Loading...
Dom i rodzina

Sposoby dezynfekcji rąk

Mężczyzna myje i dezynfekuje swoje dłonie

Dezynfekcja i odkażanie rąk stały się naszą codziennością. Za każdym razem wchodząc do sklepu czy apteki należy zdezynfekować ręce. Dlaczego jest to tak ważne?

Dezynfekcja i odkażanie rąk stały się naszą codziennością. Za każdym razem wchodząc do sklepu czy innego publicznego pomieszczenia należy zdezynfekować ręce. Dlaczego jest to tak ważne? Dzięki regularnej dezynfekcji można skutecznie uniknąć zakażenia wieloma patogenami. Trudny czas pandemii nauczył nas, że dezynfekcja jest niezbędna, a płyny do dezynfekcji rąk obecne w miejscach publicznych z pewnością staną się naszą codziennością na długi czas. Istnieje ogromny wybór różnego rodzaju środków do dezynfekcji dłoni, które skutecznie likwidują bakterie i wirusy. Czym się od siebie różnią? Czy wszystkie działają tak samo? Zdecydowanie nie. Sprawdź jaki środek do dezynfekcji najlepiej wybrać dla siebie!

Płyn do dezynfekcji rąk – skuteczny sposób, by uniknąć zakażenia

Gdy pod koniec 2019 roku wybuchła pandemia COVID-19 stało się oczywiste, że skutecznym sposobem na uniknięcie zakażenia jest zwiększona higiena. Lekarze i wirusolodzy bili na alarm i zwracali szczególną uwagę na częstą dezynfekcję rąk, oraz powierzchni. W miejscach publicznych zaczęły pojawiać się ogólnodostępne płyny do dezynfekcji, oraz towarzyszące im komunikaty przypominające o roli i znaczeniu odkażania rąk. Wiele osób wkrótce przywykło do tego stanu rzeczy, a płyn do dezynfekcji stał się nieodłącznym elementem wyposażenia damskich torebek i szkolnych plecaków. W gąszczu dostępnych płynów można się pogubić, dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na procentową zawartość alkoholu w preparacie. To główny składnik płynu do dezynfekcji rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Najczęściej w płynach antybakteryjnych używa się etanolu lub izopropanolu. Ważne, by stężenie alkoholu wynosiło co najmniej 65%. Alkohol obecny w płynach może nieznacznie przyczyniać się do wysuszenia skóry. Dlatego dobrze jest stosować kremy nawilżające, które w swoim składzie często mają też składniki dezynfekujące i odkażające.

Na rynku dostępne są również preparaty do dezynfekcji, które pozbawione są alkoholu. Częstym składnikiem o właściwościach odkażających są zawarte w nich olejki eteryczne lub substancje takie jak chlorek benzalkoniowy oraz diglukonian, chlorheksydyny. Nie są jednak tak skuteczne jak płyny na bazie alkoholu, mogą też znacznie podrażniać skórę i powodować odczyny alergiczne. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem są płyny na bazie alkoholu.

Częste mycie rąk zapobiega chorobie

Innym skutecznym sposobem na odkażenie rąk jest mycie dłoni wodą z mydłem. Zostało potwierdzone przez specjalistów, że ciepła woda z mydłem skutecznie usuwa bakterie i wirusy, w tym wirusa COVID-19. Szeroki wybór antybakteryjnych mydeł, które dodatkowo odkażają skórę znacząco ułatwia ten proces. Wiele osób poprzez pandemię zaczęło zwracać większą uwagę na prawidłową higienę i częstsze, a także dokładniejsze mycie rąk. Znacznie lepiej od zwykłego mydła, sprawdzają się te, które mają właściwości antybakteryjne.

Czas pandemii zweryfikował społeczne nawyki. Zaczęto zwracać szczególną uwagę na częste mycie i odkażanie rąk. Płyn do dezynfekcji pojawił się jako niezbędny element w przestrzeni publicznej. Mycie rąk przy użyciu mydła nie zawsze jest możliwe, natomiast płyn do dezynfekcji sprawdza się zawsze i wszędzie, niezależnie od panujących warunków. Wyprzedza swoją funkcjonalnością środki w formie sprayu, czy chusteczek antybakteryjnych, które mogą być mniej skuteczne, oraz nie zawsze docierają do każdego zakamarka na skórze. Płyn do dezynfekcji sprzedawany jest w małych, wygodnych opakowaniach, dzięki temu można zawsze mieć go przy sobie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.