Loading...
Nowinki ze świata zdrowia

Sprawa o eutanazję w Trybunale Praw Człowieka

Wniosek złożył w imieniu swojej żony Diane Pretty jej mąż. Diane jest Brytyjką, ma 43 lata i cierpi na rzadką chorobę neurologiczną neuronu ruchowego, przez którą jest sparaliżowana od szyi w dół i niezdolna do popełnienia samobójstwa. Umrze najprawdopodobniej z powodu narastającej niewydolności oddechowej lub z powodu zapalenia płuc.

Żąda od sądu zapewnienia o niekaralności swojego męża, który miałby jej pomóc w odebraniu sobie życia. Obecnie czyn taki zagrożony jest w Wielkiej Brytanii karą pozbawienia wolności do lat czternastu. Wniosek Diane Pretty został wcześniej odrzucony przez wszystkie instancje sądownictwa brytyjskiego, z Izbą Lordów włącznie, wywołując narodową dyskusję o eutanazji, wspomaganym samobójstwie i prawie wyboru życia lub śmierci. Sprawa trafiła do Trybunału jako zarzut naruszenia przez brytyjski wymiar sprawiedliwości podstawowych praw człowieka i pozbawienia Diane możliwości wyboru życia lub śmierci. Izba Lordów, najwyższy organ odwoławczy w Wielkiej Brytanii stwierdził, że nie może wydać opinii przed popełnieniem czynu, oddalając w ten sposób wniosek o zapewnienie niekaralności. Równolegle toczy się w brytyjskim sądzie sprawa innej kobiety, również sparaliżowanej od szyi w dół, która dodatkowo nie może sama oddychać i jest sztucznie wentylowana.

Jest to pierwszy w Anglii przypadek prośby pacjenta o pozwolenie wyłączenia respiratora. Sąd pierwszej instancji wyraził zgodę na spełnienie prośby chorej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.