne białobrzeskie lody, lasy Puszczy Stromieckiej, plaża oraz liczne trasy rowerowe. Warto się wybrać w to urokliwe miejsce, bo oprócz spływów kajakowych, jest co zwiedzać! Więcej informacji o gminie i atrakcjach, a dużo się tam dzieje, znajdziesz na stronie https://www.bialobrzegi.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.