Loading...
Styl życia

Sportowiec roku – kto zasłużył na to wyróżnienie w 2022 roku ?

Rakieta do tenisa leży na korcie razem z piłką

Rok 2022 pod względem osiągnięć Polaków na międzynarodowych arenach był całkiem udany. Wybór najlepszego sportowca w tamtym okresie nie jest więc sprawą prostą. Sprawdźcie zatem wąską listę kandydatów, a także rzućcie okiem na nasz ostateczny werdykt.

Robert Lewandowski

“Gdyby ktoś mnie zapytał, czy na jego miejscu zrobiłbym to samo, odpowiedziałbym… „nie”. Ale nigdy nie powiem że Robert – przenosząc się z Bayernu do Barcelony – popełnił błąd. To po prostu nowe wyzwanie dla niego ze sportowego punktu widzenia. To jest „inny Robert”, ale nie schodzi poniżej swojego poziomu. Lata mijają, ale on wciąż daje liczby.”

Te słowa Radosława Gilewicza, kiedyś bardzo solidnego napastnika, a aktualnie eksperta platformy Viaplay to idealne podsumowanie faktu, iż 2022 rok był dla Roberta Lewandowskiego jednym z najtrudniejszych w karierze.

Nagła zmiana otoczenia nawet dla tych wyjątkowo doświadczonych zawodników nie jest często zbyt łatwa. Wypracowane automatyzmy i chemia pomiędzy kolegami z drużyny nie przychodzi z dnia na dzień. Na takie rzeczy potrzeba zwykle całkiem sporo czasu.

Pierwsze miesiące Lewego w stolicy Katalonii pokazują jednak, że Robert w nowej rzeczywistości odnajduje się wręcz wzorowo. Niewykluczone, że to w dużej mierze dzięki kapitanowi reprezentacji Polski Blaugrana po czterech latach przerwy ponownie sięgnie po upragnione mistrzostwo Hiszpanii.

Czyżby Lewandowski miał być zatem nowym talizmanem 26-krotnych zwycięzców La Liga? Miejmy taką nadzieję.

Kamil Semeniuk

26-latek to bez wątpienia sportowiec roku w polskiej siatkówce. Bez jego fenomenalnej postawy ZAKSA nie zdobyłaby raczej potrójnej korony na krajowym podwórku, a także nie sięgnęłaby po kolejną już wygraną w prestiżowej Lidze Mistrzów.

Bez rdzennego kędzierzynianina w składzie trudności z wejściem do strefy medalowej na niedawnych MŚ mogłaby mieć również reprezentacja Polski.

Wszystkie te sukcesy zaowocowały przenosinami Semeniuka do Włoch. Tam w barwach Sir Safety Perugia etatowy reprezentant kraju poczyna sobie równie dobrze. Od czasu do czasu zdarzają się nawet mecze, po których tamtejsi dziennikarze sportowi opisują grę wychowanka ZAKSY następującymi słowami:

“Otarł się o perfekcję. Oprócz 15 punktów, trzech asów i 60 proc. skuteczności, nie miał żadnego błędu.”

Największą bronią Semeniuka jest jednak to, że od paru dobrych lat zdaje się nie schodzić poniżej pewnego poziomu. Nie można wykluczyć, że dzięki temu za jakiś czas uda mu się zyskać miano najlepszego sportowca w Polsce.

Bartosz Zmarzlik

Tylko o rok starszy od Semeniuka jest Bartosz Zmarzlik. Żużlowiec pochodzący z malutkich Kinic w województwie zachodniopomorskim mimo swojego młodego wieku zdążył zapisać się już na kartach historii polskiego żużla.

Trzech tytułów indywidualnego mistrza świata w tej dyscyplinie nie zdobył przed Zmarzlikiem nikt. Mając na uwadze co najmniej kilka kolejnych lat profesjonalnej kariery w wykonaniu zawodnika Motoru Lublin, można chyba przypuszczać, że jego osiągnięcia sportowe będą jeszcze bardziej okazałe.

W wyniku stosunkowo znaczącej niszowości żużla w naszym kraju o Bartku słyszała już na pewno całkiem spora rzesza kibiców. I słusznie! Za to, co Zmarzlik robi dla promocji tej dyscypliny, należą mu się wielkie brawa.

Iga Świątek

Ktoś mądry powiedział kiedyś, że dużo trudniejsze od wdrapania się na sam szczyt, jest pozostanie na nim na dłuższy czas. Przykład Igi Świątek zdaje się jednak zadawać kłam takiemu stwierdzeniu.

Imponująca seria 37. zwycięstw z rzędu, na którą składało się m.in. osiem wygranych turniejów w tym dwa wielkoszlemowe. Lepszego sezonu w kobiecym tenisie w XXI wieku nie miał absolutnie nikt.

“Iga Świątek w ogóle nie odczuwa presji i łatwo radzi sobie z momentami kryzysu. Udało jej się osiągnąć perfekcyjny poziom, który na ten moment  jest nieosiągalny dla większości jej  przeciwniczek.”

Opinia hiszpańskiego eksperta tenisowego oddaje wzorowo to, co o Idze sądzi cała sportowa Polska. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, że w 2022 roku rodowita warszawianka nie miała sobie równych nie tylko w swojej ukochanej dyscyplinie.

Królowa sportu

Mimo olbrzymich starań i wielkich sukcesów tacy polscy sportowcy jak Robert Lewandowski, Kamil Semeniuk oraz Bartosz Zmarzlik musieli uznać tym razem wyższość swojej młodszej koleżanki, w której ręce trafił tytuł sportowca roku 2022.

Czy na powtórkę można liczyć także w kolejnym plebiscycie? O tym przekonamy się już niebawem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.