Loading...
Leczenie

Sposoby leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów

lekarz bada pacjentka pod kontem zwyrdniania stawów

Musisz wiedzieć, że jest to bardzo częsta choroba układu ruchu. Do jej powstawania dochodzi w związku z zaburzeniami jakości oraz ilości chrząstki stawowej, która ma na celu amortyzowanie ruchów stawu, a do tego daje możliwość przesuwania się powierzchni stawowych. Jak wygląda leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów? Dowiedz się tego, czytając nasz artykuł.

Postępowanie niefarmakologiczne

W postępowaniu niefarmakologicznym bardzo ważne znaczenie ma utrzymywanie prawidłowej masy ciała, gdyż nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania oraz cięższego przebiegu choroby zwyrodnieniowej. Do tego należy dołączyć ćwiczenia fizyczne. Jeśli będą dobrane odpowiednio, to zwiększą zakres ruchu w stawie i będą wzmacniały otaczające go mięśnie. Warto również zadbać o to, aby odciążyć staw, co pozwoli zmniejszyć niekorzystne działanie na niego sił mechanicznych. W tym celu warto wykorzystać laski, kule oraz chodziki, które pomagają w poruszaniu się, a także urządzenia stabilizujące stawy, czy wkładki korekcyjne do butów oraz odpowiednie obuwie, które będzie zmniejszało obciążenie kręgosłupa i stawów kończyn dolnych.

Przy znacznym zaostrzeniu choroby z objawami zapalenia stawu pomóc może również unieruchomienie. Sprawdzić się może również krioterapia, czyli okłady z lodu. Można je stosować na okolicę chorego stawu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że krioterapii nie można stosować przy współistnieniu niektórych chorób, np. zespołu Raynauda. W niektórych przypadkach pomóc może powierzchowne stosowanie ciepła, ale tutaj trzeba uważać, aby nie poparzyć skóry. Okład należy przykładać miejscowo, a spowoduje zmniejszenie bólu oraz rozluźnienie mięśni.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu farmakologicznym można zastosować paracetamol i/lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). NLPZ zmniejszają zarówno ból, jak i zapalny. Niektóre z nich dostępne są bez recepty w dawce w jakiej były na receptę, np. zawierające deksketoprofen.

Można stosować też NLPZ miejscowo – na okolicę stawu w postaci żelu lub maści. Jeśli natomiast dojdzie do silnego i nagłego zaostrzenia choroby, to wtedy konieczne trzeba udać się do lekarza, może być konieczne zastosowanie innych leków, dostępnych tylko na receptę. W przypadku bardzo dużego nasilenia objawów lekarz może zalecić punkcję stawu, a także podanie leku bezpośrednio do stawu.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne można zastosować przy zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej, która w dużym stopniu ogranicza codzienne funkcjonowanie, a do tego powoduje trudności z opanowaniem bólu. Jeśli jest to choroba zwyrodnieniowa kolana albo biodra, to w takiej sytuacji chory staw zastępowany jest sztuczną protezą, (tzw. endoprotezoplastyka, lub aloplastyka stawu).

Natomiast rzadziej wykonywane są inne zabiegi, których celem jest poprawa budowy stawu, np. usunięcie rzepki albo części kości. W sytuacji, gdy doszło do nasilonych zmian oraz silnego bólu, konieczne może być wykonanie tzw. artrodezy, czyli usztywnienia stawu. Jest to zabieg, który eliminuje ból, a do tego całkowicie znosi ruchomość stawu.

Referencje:

Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia [w:] Forum Reumatol., 2016, tom 2, nr 2.

Kaniewska K., Prokop I., Terlikowski R., Rysiak E., Kuryliszyn-Moskal A., Choroba zwyrodnieniowa stawów jako problem ekonomiczny i społeczny w aspekcie leczenia zachowawczego [w:] Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2 (39), 2014.

1 W. Romanowski, A. Zdanowska, M. Romanowski, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia [w:] Forum Reumatol., 2016, tom 2, nr 2, s. 52-57.

2 K. Kaniewska, I. Prokop, R. Terlikowski, E. Rysiak, A. Kuryliszyn-Moskal, Choroba zwyrodnieniowa stawów jako problem ekonomiczny i społeczny w aspekcie leczenia zachowawczego [w:] Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2 (39), 2014, s. 34-51.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.